GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE PIESTRUSZKI STEPOWEJ
Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej

ŻYWIENIE I ZDROWIE PIESTRUSZKI STEPOWEJ

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej to podstawa jej prawidłowego rozwoju. Dieta tego małego gryzonia powinna być urozmaicona, ale jednocześnie bogata w  makro i mikroelementy oraz witaminy. Piestruszka nie choruje często, gdy ma zbilansowany pokarm i zapewnione warunki higieniczne.

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej przekłada się również na jej wygląd i zachowanie. Na dobrą kondycję zwierzęcia duży wpływ oprócz pokarmu ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Profilaktycznie należy systematycznie kontrolować zdrowie podopiecznego w lecznicy dla zwierząt. Zwłaszcza korzystać z porad weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni.

Jadłospis gryzonia

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej ma również duży wpływ na jej kondycję i długość życia. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w środowisku naturalnym. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i cukrów, ponieważ zwierzęta nie mają tego w naturze. Należy podawać pokarm przeznaczony dla chomików.

W środowisku naturalnym jej pożywieniem są przeważnie rośliny. Rzadko owady. Jest to gryzoń roślinożerny. Podstawową jego dietą w niewoli są pokarmy roślinne. Dobrze jest kupić ziarno renomowanej firmy i przetrzymywać je w zamkniętym pudełku.

Podstawowymi produktami, jakie powinny znaleźć się w jadłospisie  są:

  • Mieszanki ziaren, które specjalnie przygotowane są dla małych gryzoni i dostępne w sklepach zoologicznych.
  • Zboża i nasiona traw.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości, bez oznak pleśni.
  • Susze roślin i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Ciasteczka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni, które przyczyniają się do ścierania siekaczy.
  • Drobno pokrojone warzywa, które nie powodują wzdęć.
  • Jajo ugotowane na twardo.
  • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
  • Kawałki suchego chleba, gałązki drzew liściastych i krzewów czy kawałki drewna. Przysmaki te służą do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze dostęp do świeżej wody.

Jadłospis piestruszki stepowej powinien być urozmaicony. Na wolności spożywają zielone i podziemne części roślin, które są mało soczyste. Podstaw w jej diecie powinna być zielenina i warzywa. Można podawać gotowe karmy, ponieważ posiadają one mikro i makroelementy oraz witaminy. Jednak karmienie tylko suchą karmą jest bardzo monotonne.

W niewoli można podawać temu gryzoniowi sałatę rzymską czy mniszek lekarski. Miękkimi warzywami i pokarmem przeznaczonym dla chomików. Ważną rolę w ich diecie spełnia siano, które należy podawać regularnie. Należy zapewnić również stały dostęp do czystej i świeżej wody. Większe ilości wody wskazane są w czasie ciąży czy odchowu potomstwa.

Zwierzęta nie należy karmić czekoladą czy cukierkami. Pożywienie należy podawać w czystych naczyniach. Resztki niezjedzonego pokarmu powinny być usunięte z klatki. Pożywienie powinno być podawane w małych ilościach. Duża ilość pokarmu będzie przez piestruszkę stepową chowana. Ne wolno przekarmiać zwierzęcia.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Dietę piestruszki stepowej należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Gryzoniowi należy podawać twardy pokarm w celu ścierania siekaczy. Nie wolno doprowadzić do ich przerostu.

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej wpływają na jej samopoczucie i zachowanie. Piestruszki są wrażliwymi stworzeniami na rozmaite choroby infekcyjne. Z tego powodu od dawna wykorzystywane są w badaniach  laboratoryjnych nad wieloma schorzeniami. W hodowli domowej, kiedy nie mają styczności z chorobami są przeważnie zdrowe.

Najczęściej pojawiającą się dolegliwością piestruszki jest biegunka, spowodowana niewłaściwym odżywianiem. Stan zdrowia gryzonia ulega szybkiej poprawie po usunięciu z jego diety szkodliwych produktów. Obowiązkiem opiekuna jest regularne kontrolowanie zdrowia podopiecznego. Choroby poważniejsze powinny być leczone pod nadzorem w lecznicy dla zwierząt.

Częstymi schorzeniami u gryzoni są również urazy i  przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Natomiast przy zwichnięciach i złamaniach konieczna jest wizyta u weterynarza.

Częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem żuchwy pupila.

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej przekłada się na długość jej życia w warunkach hodowlanych. Zbilansowana dieta wraz z higienicznymi warunkami zapewnią podopiecznemu zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań piestruszek stepowych jest interesującym hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]