GeoZoo » Pies » OWCZAREK NIEMIECKI
Owczarek niemiecki

OWCZAREK NIEMIECKI

Historia owczarka niemieckiego, jako odrębnej rasy znana jest pod koniec XIX wieku. W tym wieku zainteresowano się planową hodowlą psów, które nadawały się do pełnienia funkcji wszechstronnego psa służbowego. Psy pasterskie i stróżujące z terenów południowych i środkowych Niemiec były przodkami dzisiejszego owczarka niemieckiego.

Pierwotnie owczarki niemieckie doskonale sprawdzały się przy wypasie stad i pilnowaniu domu. Następnie wykorzystywane były w wojsku i policji. Podczas I, jak również II wojny światowej brały czynny udział, jako psy sanitarne i meldunkowe. Doskonale sprawdzały się w tych zadaniach, ponieważ są to psy silne, zwinne, czujne o wysokim poziomie energii.

Prace nad tą użytkową rasą rozpoczęto w 1899 roku, wykorzystując przy tym psy owczarskie ze środkowych i południowych Niemiec. Zainteresowanie psami służbowymi wzrosło wraz ze zwiększającą się przestępczością. Szybko zorientowano się, że owczarek niemiecki ma wszechstronne przeznaczenie. Zaczęto przeprowadzać kolejne prace hodowlane, które miały na celu doskonalenie umiejętności: stróżowania, obronnych, a także psa pracującego.

Najpopularniejszą rasą na kuli ziemskiej i w Polsce jest owczarek niemiecki, który należy do psów pasterskich. W dzisiejszych czasach na całym świecie żyje ponad jeden milion owczarków niemieckich, które pochodzą od wyselekcjonowanych rodziców i zarejestrowane są w księgach hodowlanych poszczególnych krajów.

Rasa ta należy do średniej wielkości. Wyróżnia się trzy główne rodzaje umaszczenia owczarka niemieckiego:

  • czarne podpalane i czaprakowe, które są najbardziej rozpowszechnione,
  • jednolite czarne pozbawione podpalania, które są rzadko spotykane,
  • wilczaste, w dzisiejszych czasach rzadko spotykane.

W Polsce i na świecie hodowane są owczarki twardowłose, natomiast włos długi uważany jest za wadę i wykluczany jest z hodowli.

Owczarka niemieckiego można trzymać w mieszkaniu, ogrodzie czy nawet kojcu z budą. Jeżeli będzie miał zapewniony minimum godzinny spacer dziennie, to w domu będzie zachowywał się spokojnie. W mieszkaniu należy zapewnić jemu odpowiednie miejsce, a wielkość legowiska dostosować do rozmiaru naszego owczarka. Spacer dla owczarka niemieckiego jest niezbędny bez względu na to czy przebywa w domu, ogrodzie czy kojcu.

Owczarek niemiecki jest psem o dużym temperamencie, aktywnym fizycznie i żywiołowym, który jest typem sportowca wymagającym dużego ruchu i ćwiczeń umysłowych. Wyróżnia go spośród innych psów spostrzegawczość i duża inteligencja.

Pies tej rasy szybko uczy się różnych komend, w związku z czym trening z nim dostarcza właścicielowi prawdziwej przyjemności.

Owczarek niemiecki nie lubi samotności, szybko przyzwyczaja się do towarzystwa człowieka, wobec właściciela i członków rodziny potrafi się podporządkować, ale przejawia także skłonności do dominacji. Ponadto akceptuje mniejsze psy i inne zwierzęta, które wraz z nim przebywają w domu. Lubi także towarzystwo dzieci, ale pilnując swojego terenu, może obce dzieci traktować, jak intruzów.

Psy tej rasy posiadają wszechstronne przeznaczenie. Niejednokrotnie pracują jako psy lawinowe, gruzowiskowe czy służbowe. Często wykorzystywane są przy tropieniu. W związku z czym sprawdzają się przy wykrywaniu substancji łatwopalnych, materiałach wybuchowych, narkotyków, a nawet przy poszukiwaniach zaginionych ludzi. Poza tym pomagają również ludziom niepełnosprawnym.

Owczarek niemiecki może przebywać w zróżnicowanych warunkach klimatycznych, ponieważ jest odporny na niskie temperatury. Dobrze znosi śnieg czy deszcz, jak również słoneczną pogodę , a więc w związku z tym może pracować w różnych warunkach pogodowych. Nie jest on psem kanapowym ani przytulanką.

Człowiek, który decyduje się na posiadanie owczarka niemieckiego powinien zdawać sobie sprawę, że należy jego odpowiednio wychować w przypadku, kiedy pragnie mieć z niego niezawodnego przyjaciela, towarzysza w codziennym życiu i obrońcę w razie niebezpieczeństwa. Charakter psa w dużym stopniu uzależniony jest od cech wrodzonych, ale jego sylwetkę psychiczną również kształtuje właściciel.  


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie