GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE PIESTRUSZKI STEPOWEJ
Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej

ŻYWIENIE I ZDROWIE PIESTRUSZKI STEPOWEJ

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej to podstawa jej prawidłowego rozwoju. Dieta tego małego gryzonia powinna być urozmaicona, ale jednocześnie bogata w  makro i mikroelementy oraz witaminy. Piestruszka nie choruje często, gdy ma zbilansowany pokarm i zapewnione warunki higieniczne.

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej przekłada się również na jej wygląd i zachowanie. Na dobrą kondycję zwierzęcia duży wpływ oprócz pokarmu ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Profilaktycznie należy systematycznie kontrolować zdrowie podopiecznego w lecznicy dla zwierząt. Zwłaszcza korzystać z porad weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni.

Jadłospis gryzonia

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej ma również duży wpływ na jej kondycję i długość życia. Niewłaściwe odżywianie może być przyczyną otyłości gryzonia. Należy podawać pokarm zbliżony do życia w środowisku naturalnym. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i cukrów, ponieważ zwierzęta nie mają tego w naturze. Należy podawać pokarm przeznaczony dla chomików.

W środowisku naturalnym jej pożywieniem są przeważnie rośliny. Rzadko owady. Jest to gryzoń roślinożerny. Podstawową jego dietą w niewoli są pokarmy roślinne. Dobrze jest kupić ziarno renomowanej firmy i przetrzymywać je w zamkniętym pudełku.

Podstawowymi produktami, jakie powinny znaleźć się w jadłospisie  są:

  • Mieszanki ziaren, które specjalnie przygotowane są dla małych gryzoni i dostępne w sklepach zoologicznych.
  • Zboża i nasiona traw.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości, bez oznak pleśni.
  • Susze roślin i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Ciasteczka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni, które przyczyniają się do ścierania siekaczy.
  • Drobno pokrojone warzywa, które nie powodują wzdęć.
  • Jajo ugotowane na twardo.
  • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
  • Kawałki suchego chleba, gałązki drzew liściastych i krzewów czy kawałki drewna. Przysmaki te służą do ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
  • Zawsze dostęp do świeżej wody.

Jadłospis piestruszki stepowej powinien być urozmaicony. Na wolności spożywają zielone i podziemne części roślin, które są mało soczyste. Podstaw w jej diecie powinna być zielenina i warzywa. Można podawać gotowe karmy, ponieważ posiadają one mikro i makroelementy oraz witaminy. Jednak karmienie tylko suchą karmą jest bardzo monotonne.

W niewoli można podawać temu gryzoniowi sałatę rzymską czy mniszek lekarski. Miękkimi warzywami i pokarmem przeznaczonym dla chomików. Ważną rolę w ich diecie spełnia siano, które należy podawać regularnie. Należy zapewnić również stały dostęp do czystej i świeżej wody. Większe ilości wody wskazane są w czasie ciąży czy odchowu potomstwa.

Zwierzęta nie należy karmić czekoladą czy cukierkami. Pożywienie należy podawać w czystych naczyniach. Resztki niezjedzonego pokarmu powinny być usunięte z klatki. Pożywienie powinno być podawane w małych ilościach. Duża ilość pokarmu będzie przez piestruszkę stepową chowana. Ne wolno przekarmiać zwierzęcia.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Dietę piestruszki stepowej należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Gryzoniowi należy podawać twardy pokarm w celu ścierania siekaczy. Nie wolno doprowadzić do ich przerostu.

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej wpływają na jej samopoczucie i zachowanie. Piestruszki są wrażliwymi stworzeniami na rozmaite choroby infekcyjne. Z tego powodu od dawna wykorzystywane są w badaniach  laboratoryjnych nad wieloma schorzeniami. W hodowli domowej, kiedy nie mają styczności z chorobami są przeważnie zdrowe.

Najczęściej pojawiającą się dolegliwością piestruszki jest biegunka, spowodowana niewłaściwym odżywianiem. Stan zdrowia gryzonia ulega szybkiej poprawie po usunięciu z jego diety szkodliwych produktów. Obowiązkiem opiekuna jest regularne kontrolowanie zdrowia podopiecznego. Choroby poważniejsze powinny być leczone pod nadzorem w lecznicy dla zwierząt.

Częstymi schorzeniami u gryzoni są również urazy i  przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Natomiast przy zwichnięciach i złamaniach konieczna jest wizyta u weterynarza.

Częste piłowanie prętów w klatce może zakończyć się zwichnięciem żuchwy pupila.

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej przekłada się na długość jej życia w warunkach hodowlanych. Zbilansowana dieta wraz z higienicznymi warunkami zapewnią podopiecznemu zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań piestruszek stepowych jest interesującym hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...