GeoZoo » Ptak » ZWISOGŁÓWKA KORONIASTA
Zwisogłówka koroniasta

ZWISOGŁÓWKA KORONIASTA

Zwisogłówka koroniasta jest gatunkiem niedużego ptaka ozdobnego. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: papugowych. Jest to rodzina papugowatych, dotycząca papug wschodnich i podrodzina dam.

Zwisogłówka koroniasta jest papugą egzotyczną. Znanych jest dziewięć różnych gatunków zwisogłówek. Wyróżniają się od innych papug zwisającą głową w dół, a nogami trzymanymi w górze podczas nocy czy odpoczynku. Z tego powodu wziął się pierwszy człon jej nazwy czyli zwisogłówka. Nazywana jest także zwisogłówką malajską.

Zasięg występowania

Zwisogłówka koroniasta w środowisku naturalnym żyje na terenach południowo-wschodniej Azji. Zamieszkuje Malaje i Indonezję. Najczęściej osiedla się w lasach. Zajmuje również namorzyny i tereny górzyste do 1300 m n.p.m. Osobniki dzikie odwiedzają niejednokrotnie ogrody i sady oraz plantacje kokosowe. Dlatego w warunkach hodowlanych ptaki te można łatwo oswoić.

Zwisogłówka koroniasta

Krótka charakterystyka gatunku

Zwisogłówka koroniasta jest niedużym ptakiem, osiągającym około 12 cm długości i wagę około 30 g. Dziób tej papugi jest czarny, oczy i skoki ciemne, a nogi pomarańczowe. Ma krótki ogon, który jest tępo zakończony. W niewoli papugi te hodowane są w klatkach i wolierach zewnętrznych.

Na okres jesienno-zimowy powinny być przeniesione do ogrzewanych pomieszczeń.

W przypadku rozmnażania ptaków, należy wstawić im wiosną, do woliery budki lęgowe. Do budki papugi wnoszą liście, którymi wyściełają jej dno. Samica przeważnie znosi od 3 do 4 jaj. Potem z nich po 20 dniach wylęgają się młode osobniki. Potomstwo w początkowym okresie jest niedołężne i ubarwieniem przypomina samicę. Młode papużki opuszczają budkę lęgową po 35 dniach.

Upierzenie

Zwisogłówka koroniasta ma piękne upierzenie. Przeważającym ubarwieniem jest kolor zielony. Wewnętrzne sterówki i pióra na pokrywie ogonowej są czerwone. Zewnętrzne sterówki mają barwę zieloną, a dolna część pleców kolor żółty.

Na przykład u samca pod karkiem występuje brunatno-złota plama. Natomiast na podgardlu samiec posiada czerwoną plamę i niebieską na ciemieniu. U samiczek jest prawie ta plama niewidoczna. W ten sposób powstała pełna nazwa tej papugi czyli zwisogłówka koroniasta.

Papuga ta należy do ptaków atrakcyjnych, przyciągających ludzki wzrok.

Podsumowując zwisogłówka koroniasta w warunkach hodowlanych najlepiej czuje się w domowej witrynie, obsadzonej zieloną roślinnością, której nie niszczy. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie papugi odżywiają się podobnie. Zdrowe ptaki to najlepsza wizytówka opiekującego się nimi człowieka.

Par Lip Kee Yap from Singapore, Republic of Singapore — Blue-crowned Hanging-Parrot (Loriculus galgulus)Uploaded by Snowmanradio, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14688070


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]