
ZWISOGŁÓWKA KORONIASTA
01/11/2020Zwisogłówka koroniasta jest gatunkiem niedużego ptaka ozdobnego. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: papugowych. Jest to rodzina papugowatych, dotycząca papug wschodnich i podrodzina dam.
Zwisogłówka koroniasta jest papugą egzotyczną. Znanych jest dziewięć różnych gatunków zwisogłówek. Wyróżniają się od innych papug zwisającą głową w dół, a nogami trzymanymi w górze podczas nocy czy odpoczynku. Z tego powodu wziął się pierwszy człon jej nazwy czyli zwisogłówka. Nazywana jest także zwisogłówką malajską.
Zasięg występowania
Zwisogłówka koroniasta w środowisku naturalnym żyje na terenach południowo-wschodniej Azji. Zamieszkuje Malaje i Indonezję. Najczęściej osiedla się w lasach. Zajmuje również namorzyny i tereny górzyste do 1300 m n.p.m. Osobniki dzikie odwiedzają niejednokrotnie ogrody i sady oraz plantacje kokosowe. Dlatego w warunkach hodowlanych ptaki te można łatwo oswoić.

Krótka charakterystyka gatunku
Zwisogłówka koroniasta jest niedużym ptakiem, osiągającym około 12 cm długości i wagę około 30 g. Dziób tej papugi jest czarny, oczy i skoki ciemne, a nogi pomarańczowe. Ma krótki ogon, który jest tępo zakończony. W niewoli papugi te hodowane są w klatkach i wolierach zewnętrznych.
Na okres jesienno-zimowy powinny być przeniesione do ogrzewanych pomieszczeń.
W przypadku rozmnażania ptaków, należy wstawić im wiosną, do woliery budki lęgowe. Do budki papugi wnoszą liście, którymi wyściełają jej dno. Samica przeważnie znosi od 3 do 4 jaj. Potem z nich po 20 dniach wylęgają się młode osobniki. Potomstwo w początkowym okresie jest niedołężne i ubarwieniem przypomina samicę. Młode papużki opuszczają budkę lęgową po 35 dniach.
Upierzenie
Zwisogłówka koroniasta ma piękne upierzenie. Przeważającym ubarwieniem jest kolor zielony. Wewnętrzne sterówki i pióra na pokrywie ogonowej są czerwone. Zewnętrzne sterówki mają barwę zieloną, a dolna część pleców kolor żółty.
Na przykład u samca pod karkiem występuje brunatno-złota plama. Natomiast na podgardlu samiec posiada czerwoną plamę i niebieską na ciemieniu. U samiczek jest prawie ta plama niewidoczna. W ten sposób powstała pełna nazwa tej papugi czyli zwisogłówka koroniasta.
Papuga ta należy do ptaków atrakcyjnych, przyciągających ludzki wzrok.
Podsumowując zwisogłówka koroniasta w warunkach hodowlanych najlepiej czuje się w domowej witrynie, obsadzonej zieloną roślinnością, której nie niszczy. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie papugi odżywiają się podobnie. Zdrowe ptaki to najlepsza wizytówka opiekującego się nimi człowieka.
Par Lip Kee Yap from Singapore, Republic of Singapore — Blue-crowned Hanging-Parrot (Loriculus galgulus)Uploaded by Snowmanradio, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14688070
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym
Czytaj Dalej

Piżmak amerykański
Czytaj Dalej

Kastracja psa
Czytaj Dalej

Opieka nad aleksandrettą
Czytaj Dalej

Kot z najdłuższym ogonem
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie fretki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Czytaj Dalej

Najdłużej żyjący gryzoń
Czytaj Dalej

Pudel
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie aleksandretty
Czytaj Dalej

Kot czy kotka, co wybrać?
Czytaj Dalej

Fretka
Czytaj Dalej