GeoZoo » Ptak » Orientacja gołębi w podróży
Orientacja gołębi w podróży

Orientacja gołębi w podróży

Orientacja gołębi w podróży daleko wykracza poza ludzkie możliwości. Ptaki te w zależności od rasy wykazują większe albo mniejsze zdolności do lotu. Wszystkie gołębie ze względu na swoją anatomiczną budowę mają predyspozycję do latania.

Orientacja gołębi w podróży pełni w ich życiu bardzo ważną rolę. Pomaga im znaleźć pożywienie, udać się do wyznaczonego celu i powrócić do swojego gołębnika. W grupie gołębi lotnych znajdują się rasy podlegające dwukierunkowej selekcji. Brane są pod uwagę zdolności lotne i wygląd zewnętrzny. Można je podzielić na: lotne, wywrotki i klaszczące w locie.

Charakterystyka gołębi lotnych

Orientacja gołębi w podróży pomaga im przetrwać i powrócić do domu. Gołębie lotne mogą latać pojedynczo lub w stadzie, małymi lub dużymi okręgami na różną wysokość. Poszczególne gatunki różnią się pomiędzy sobą również czasem lotu, który może wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Gołębie lotne najczęściej latają w stadach od 10 do 30 sztuk. Niektóre z nich preferują loty indywidualne lub jedne i drugie.

Gołębie powinny charakteryzować się żywym, ale równoważonym temperamentem. Przede wszystkim muszą wyróżniać się fizyczną wytrzymałością i szybkością w celu pokonywania długich dystansów w krótkim czasie. Bardzo ważna jest umiejętność niezawodnego orientowania się w przestrzeni. Pozwoli im to powróci do miejsca, z którego wyleciały i nie zaginąć w podróży. Ważne jest również unikanie zagrożeń.

Gołębie posiadają dobrze rozwinięte mięśnie piersiowe i dobrą kondycję. Dodatkowym atutem jest dobry wzrok, pozwalający dostrzec drapieżnika i przed nim zdążyć uciec. Obecnie niektóre rasy gołębi pokonują około 2000 km. Z tego względu powinny być dodatkowo odżywiane specjalnymi mieszankami na czas treningów i lotów czy odpoczynku.

Doskonale pod tym względem sprawdzają się gołębie pocztowe, którym trzeba poświęcać dużo czasu.

Orientacja gołębi w podróży

Zdolności gołębi lotnych

Orientacja gołębi w podróży  pomagapokonać dalekie odległości  powrót do domu. Ptaki te wykonują podróże w ciągu dnia. Budzą się o świcie, a idą spać wraz z zachodem słońca. Istnieją rasy gołębi, które latają nocą. Najczęściej wykonują nocne podróże podczas ptasich zawodów. Gołębie lotne koncentrują się przeważnie na położeniu słońca, z którego potrafią odczytać pożądany kierunek przemieszczania i kierunek świata.

Dorosłe gołębie wykorzystują do orientacji w podróży i powrotu do gniazda polaryzację światła. Jest to technika nawigacji najbardziej przydatna przy pochmurnym niebie. Ptaki do orientacji w terenie wykorzystują także położenie gwiazd. Jest to jedna z niezbędnych technik gołębiej nawigacji. Gołębie doskonale rozpoznają miejsca, w których się znajdują.

Posiadają wspaniały wzrok i zaskakująco dobrą pamięć terenową.

Orientacja gołębi

Orientacja gołębi w podróży  pomaga ptakom dotrzeć do wyznaczonego celu. Gołębie, jak również pozostałe ptaki mają swój wewnętrzny zegar biologiczny. Posiadają umiejętności określenia swojego położenia i wyznaczenia kierunku lotu.

Na przykład niektóre rasy potrafią powrócić do gołębnika pokonując kilkaset, a nawet tysiące kilometrów.  

Orientacja gołębi w podróży polega także na posiadaniu niezwykłego talentu odczytywania pola magnetycznego Ziemi. Jest to dla ludzi bardzo tajemnicza metoda gołębiej nawigacji, za co odpowiedzialny jest ich mózg. Wykorzystują odchylenia pola magnetycznego w celu ustalenia układu współrzędnych. Na ten temat ciągle prowadzone są badania laboratoryjne.

Ludzie do orientacji w terenie muszą używać przyrządów. Natomiast ptaki mają swoją wewnętrzną mapę i kompas. Gołębie potrafią odbierać ultradźwięki, które pomagają im w powrocie do domu. Instynkt, doskonały wzrok, dobra pamięć i trening pomagają gołębiom w podróży i powrocie do swojego gniazda. Według badań genetycznych bardzo dobrze rozwinięty zmysł orientacji w przestrzeni mają gołębie pocztowe.

Podsumowując orientacja gołębi w podróży to bezcenny genetyczny talent wykorzystywany od wieków. Ptaki podziwiane są ze względu na widowiskowy lot i powietrzne akrobacje. Hodowcy z przyjemnością obserwują zachowania ptaków. Gołębie to ptaki towarzyskie, które w obrębie stada dobierają się w pary. Każdy ptasi osobnik odznacza się innym charakterem i zdolnościami.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...