GeoZoo » Ptak » Orientacja gołębi w podróży
Orientacja gołębi w podróży

Orientacja gołębi w podróży

Orientacja gołębi w podróży daleko wykracza poza ludzkie możliwości. Ptaki te w zależności od rasy wykazują większe albo mniejsze zdolności do lotu. Wszystkie gołębie ze względu na swoją anatomiczną budowę mają predyspozycję do latania.

Orientacja gołębi w podróży pełni w ich życiu bardzo ważną rolę. Pomaga im znaleźć pożywienie, udać się do wyznaczonego celu i powrócić do swojego gołębnika. W grupie gołębi lotnych znajdują się rasy podlegające dwukierunkowej selekcji. Brane są pod uwagę zdolności lotne i wygląd zewnętrzny. Można je podzielić na: lotne, wywrotki i klaszczące w locie.

Charakterystyka gołębi lotnych

Orientacja gołębi w podróży pomaga im przetrwać i powrócić do domu. Gołębie lotne mogą latać pojedynczo lub w stadzie, małymi lub dużymi okręgami na różną wysokość. Poszczególne gatunki różnią się pomiędzy sobą również czasem lotu, który może wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Gołębie lotne najczęściej latają w stadach od 10 do 30 sztuk. Niektóre z nich preferują loty indywidualne lub jedne i drugie.

Gołębie powinny charakteryzować się żywym, ale równoważonym temperamentem. Przede wszystkim muszą wyróżniać się fizyczną wytrzymałością i szybkością w celu pokonywania długich dystansów w krótkim czasie. Bardzo ważna jest umiejętność niezawodnego orientowania się w przestrzeni. Pozwoli im to powróci do miejsca, z którego wyleciały i nie zaginąć w podróży. Ważne jest również unikanie zagrożeń.

Gołębie posiadają dobrze rozwinięte mięśnie piersiowe i dobrą kondycję. Dodatkowym atutem jest dobry wzrok, pozwalający dostrzec drapieżnika i przed nim zdążyć uciec. Obecnie niektóre rasy gołębi pokonują około 2000 km. Z tego względu powinny być dodatkowo odżywiane specjalnymi mieszankami na czas treningów i lotów czy odpoczynku.

Doskonale pod tym względem sprawdzają się gołębie pocztowe, którym trzeba poświęcać dużo czasu.

Orientacja gołębi w podróży

Zdolności gołębi lotnych

Orientacja gołębi w podróży  pomagapokonać dalekie odległości  powrót do domu. Ptaki te wykonują podróże w ciągu dnia. Budzą się o świcie, a idą spać wraz z zachodem słońca. Istnieją rasy gołębi, które latają nocą. Najczęściej wykonują nocne podróże podczas ptasich zawodów. Gołębie lotne koncentrują się przeważnie na położeniu słońca, z którego potrafią odczytać pożądany kierunek przemieszczania i kierunek świata.

Dorosłe gołębie wykorzystują do orientacji w podróży i powrotu do gniazda polaryzację światła. Jest to technika nawigacji najbardziej przydatna przy pochmurnym niebie. Ptaki do orientacji w terenie wykorzystują także położenie gwiazd. Jest to jedna z niezbędnych technik gołębiej nawigacji. Gołębie doskonale rozpoznają miejsca, w których się znajdują.

Posiadają wspaniały wzrok i zaskakująco dobrą pamięć terenową.

Orientacja gołębi

Orientacja gołębi w podróży  pomaga ptakom dotrzeć do wyznaczonego celu. Gołębie, jak również pozostałe ptaki mają swój wewnętrzny zegar biologiczny. Posiadają umiejętności określenia swojego położenia i wyznaczenia kierunku lotu.

Na przykład niektóre rasy potrafią powrócić do gołębnika pokonując kilkaset, a nawet tysiące kilometrów.  

Orientacja gołębi w podróży polega także na posiadaniu niezwykłego talentu odczytywania pola magnetycznego Ziemi. Jest to dla ludzi bardzo tajemnicza metoda gołębiej nawigacji, za co odpowiedzialny jest ich mózg. Wykorzystują odchylenia pola magnetycznego w celu ustalenia układu współrzędnych. Na ten temat ciągle prowadzone są badania laboratoryjne.

Ludzie do orientacji w terenie muszą używać przyrządów. Natomiast ptaki mają swoją wewnętrzną mapę i kompas. Gołębie potrafią odbierać ultradźwięki, które pomagają im w powrocie do domu. Instynkt, doskonały wzrok, dobra pamięć i trening pomagają gołębiom w podróży i powrocie do swojego gniazda. Według badań genetycznych bardzo dobrze rozwinięty zmysł orientacji w przestrzeni mają gołębie pocztowe.

Podsumowując orientacja gołębi w podróży to bezcenny genetyczny talent wykorzystywany od wieków. Ptaki podziwiane są ze względu na widowiskowy lot i powietrzne akrobacje. Hodowcy z przyjemnością obserwują zachowania ptaków. Gołębie to ptaki towarzyskie, które w obrębie stada dobierają się w pary. Każdy ptasi osobnik odznacza się innym charakterem i zdolnościami.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]