GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o kapibarze wielkiej
5 Ciekawostek o kapibarze wielkiej

5 Ciekawostek o kapibarze wielkiej

5 Ciekawostek o kapibarze wielkiej przybliży nam zwyczaje i zachowanie tego zwierzęcia. Jest to największy gryzoń na naszej planecie. Według podziału systematycznego zaliczona jest do rodziny kawiowatych. W naturze występuje na terenach Ameryki Południowej.

5 Ciekawostek o kapibarze wielkiej podkreśla wymagania i potrzeby tego gryzonia. Jest to wodno-lądowe stworzenie, które mieszka na otwartych przestrzeniach. W środowisku naturalnym zwykle zajmuje tereny w pobliżu wody, w której czuje się bardzo dobrze. Wyglądem ten dorosły ssak przypomina hipopotama. Zwierzęta te można podziwiać w Ogrodach Zoologicznych na całym świecie.

Wybrane ciekawostki o kapibarze wielkiej

5 Ciekawostek o kapibarze wielkiej pogłębi naszą wiedzę na temat tych przyjaznych człowiekowi gryzoni. Zwierzęta te można spotkać w suchych lasach, zagajnikach, na podmokłych terenach czy łąkach. Poza tym przebywają także na obszarach wypasu bydła, gdzie mają świetne warunki do życia. W ciągu dnia ulubionym miejscem kapibary jest woda bądź błoto.

5 Ciekawostek o kapibarze wielkiej pozwoli lepiej poznać ten sympatyczny gatunek gryzonia. Jest to bardzo inteligentny i towarzyski ssak, który potrafi doskonale pływać. Krótkie i silne nogi kapibary zakończone są długimi pazurami ułatwiającymi grzebanie w błocie. Zimą zwierzęta te powinny trzymane być w ogrzewanym pomieszczeniu.

Do wybranych pięciu ciekawostek o kapibarze wielkiej należą:

  1. Gryzoń ten do komunikacji używa zapachów i różnych dźwięków. Wykorzystuje gruczoły zapachowe umiejscowione w okolicy odbytu. Samce często znaczą teren wykorzystując gruczoły znajdujące się na pysku. Kapibara wydaje wiele charakterystycznych odgłosów, takie jak:
    • gwizdanie,
    • piszczenie,
    • chrząkanie,
    • ćwierkanie,
    • warczenie i szczekanie.
  2. Jest to roślinożerny gryzoń, który żerowanie rozpoczyna o zmierzchu do późnej nocy. Wytrwałe szuka różnych roślin lądowych i wodnych. Kapibara pokarm często przeżuwa dwa razy i  w celu uzupełnienia flory bakteryjnej zjada własne odchody.
  3. Kapibara jest świetnym pływakiem i nurkiem. Pod wodą może utrzymać się do 5 minut. Natomiast pływanie ułatwia jej błona pława. Jest to skórzasta struktura rozpięta między palcami.
  4. Potomstwo kapibary wielkiej podobne jest do świnek morskich. Po przyjściu na świat natychmiast biegają, widzą i posiadają sierść. Zwykle trzymają się blisko matki. W naturze rodzice kapibar nie budują gniazda dla młodych.
  5. W środowisku naturalnym tylko 5% kapibar jest wstanie przeżyć pierwszy rok życia. Czyha na nich wiele drapieżników. Z powietrza młode kapibary atakowane są często przez harpie wielkie, które są ptakami z rodziny jastrzębiowatych.
    Dorosłe ssaki mogłyby żyć 10 lat, ale zwykle dożywają do 5 lat, ponieważ są ofiarami drapieżników. W wodzie kajmany z rodziny aligatorowatych i anakondy z rodziny dusicielowatych często polują na kapibary, lubując się w ich mięsie. Natomiast na lądzie największym niebezpieczeństwem dla tych gryzoni są jaguary.

Podsumowując 5 ciekawostek o kapibarze wielkiej ukazuje nam styl życia tego zwierzęcia. Największym zagrożeniem dla niej są drapieżniki i człowiek, który niszczy ich środowisko. W hodowli oswojona kapibara jest rzadkością. Kapibara wielka jest bardzo miłym stworzeniem i z natury trochę nieśmiałym. W Polsce hodowla kapibary wielkiej jest legalna.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]