GeoZoo » Ptak » NAJMNIEJSZY PTAK
Najmniejszy ptak

NAJMNIEJSZY PTAK

Najmniejszy ptak świata to ślicznej urody mały koliberek hawański. Należy on do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: krótkonogich. Pochodzi z rodziny kolibrowatych i podrodziny kolibrów. Nie występują podgatunki tego ptaka.

Najmniejszy ptak jest obecnie gatunkiem blisko zagrożenia wyginięciem. Okres lęgowy koliberka hawańskiego trwa od marca do czerwca. Samice przystępują do lęgów w wieku jednego roku. Koliberek hawański jest nie tylko najmniejszy na świecie, ale także jednym z najszybszych ptaków. Potrafi przelecieć 8000 km. Jest również jedynym ptakiem, który umie latać do tyłu.

Zasięg występowania

Najmniejszy ptak jest gatunkiem endemicznym Kuby. Występuje również na Wyspie Młodości czyli Isla de la Juventud. Zamieszkuje rozmaite lasy tropikalne i ich obrzeża z licznymi krzewami. Można go spotkać także w ogrodach sąsiadujących z lasami, w których on bytuje. Koliberek hawański jest aktywny w porze dziennej i prowadzi życie singla. Najczęściej żywi się nektarem z aloesów czy malw. Czasami chwyta w locie drobne bezkręgowce, którymi się żywi.

Najmniejszy ptak na kuli ziemskiej gniazduje na cienkich gałązkach, które znajdują się od 3 do 5 metrów nad ziemią. Samica koliberka hawańskiego buduje gniazdo, w którym składa dwa białe jajeczka. Wysiaduje je samotnie przez 22 dni. Po wykluciu się piskląt przez kolejne 18 dni opiekuje się potomstwem.

Koliberek hawański w ciągu dnia potrafi odwiedzić nawet 1500 kwiatów w poszukiwaniu nektaru.

Koliberek hawański

Krótka charakterystyka

Najmniejszy ptak ma pięknie ubarwione upierzenie i można podziwiać jego urodę na dwóch wyspach kubańskich. Posiada on ciemną tęczówkę oczną i ciemny dziób, który jest prosty i wąski. Nogi jego mają czarną barwę. Długość ciała koliberka hawańskiego waha się w granicach: 5 – 6 cm. Waga jego wynosi około 1,8 grama. Żyje on zaledwie około 8 lat.

Samce koliberka hawańskiego posiadają białoszary i nakrapiany brzuch, natomiast samice jasnoszary. Wierzch ciała łącznie ze sterówkami posiada błyszczący, zielononiebieski kolor. W okresie godowym samiec ma głowę i gardło w kolorze czerwonym. Jest widoczny dymorfizm płciowy.

Samice są większe i mniej ubarwione od samców.

Najmniejszy ptak na kuli ziemskiej potrafi poruszać skrzydłami 80 razy na sekundę. Podczas swoich zalotów nawet 200 razy na sekundę. Jest on bardzo zwinny i szybki. Nie sprawia mu trudności latanie z prędkością 80 km/h. Pokarm spożywa zwykle co 10 minut. Tego malutkiego ptaka serce bije z częstotliwością 500 uderzeń na minutę. Kiedy jest bardzo aktywny fizycznie to nawet z prędkością 1200 uderzeń na minutę.

Najmniejszy ptak świata jest pięknym i kolorowym skrzydlakiem o dużym temperamencie. Można go podziwiać na terenach Kuby. Jest to gatunek sklasyfikowany, jako bliski zagrożeniu. Degradacja siedlisk jest głównym zagrożeniem dla koliberka hawańskiego. Powoduje ona zmniejszenie ilości roślin, którymi żywi się ten ptak i minimalizuje dostępność miejsc na gniazdowania.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]