GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o kakadu
5 Ciekawostek o kakadu

5 Ciekawostek o kakadu

5 Ciekawostek o kakadu przybliży nam bardziej życie tego egzotycznego ptaka. Papugi te są domowymi pupilami w polskich domach. Jest to bardzo inteligentny ptak z rzędu papugowych. Papugi pod względem inteligencji określane są mianem naczelnych wśród ptaków.

5 Ciekawostek o kakadu dostarczy wiedzy o wyglądzie i zachowaniu tych pięknych ptaków. Kakadu obejmuje gatunki papug występujących w Australii, Melanezji, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei z okolicznymi wyspami. Poza tym ptaki te zamieszkują we wschodniej części Indonezji. Bytują także w Południowo – Wschodniej Azji na Oceanie Spokojnym, na Filipinach.

Wybrane ciekawostki o kakadu

5 Ciekawostek o kakadu przeznaczonych jest przede wszystkim dla miłośników papug. Warto jest poznać zwyczaje tych ptaków, ponieważ posiadają one interesujące życie. Kakadu zajmuje rozmaite siedliska o różnorodnym zadrzewieniu i gniazduje w dziuplach. Papugi te zachwycają elegancją postawą.

Kakadu należy do rodziny kakaduowatych. Przeważają gatunki średniej wielkości o białym upierzeniu. W niewoli rzadziej spotykanym gatunkiem jest czarne kakadu. Ptaki te wydają charakterystyczne syczące dźwięki, gdy czują się zagrożone. Z biegiem lat w środowisku naturalnym spadła liczebność niektórych gatunków kakadu.

Kakadu to ptaki bardzo towarzyskie, które żerują i przebywają w hałaśliwych stadach. Wymagają światła dziennego podczas poszukiwania pożywienia. Poszczególne gatunki różnią się między sobą rozmiarami i czasami rodzajem spożywanego pokarmu. Kakadu tworzą często związki monogamiczne.

Do wybranych pięciu ciekawostek o kakadu należą:

  1. Kakadu można rozpoznać po:
    • dużym dziobie o zakrzywionym kształcie,
    • upierzeniu mniej kolorowym, niż u innych papug z przewagą białych osobników w hodowli,
    • wydatnych piórach,
    • zygodaktylowej stopie z dwoma palami środkowymi do przodu i dwoma do tyłu.
  2. Piękną papugą o niespotykanym kolorze w śród ptaków żyjących w środowisku naturalnym jest kakadu biała. Zamieszkuje w Indonezji. Charakteryzuje się bardzo pokaźnym czubem z białych piór. Czub tej kakadu znajduje się w pozycji leżącej wzdłuż głowy.
    W chwili podniecenia papuga rozkłada półokrągły wachlarzowy czub na głowie. Ten gatunek kakadu trudny jest do rozmnażania w niewoli. Jedynie swoimi osiągnięciami mogą poszczycić się ogrody zoologiczne. Kakadu biała dożywa nawet 80 lat.
  3. Kakadu Goffina, która nazywa jest również kakadu białooką jest najmniejsza spośród wszystkich papug z rodziny kakadu. Zamieszkuje lasy wysp Morza Banda w Indonezji. Występuje  w tropikalnych lasach i na ich obrzeżach. Bytuje w dużych i hałaśliwych stadach. W przeważającej części posiada białe upierzenie. Jest to gatunek endemiczny.
  4. Najliczniejszą papugą świata i najbardziej rozpowszechnioną papugą wśród kakadu jest kakadu różowa. Żyje na terenach prawie całej Australii. Na głowie posiada charakterystyczny jasnoróżowy czub, który potrafi stroszyć. Poza okresem lęgowym przebywa w dużych i hałaśliwych stadach. Para tych papug pozostaje ze sobą przez całe życie.
  5. Bardzo interesującym ptakiem i rzadko spotykanym w domowych hodowlach jest kakadu palmowa. Posiada charakterystyczne czarnoszare upierzenie i duży, strzępiasty czub. Zamieszkuj wyspy Aru, Nową Gwineę i półwysep York w północnej części Australii. Żyje w lasach galeriowych i deszczowych, a także na innych obrzeżach. Bytuje w parach lub małych koloniach. Samce są silnie terytorialne.

5 Ciekawostek o kakadu to ważne informacje na temat tych pięknych papug. Należy również nie zapominać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to, że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

Podsumowując 5 ciekawostek o kakadu pozwala lepiej poznać styl życia tych papug. Zostały krótko opisane cztery gatunki kakadu. Popularnymi ptakami w hodowli są kakadu białe, ale mają niemałe wymagania. Papuga ta należy do jednych z najbardziej ulubionych ptaków ozdobnych. Kakadu posiada swoich zwolenników na całym świecie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]