GeoZoo » Kot » Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski jest krótkowłosym kotem, którego ojczyzną jest Rosja. Jest to pełny gracji elegancki kot typu orientalnego. Wygląd zewnętrzny i struktura futra stanowi najważniejszy wyróżnik tej rasy. Polecany jest miłośnikom fauny, a szczególnie pasjonatom kotów.

Kot rosyjski niebieski posiada również inne nazwy. Znany jest jako kot: błękitny archanioł, hiszpański niebieski, maltański, american blue albo jako kot z Archangielska. Właścicielem kota rosyjskiego niebieskiego był Car Mikołaj II. Błękitny archanioł jest kotem spokojnym, cichym i trochę nieśmiałym.

 Krótka historia rasy

Kot rosyjski niebieski jest rasą naturalną pochodzącą z Archangielska. Zwierzęta te nie krzyżowały się z innymi rasami, ponieważ były od nich odizolowane. Poza tym klimat okolic Morza Białego był dla innych kotów za zimny. Rosjanie koty te uważali za stworzenia przynoszące szczęście. Poza tym cenione je za piękną sierść, z której wytwarzano futra.

Kot rosyjski niebieski na początku XIX wieku został przywieziony do Wielkiej Brytanii przez rosyjskich marynarzy. Koty te polubione zostały przez Królową Wiktorię i był to początek obecnej rasy. W roku 1880 pojawiły się na wystawie kotów. Jednak dopiero w 1912 roku uznano je za odrębną rasę.

W okresie międzywojenne zainteresowanie błękitnymi archaniołami nie słabło.

Dopiero czasy II wojny światowej miały zły wpływ na populację kotów, co mogło skutkować ich wyginięciem. Po wojnie zaczęto krzyżować je z kotami syjamskimi i brytyjskimi niebieskimi. W Roku 1967 założono Stowarzyszenie Hodowców Kota Niebieskiego Rosyjskiego czyli RBA. W 1900 roku przybył do Stanów Zjednoczonych pierwszy kot tej rasy. Natomiast do Polski znacznie później, dopiero w 1990 roku.

Kot rosyjski niebieski

Cechy zewnętrzne

Kot rosyjski niebieski jest średniej wielkości stworzeniem o smukłej sylwetce. Jego masa ciała waha się w granicach 3-5,5 kg. Jego głowa w kształcie klina jest mała i krótka. Czoło i nos są proste i tworzą kąt 90o. Posiada duże oczy, które są szeroko rozstawione i lekko skośne. Kocięta mają oczy koloru żółtozielonego, a dorosłe osobniki szmaragdowe. Na głowie osadzone są duże i szerokie uszy.

Kot rosyjski niebieski posiada długie kończyny, zakończone okrągłymi stopami. Jego prosty i długi ogon jest podkręcony na końcu. Posiada podwójne futro. Włos krótki i gęsty odstaje od ciała i połyskuje srebrzyście. Okrywa włosowa jest wyjątkowo gęsta i bardzo miękka. W dzisiejszych czasach kot ten obok umaszczenia niebieskiego posiada białe i czarne.

Długość życia tych zwierząt wynosi od 17 do 19 lat, a nawet dłużej. 

Kot rosyjski niebieski

 Koci charakter

Kot rosyjski niebieski jest inteligentny i zrównoważony. Bez problemu nauczy się aportowania i chodzenia na smyczy, jak pies. Zwierzę to wyróżnia się pogodnym i spokojnym usposobieniem. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, jest czuły i pozostaje mu wierny. Dobrze czuje się sam, ale lubi również towarzystwo innych kotów.

Kot rosyjski niebieski nie znosi krzyków ani hałasów. Jest nieufny wobec nieznanych mu osób. Ponadto należy do niezwykle wścibskich kotów. Z tego względu zagląda w każdy zakamarek domu i nic nie ujdzie jego uwadze. Lubi zabawy i pieszczoty, a także nie pogardzi podróżami. Jest bardzo zwinnym stworzeniem, które bez mała porusza się bezszelestnie.

Pielęgnacja jego jest łatwa. Wystarczy czesać futrzaka gumową szczotką.

Kot rosyjski niebieski jest spokojnym i inteligentnym kotem. Przed jego zakupem trzeba się zapoznać z jego potrzebami. Na rynku nie brakuje fachowej lektury na temat kotów orientalnych. Decydując się na kota w domu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i otoczyć opieką. Piękne jego futro i pluszowy wygląd przyciąga ludzki wzrok.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top