GeoZoo » Ptak » Opieka nad Nestor kea
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami i stylem życia. Pomoże w tym fachowa literatura i doświadczony hodowca ptaków egzotycznych. Kea polecana jest szczególnie pasjonatom dużych papug.

Opieka nad Nestor kea to duże wyzwanie dla ptasiego właściciela. Należy pamiętać, że mamy do czynienia z papugą o wysokim poziomie inteligencji. Ptakom tym należy poświęcać dużo czasu. Najlepiej hodować parę lub jednego samca i 2-4 samice. Opieka nad zwierzętami to duża odpowiedzialność. Papugi te na czas wyjazdu należy pozostawić pod opieką zaufanej osoby.

Mieszkanie dla Nestor kei

Opieka nad Nestor kea dotyczy wybrania papudze odpowiedniego i przestrzennego mieszkania. Ptak ten najlepiej czuje się w grupie i w pokaźnej zewnętrznej wolierze. Ten gatunek musi mieć dużo przestrzeni do badania terenu. Można hodować dobrze dobraną parę papug, jeżeli zależy nam na ich rozmnażaniu. Ptaki te nie są łatwe do trzymania w niewoli.

Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną metalową siatką. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej. W takim przypadku powinna być ona zabezpieczona od wiatru i promieniowania słonecznego. Kształty i wielkości wolier może być różny. W letniej wolierze balkonowej może przebywać tylko jedna para.  

Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami, psami i gryzoniami. Zewnętrzne woliery są dobrym rozwiązaniem dla tego gatunku papug. Konstrukcja woliery powinna być metalowa, aby kea nie zniszczyła jej swoim mocnym dziobem. Ściany należy wykonać z łatwo zmywalnego i nietoksycznego materiału. Drewniana elementy woliery ulegną szybkiemu zniszczeniu.

Wyposażenie woliery

Opieka nad Nestor kea wymaga odpowiedniego wyposażenia woliery zewnętrznej. Niezbędne są w niej naczynia na wodę i ziarno. Miski powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się gałęzie: wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli.

Naturalne gałęzie umożliwiają ptakom gryzienie i wspinaczkę. Natomiast sprężyste drążki o zróżnicowanej grubości pozwalają papugom na odpoczynek. W 1/3 woliery nie powinno być urządzeń strukturalnych. Ptaki muszą mieć wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się czy fruwanie. Kea lubi chodzić i szybko biegać.

Wyposażenie ptasiego mieszkania powinno odpowiadać potrzebom ptaków w naturze. Woliera powinna zostać obsadzone roślinnością. Przy rozmnażaniu ptaków woliery należy wyposażyć w duże budki lęgowe. Budka lęgowa może być zbita z desek. Dobrym rozwiązaniem jest pień drzewa z wydrążoną dużą dziuplą. Poza lęgiem budka może być wykorzystana przez papugi, jako noclegownia.

Sztuczny wychów młodych ptaków wymaga dużo czasu. Opieka nad Nestor kea przekłada się na rozwój, kondycję, samopoczucie i stan zdrowia potomstwa. Oswajanie tych papug nie jest trudne, ale trzeba przeprowadzić odpowiednią ich socjalizację. Ptaki te są bardzo ruchliwe i ciekawskie oraz lubią wszystko demolować. Z tego względu muszą mieć w wolierze dużo różnorodnych zabawek, zwłaszcza interaktywnych.

Nestor kea nie lubi nudy, musi ciągle coś robić. Zwykłe zabawki szybko niszczy i traci nimi zainteresowanie. Uwielbia sprawdzać otaczający ją teren, szukając czegoś interesującego. Liczydła, piłeczki, różnego rodzaju klocki wzbudzają jej ciekawość. Należy szukać kei często nowego zajęcia, żeby była szczęśliwa i zdrowa.

Opieka nad Nestor kea

Rozmnażanie papug

Opieka nad Nestor kea jest znacznie trudniejsza w przypadku rozmnażania tego gatunku papug. Jest to ptak poligamiczny. Papugi te lubią żyć w haremie, składającym się z 1 samca i 4 samic. W swoim naturalnym środowisku w Nowej Zelandii ptaki te budują gniazda na drzewie, w szczelinach skalnych bądź w dziuplach.

Przyszli rodzice wyścielają gniazdo mchem, porostami i gałązkami. Z tego względu trzeba ptakom zmontować dużą budkę lęgową z desek lub wydrążoną dziuplę w pniu drzewa. Należy też dostarczyć materiału na wyściółkę gniazda zgodnie z ich naturalnymi wymaganiami.  Składanych jest od 2 do 4 jaj, które wysiaduje samica.

Natomiast samiec w tym czasie karmi samicę i stoi na straży gniazda. Czas wysiadywania wynosi około 3 tygodni. Młode przebywają w gnieździe 2 tygodnie. Opieka nad młodymi poza gniazdem wynosi 3 miesiące. Dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia. Na wolności papugi te żyją do 20 lat. Przy właściwej opiece w niewoli mogą żyć 30 lat i nawet dłużej.

Życie papug w ZOO

Opieka nad Nestor kea w ogrodach zoologicznych polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry, która odpowiednio zajmie się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania ptaków. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni.

Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację. W ogrodzie zoologicznym zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody, mają zapewnioną opiekę medyczną. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia.

Naturalne środowisko

W ogrodach zoologicznych odtworzone jest jak najwierniej naturalne środowisko kei. Ptaki te przebywają tam w specjalnej ptaszarni dla papug. Rozmnażają się w dużych budkach lęgowych. Pary lęgowe kei mają w ZOO stworzone odpowiednie warunki do rozmnażania. Gniazdowanie papug jest regularnie kontrolowane przez pracowników.

Opiekunowie starają się odpowiednio rozwijać i stymulować ptaki. Gatunek ten nie boi się ludzi i jest bardzo ciekawski. Mają tam dostarczane ciągle nowe zabawki, które niszczą w ciągu tygodnia. Papuga potrzebuje dużo bodźców, ponieważ zabawki szybko ją nudzą. Najbardziej lubią bawić się wisiorkami i liczydłem.

Pracownicy ogrodów zoologicznych dostarczają papugom wiele różnorodnych rozrywek. Ptaki mają tam wystarczająco dużo przestrzeni do badania terenu. Nuda wpływa na te papugi bardzo niekorzystnie i może doprowadzić do zaburzeń behawioralnych. Pracownicy ZOO karmią papugi i opiekują się nimi. Muszą również zadbać o czystość pomieszczeń, a także  o kwestie administracyjne i techniczne.

Podsumowując opieka nad Nestor kea jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego papugi. Zbilansowana dieta, warunki higieniczne i odpowiednia stymulacja wpływają na dobrostan ptaka. Dzięki posiadanej wiedzy na temat papuziej natury możemy pomóc kei w kłopotach. Nie wolno samodzielnie leczyć zwierząt. Z chorym ptakiem należy udać się do weterynarza.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]