GeoZoo » Zoologia » Opieka nad osłem nubijskim
Opieka nad osłem nubijskim

Opieka nad osłem nubijskim

Opieka nad osłem nubijskim w dużym stopniu zależy od ludzkiej wiedzy i pomocy. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poza tym chore czy osłabione są często bezradne i trudno będzie im przetrwać bez pomocy człowieka. Ludzkie wsparcie może uratować życie wolno żyjącym osłom nubijskim.

Opieka nad osłem nubijskim dotyczy dwóch żyjących podgatunków: osła nubijskiego i somalijskiego. Zwierzęta te występują na wolności na terenach pustynnych i półpustynnych. Preferują tereny otwarte. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w rezerwatach, parkach narodowych czy w ogrodach zoologicznych. Znajdują się pod ścisłą ochroną ze względu na grożące im wyginięcie.

Opieka nad osłem nubijskim

Opieka nad osłem nubijskim dotyczy zwierząt dzikich, żyjących na wolności oraz w rezerwatach i ogrodach zoologicznych. Te inteligentne zwierzęta są towarzyskie i wrażliwe i łagodne. Mogą żyć samotnie lub w grupach liczących 10-15 osobników. Osły nubijskie w środowisku naturalnym występują w północno-wschodniej części Afryki.

Populacja tych zwierząt jest znikoma, wynosi zaledwie około 200 sztuk w obu podgatunkach. Osioł nubijski jest zwierzęciem roślinożernym i niewymagającym pod względem spożywanego pokarmu. Wytrzymały jest na brak wody i pożywienia oraz na wysokie temperatury. Opiekując się osłami trzeba posiadać podstawową wiedzę w tym temacie i poznać ich potrzeby i zachowanie.

Opiekunowie osłów zwykle posiadają wiedzę w zakresie:

  • oceny stanu zdrowia i kondycji zwierzęcia,
  • zapewnienia opieki weterynaryjnej oraz wezwania w odpowiednim czasie lekarza weterynarii,
  • doboru diety,
  • podstawowych parametrów życiowych osłów,
  • chorób dotyczących tych zwierząt,
  • objawów kolki, zatrucia czy kulawizny i w razie potrzeby udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • opieki stomatologicznej,
  • odrobaczeń  i programu szczepień,
  • korekcji kopyt.

Opieka nad osłem nubijskim nie jest łatwym zajęciem. Dotyczy przede wszystkim zwierząt żyjących w rezerwatach i ogrodach zoologicznych. Formą udomowioną osła nubijskiego jest osioł domowy, który często hodowany jest w gospodarstwach agroturystycznych, również w Polsce. Organizowane są niedrogie szkolenia związane z osłami w celu usprawnienia nad nimi opieki.

Opieka nad osłem nubijskim

Opieka w ZOO

Opieka nad osłem nubijskim w ZOO polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry, która odpowiednio zajmie się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest ważne dla właściwego funkcjonowania osłów. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni.

Często posiadają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację. W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia.

Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. W naturze populacja osłów nubijskich ciągle maleje, dlatego istotny jest ich rozród w ZOO. Często w ogrodach zoologicznych jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko tych zwierząt. Niejednokrotnie budowana jest duża otwarta przestrzeń dla mieszkańców ogrodów.

Takie rozwiązanie podoba się zwierzętom i zwiedzającym. Osły mogą same tam wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. W ogrodach zoologicznych na naszej planecie przychodzą na świat osły somalijskie, których matki i potomstwo zapewnione mają troskliwą opiekę sanitarną i weterynaryjną.

Na specjalnie wytyczonym i ogrodzonym terenie samica ze swoim dzieckiem regularnie obserwowana jest przez personel zatrudniony w ZOO. W Polsce też możemy poszczycić się potomstwem osłów somalijskich, które są mieszkańcami w niektórych ogrodach zoologicznych.

Podsumowując

Opieka nad osłem nubijskim przekłada się na jego kondycję, samopoczucie i długość życia. Oba podgatunki osła nubijskiego są krytycznie zagrożone wyginięciem. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada status CR. Nie należy dopuścić do wymarcia tego wspaniałego gatunku o zrównoważonym i łagodnym usposobieniu.