GOŁĘBIE

GOŁĘBIE

04/10/2020 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Gołębie towarzyszą człowiekowi od wieków, spełniając rozmaite role w dziejach ludzkości. Należą do królestwa: zwierząt, gromady: ptaków, rzędu: gołębiowych i rodziny: gołębiowatych. Wszystkie gołębie domowe pochodzą od jednego przodka, którym jest dziki gołąb skalny.

Gołębie to piękne i ciekawe ptaki, a gołębiarstwo to szlachetna pasja, która cieszy się długą i chlubną tradycją. Do tych interesujących skrzydlaków należą rasy, które zachwycają bogatą kolorystyką upierzenia i kształtami. Nie brakuje gołębi wybitnie pięknych, które olśniewają dumną postawą i elegancją. Natomiast inne ptaki podziwiane są ze względu na widowiskowy lot i powietrzne akrobacje.

Historia udomowienia

Gołębie zostały udomowione około 6000 lat temu w starożytnej Fenicji, której ziemie w dzisiejszych czasach należą do Libanu i Syrii. Niektóre źródła podają, że udomowienie tych ptaków mogło nastąpić wcześniej, nawet 7000 lat temu. Początki zainteresowania nimi wiążą się z kultami religijnymi Fenicjan, Rzymian czy Egipcjan.

Gołębie wywodzą się z wysoko rozwiniętych, starożytnych cywilizacji Wschodu. W tamtych czasach zostało udomowionych i uszlachetnionych większość dzisiejszych ras tych ptaków. Tam też prowadzono świadomą i ukierunkowaną hodowlę. Obecnie cywilizacja europejska opiera się na cywilizacji starożytnego Wschodu, a także cywilizacji Rzymu i Grecji.

Gołębie

Pełnione funkcje i tradycje

Gołębie od zarania dziejów były symbolem różnych kultur. Dzięki kulturze izraelskiej wzmiankę na temat tych ptaków można znaleźć w Biblii. W Księdze tej na znak ustępowania potopu został ukazany gołąb, który niósł  Noemu gałązkę oliwną. W chrześcijaństwie symbolem ducha świętego jest niejednokrotnie biała gołębica. Natomiast w sztuce współczesnej gołąb symbolizuje pokój, który uwieczniony został przez Pabla Picassa.

W przeszłości gołębie spełniały rolę użytkową, zapewniając sprawną komunikację. Na przykład przekazywały one informacje podczas wojen, wewnątrz państw i całych imperiach. Zwane były posłańcami, kurierami, gońcami, listonoszami czy pocztylionami. Już w czasach starożytnych wyselekcjonowane zostały odmiany w celu szybkiego przenoszenia wiadomości na krótkich i długich dystansach.

Obecnie gołębie są przede wszystkim ulubieńcami ludzi.

Poza tym użytkowane są w interesujących lotach, konkursie piękności na wystawach, sporcie czy na mięso. W rywalizacji sportowej wiele emocji dostarczają hodowcom loty gołębi pocztowych. Natomiast atrakcją ceremonii ślubnej jest wypuszczenie z rąk lub kosza białych gołębi przez nowożeńców. Najczęściej wypuszczane są w ilości dwóch osobników, ale może być ich więcej. 

Bogactwo ras

Gołębie hodowane są na całym świecie. Procesy ewolucyjne, które nieustannie zachodziły w świecie przyrody wspomagały działalność hodowlaną człowieka. Ewolucja kojarzona jest doborem naturalnym. Odpowiednikiem jej jest dobór sztuczny czyli selekcja przeprowadzana przez człowieka w stosunku do zwierząt domowych.

Dobór sztuczny polega na doborze do rozpłodu osobników o pożądanych cechach psychicznych, a także fizycznych. Wyhodowano na całym świecie rozmaite rasy i odmiany gołębi o wspaniałych barwach i niepowtarzalnej strukturze upierzenia. Dokonano tego dzięki różnorodności ludzkich upodobań.

