GeoZoo » Pies » Psy myślą jak ludzie
Psy myślą jak ludzie

Psy myślą jak ludzie

Psy myślą jak ludzie, tak uważa wielu miłośników czworonożnych przyjaciół. Psy to bardzo inteligentne stworzenia, które szybko się uczą komend i rożnych sztuczek. O tym zapewne wie każdy właściciel tych zwierząt. Pies nie tylko myśli, ale potrafi też planować. Ponadto posiada świadomość samego siebie.

Psy myślą jak ludzie, co nie jest łatwe do udowodnienia. Naukowcy nieustannie prowadzą badania psiego mózgu. Dawno już udowodnili, że układ nerwowy niczym nie różni się od ludzkiego. Na podstawie licznych eksperymentów psy zostały zaliczone do grupy inteligentnych zwierząt. Sposób myślenia czworonoga i jego inteligencja uzależniona jest od rasy i indywidualnych predyspozycji zwierzęcia.

Psi mózg

Psy myślą jak ludzie i odczytują nastrój człowieka. Mózg psa działa tak samo jak mózg człowieka odnośnie rozumienia mowy. Prawa półkula wyłapuje emocje, które towarzyszą przekazowi. Natomiast lewa odczytuje znaczenie przekazanych wiadomości.

Naukowcy udowodnili to na podstawie przeprowadzonego eksperymentu za pomocą rezonansu magnetycznego. Do badania aktywności mózgu wykorzystano 12 psów, w tym 6 border collie, 5 golden retrieverów i 1 owczarka niemieckiego. Czworonogi słuchały słownych wypowiedzi, jakie były do nich kierowane.

Ton wypowiadanych słów raz był chwalący, a innym razem neutralny. Wyniki tych eksperymentu  udowodniły, że psy przetwarzały emocjonalne wskazówki. Dopiero później kojarzyły słowa z przywoływanymi w pamięci sytuacjami. Poza tym czworonogi podobnie jak ptaki potrafią użyć pola magnetycznego Ziemi, jako mapy drogowej.

Nieszablonowe i abstrakcyjne myślenie

Psy myślą jak ludzie abstrakcyjnie i nieszablonowo. Niektóre psie rasy potrafią przewidzieć następujące po sobie wydarzenia. Zwierzęta te najczęściej kierują się węchem, pamięcią i skojarzeniami przyczynowo -skutkowymi. Pies jest skomplikowanym i mądrym stworzeniem. Potrafi myśleć samodzielnie i podejmować decyzje.

Posiadanie u psów zdolności abstrakcyjnych wykazały różne eksperymenty. Czworonogi cieszą się na widok swojego właściciela, z którym czują się bezpiecznie. Zapach opiekuna jest dla psa bardzo ważny. Zwierzęta te starają się unikać złych doświadczeń. Lubią natomiast miłe wspomnienia. Po zachowaniu właściciela poznają jego nastrój.

Psy myślą jak ludzie pod wieloma względami. Jednak nie można przeceniać ich sposobu myślenia, jak również nie doceniać ich inteligencji. Czworonogi są pojętnymi zwierzętami, które potrafią wykonać trudne zadania. Każdy opiekun powinien traktować swojego podopiecznego podmiotowo, aby stworzenie czuło się komfortowo.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top