GeoZoo » Kot » Ochrona kota przed upałami i zimnem
Ochrona kota przed upałami i zimnem

Ochrona kota przed upałami i zimnem

Ochrona kota przed upałami i zimnem to ważne aspekty w jego życiu. Wysoka temperatura otoczenia może wywołać u kota udar cieplny i hipotermię. Oznacza to zwiększenie temperatury kociego ciała ponad wartości prawidłowe. Nie należy doprowadzać do takich sytuacji i chronić kota przed upałami.

Ochrona kota przed upałami i zimnem pomoże utrzymać dobrą kondycję zwierzęcia. Nieprawidłowa temperatura u kotów i psów to powyżej 39oC. Temperatura ciała wynosząca powyżej 41oC świadczy o hipertermii niepirogennej czyli udarze cieplnym. Kot powinien być chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ochrona przed upałami

Ochrona kota przed upałami i zimnem to obowiązek kociego opiekuna. Pomimo, że koty lubią ciepło, to jednak zbyt wysoka temperatura wyraźnie im dokucza. Jeśli kot domowy wychodzi z domu, to chętnie podczas upałów kładzie się w wysokiej trawie w cieniu drzew i krzewów. Natomiast w domowych warunkach rozciąga się na podłodze w miejscach zacienionych.

Przy bardzo silnym przegrzaniu zieje otwartym pyszczkiem, podobnie jak pies. Jest to spowodowane tym, że zwierzęta te pot wydzielają wyłącznie na podeszwach, co nie jest wystarczającym chłodzeniem. W takim przypadku koty niekiedy chętnie przyjmują nawilżenie, a nawet moczenie sierści. Szybko przekonują się jaką im to ulgę przynosi.

Letnią wodę nabraną na dłoń wciera się lekko w sierść w różnych kierunkach, aby dostała się między włosy. Dopiero na końcu czeszemy kocią sierść. Cały zabieg pielęgnacyjny jest okazją na zebraniu na grzebieniu czy szczotce kurzu i masy wypadłych włosów. Po wyschnięciu i ponownym wyczesaniu futro uzyskuje połysk, jedwabistość i miękkość.  

Nie jest wskazane moczenie sierści kotom, które są skłonne do przeziębień, takich jak kaszel czy katar. Dobrym rozwiązaniem są maty chłodzące, których nie brakuje na rynku. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach szczególnie gorących. Rola tego rodzaju podkładu polega na chłodzeniu zwierzęcia.

Kota przed upałami chronimy w następujący sposób:

  • Nie zamykamy w pomieszczeniu bez odpowiedniej wentylacji.
  • Nie pozostawiamy kota w miejscu nasłonecznionym.
  • Udostępniamy stały dostęp do świeżej i czystej wody o temperaturze pokojowej. W upały należy zmieniać wodę kilka razy w ciągu doby.
  • Wskazane są maty chłodzące w pomieszczeniach szczególnie gorących.
  • Wietrzymy często pomieszczenia, w których przebywa kot, nie robiąc przeciągów. Klimatyzacja dla zwierząt nie jest odpowiednią metodą chłodzenia.

Ochrona przed zimnem

Ochrona kota przed upałami i zimnem pozwoli utrzymać kota w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Koty zdecydowanie nie lubią zimna. Najchętniej nie opuszczają mieszkania, jeżeli temperatura na dworze spada poniżej zera. Na mrozie wytrzymują niedługo i co pewien czas wchodzą do pomieszczenia, żeby się ogrzać.

Z tego względu na każdej posesji dzikim kotom należy udostępnić piwnicę bądź inne ogrzewane pomieszczenie. Trzeba zapewnić dostatek materiału, chroniącego kota przed utratą ciepła. Dobrze jest wstawić do piwnicy kartonowe pudełka lub skrzynkę. Należy wyścielić je tkaniną, papierami czy sianem.

W niedogrzanym pomieszczeniu kocie legowisko powinno być miękkie i zaopatrzone w przykrycie, pod które kot mógłby się wsuwać. Kocie posłanie należy umieścić w najcieplejszym miejscu pokoju. Jeżeli kotów jest więcej i żyją ze sobą w zgodzie, to często śpią przy sobie, grzejąc się wzajemnie. W zimnym mieszkaniu koty na ogół nie linieją.

Ochrona kota przed upałami i zimnem poprawi stan zdrowia, a nawet może przedłużyć życie zwierzęciu. Warto jest zapamiętać, że silne promienie słoneczne mogą doprowadzić także do rozwoju nowotworów. W czasie zimnych dni koty wymagają obfitszych i bardziej kalorycznych posiłków niż podczas gorącego lata.