GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie gwarka
Żywienie i zdrowie gwarka

Żywienie i zdrowie gwarka

Żywienie i zdrowie gwarka ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Ptak ten będzie źle reagował na nieświeży i niewłaściwie zbilansowany pokarm. Gwarek prawidłowo żywiony i trzymany w czystej i przestronnej wolierze rzadko choruje. Dzięki zbilansowanej diecie i troskliwej opiece może w niewoli przeżyć nawet 20 lat.

Żywienie i zdrowie gwarka jest bardzo ważne w jego hodowli i chowie. Trzeba pamiętać o nie przekarmianiu ptaków. Leczenia nie należy podejmować samodzielnie. Powinien dokonać tego specjalista w lecznicy dla zwierząt. Często lekarz weterynarii przed postawieniem diagnozy oddaje do badania ptasi kał. Prawidłowe żywienie i  higieniczne warunki mają wpływ na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Stołówka gwarka

Żywienie i zdrowie gwarka ma wpływ na jego wygląd i samopoczucie. Gwarki należą do ptaków wszystkożernych.  W naturze ptaki te żywią się przeważnie owocami, nektarem z kwiatów i owadami. Gwarki są wymagające, jeśli chodzi o ich wyżywienie. W sklepach zoologicznych dostępne są dla nich specjalnie skomponowane mieszanki. Najlepiej kupować pokarm renomowanych firm, ponieważ jest odpowiednio zbilansowany.

Pokarm jajeczny lub larwy mączniaka

W żywieniu gwarka, jak również wielu innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny lub larwy mączniaka młynarka. Pozwoli to pokryć zapotrzebowanie ptaków na pokarm jajeczny. Jajko kurze ugotowane na twardo po rozgnieceniu, powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych gwarków. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka. Dzienne zapotrzebowanie piskląt na białko wynosi w granicach 10-20 larw mączniaka, które trzeba dodać do posiłku.

Owoce i warzywa

Gwarki lubią jabłka, gruszki, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki czy morele. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ gwarki posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo, pupil zaczyna spożywać dopiero po kilku dniach. Można podawać różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Wskazane są liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić gwarków przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Gwarki chętnie spożywają liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku.

Nie powinno zabraknąć w mieszkaniu gwarka kostki wapiennej.

Gwarek
By Nafis Ameen – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79658078

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie gwarka przełoży się na jego rozwój, kondycję i samopoczucie.  Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć pupila. Najczęstszym objawem złego samopoczucia gwarków to ospałość, apatia i nastroszone pióra. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Nie należy leczyć ptaki samodzielnie. Rola opiekuna to codzienna obserwacja ptaków.

Do najczęstszych chorób gwarków należą:

  • Ornitoza, która jest szeroko rozpowszechniona wśród ptaków ozdobnych. Rozmnaża się w komórkach żywiciela.
  • Grzybice, których objawami są: utrata głosu, zaburzenia oddechowe i silna duszność. Przyczynami tego schorzenia są: osłabiona odporność, za niska wilgotność w pomieszczeniu, która nie jest dopasowana do potrzeb gwarka.
  • Zapalenie skóry. Pod skrzydłami widoczne są wypryski. Inaczej choroba ta nazywa się stresogennym zapaleniem skóry.
  • Hemosyderoza to często diagnozowana choroba  u gwarków. Powodem jest nadmierne gromadzenie żelaza i miedzi w komórkach gwiaździstych wątroby. Chorobę tę może powodować zbyt duża ilość żelaza w pokarmie. Najczęstsze objawy to: osowiałość, duszność, biegunka, żółtaczka, anoreksja, kacheksja.
  • Pasożyty, które najczęściej występują u importowanych ptaków.
  • Ciała obce z powodu połknięcia metalowego spinacza czy łańcuszka. Prowadzi to do zaburzeń w motoryce jelit. W każdym przypadku ciało obce można usunąć metodą chirurgiczną.

Żywienie i zdrowie gwarka to podstawa zwłaszcza w prawidłowym rozwoju młodych ptaków. Gwarki należą do jednych z najbardziej ulubionych ptaków ozdobnych, ponieważ mają łagodne usposobienie i są łatwe do oswojenia. W niektórych rejonach Tajlandii te piękne ptaki zagrożone są wyginięciem.

Gwarki do lecznicy dla zwierząt najczęściej trafiają z powodu popełnianych błędów żywieniowych przez hodowców.

Podsumowując żywienie i zdrowie gwarka ma wpływ na jego wygląd i zachowanie. Jadłospis  gwarka powinien zostać prawidłowo ułożony. Na właściwy rozwój tych ptaków ma także wpływ świeża i czysta woda i odpowiednie warunki higieniczne. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych gatunków gwarka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top