Jednym z najbardziej skrajnych przykładów selekcji na określoną cechę są pawiki, które charakteryzują się pięknym, wachlarzowym ogonem. Dodatkowo rasa ta należy do jednej z najstarszych, którą wyhodował człowiek. Pawik narodził się przy udziale człowieka, bez którego nie jest w stanie przetrwać w środowisku naturalnym.

Gołębie

Podział na grupy

Gołębie rasowe zostały sklasyfikowane według podziału na dziewięć grup:

  • Grupa Iuformowane, która skupia ptaki dosyć duże i wyjątkowo pięknie zbudowane. Należą do niej gołębie wyhodowane w różnych częściach świata, gdzie tworząc grupę brano pod uwagę przede wszystkim budowę ptaków.
  • Grupa II – brodawczaki, które skupiają bagdety i gołębie o dobrze rozwiniętych woskówkach. Gatunek ten charakteryzuje się dobrze rozwiniętymi woskówkami i brwiami od barwy jasnej do czerwonej. 
  • Grupa III – kuraki, które posiadają lekko podniesiony ogon i bardzo silne nogi. Do nich należą gołębie bardzo małe, a także ciężkie. Pod względem budowy gatunek ten przypomina domowe kury.
  • Grupa IV – dęte, do której zaliczane są gołębie o różnorodnej budowie ciała. Ich wspólną cechą jest zdolność powiększania wola  przy udziale pobieranego w dowolnej ilości powietrza. 
  • Grupa V – barwne, która skupia gołębie typu polnego, lubiące latać i żerować na polach. Do tej dosyć licznej grupy należy około 90 ras.
  • Grupa VI – turkoty, do której należą gołębie zróżnicowane pokrojowo i pod względem upierzenia. Niektóre turkoty mają ozdoby na głowie. Inne natomiast mają mocno upierzone nogi lub są nawet jednobarwne. Wszystkie ptaki z tej grupy wdają charakterystyczne gruchanie, które przypomina werble. 
  • Grupa VII – strukturalne, których nazwa pochodzi od nienaturalnej struktury upierzenia, tworzącej wokół głowy kaptur, podobny do peruki. Ptaki te są żywotne i pełne temperamentu. 
  • Grupa VIII – mewki, która skupia gołębie o szlachetnej budowie, nieduże, o krótkim korpusie. Wszystkie ptaki z tego gatunku charakteryzują się utworzonym z piór żabotem, umiejscowionym na przedniej części szyi i piersi. 
  • Grupa IX – lotne, która jest bardzo zróżnicowaną grupą pod względem zachowania w locie, pokroju i ubarwienia. Wspólną ich cechą jest gotowość do latania na różnych wysokościach. Grupa ta liczy około 250 ras. 

Gołębie w Polsce

Gołębie ras polskich należą do pięciu grup: uformowanych, brodawczaków, dętych, mewek i lotnych. Polskę w grupie IX reprezentuje ponad 60 ras gołębi lotnych. Lista gołębi ras polskich została stworzona przez Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu i Królików. Jednak nie wszystkie rasy zostały uznane i wciągnięte na listę gołębi rasowych, a niektóre rasy dawniej znane wyginęły.

Gołębie są bardzo interesującymi ptakami, które mają bogatą historię. Natomiast niesamowita różnorodność barwnego świata gołębi zaistniała dzięki pasji i wytrwałej pracy wielu pokoleń hodowców. Dlatego nie brakuje na świecie i w Polsce miłośników tych ptaków. Podsumowując na rynku można kupić fachową lekturę, która opisuje poszczególne rasy gołębi i  podaje wskazówki dotyczące ich hodowli.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Dżdżownice

Dżdżownice

Dżdżownice to królestwo: zwierząt, typ: pierścienice i gromada: siodełkowce. Należą one do podgromady skąposzczetów i rodziny dżdżownicowatych. Stworzenia te przystosowane ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Karaś nie jest ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej