GeoZoo » Ptak » 10 Ciekawostek o ptakach
10 Ciekawostek o ptakach

10 Ciekawostek o ptakach

10 Ciekawostek o ptakach zobrazuje bardziej życie tych interesujących stworzeń, pochodzących z różnych krain zoogeograficznych. Ciekawostki pomogą poznać ich nietuzinkowe zwyczaje. Obserwacja ptaków w naturze stało się bardzo popularnym hobby.

10 Ciekawostek o ptakach przybliży nam ich rozmaite umiejętności i przystosowanie w środowisku naturalnym. Warto wiedzieć, że kolibry posiadają zdolność lotu pionowego i do tyłu. Nie sprawia im trudności zawiśnięcie w powietrzu. Niektóre gatunki kolibrów potrafią kopulować i spać w powietrzu. Interesujące informacje o ptakach pomogą rozbudzić miłość do przyrody.

Wybrane ciekawostki o ptakach

10 Ciekawostek o ptakach nie jest tylko dla miłośników tych zwierząt. To również dla pasjonatów psów, kotów, gryzoni czy ryb akwariowych. Obecnie ludzie coraz częściej hodują w domu ptaki. Zwierzęta te mają bardzo dobrze rozwinięty węch, słuch i wzrok. Wiele  z nich zadziwia nas swoim śpiewem i barwnym upierzeniem.

10 Ciekawostek o ptakach warto jest zapamiętać, ponieważ życie ptaków, ich umiejętności i wzrodzone cechy są bardzo interesujące.

Do wybranych ciekawostek o ptakach należą:

  1. Istnieją ptaki, które na pewien czas tracą zdolności lotu. Przykładem może być żuraw, który podczas pierzenia gubi wszystkie lotki i nie może fruwać przez okres pięciu czy sześciu tygodni.
  2. Niektóre gatunki ptaków większą część swojego życia spędzają w powietrzu. Doskonałym przykładem są jerzyki, które w przeciągu dwóch lat są w stanie nieprzerwanie pokonać drogę o długości pół miliona kilometrów. Ptaki te w powietrzu jedzą, śpią i kopulują. Na lądzie spędzają czas tylko w okresie lęgowym.
  3. Najbardziej kolorowymi ptakami na świecie o niezwykłym upierzeniu są cudowronki. Nazywane są również ptakami rajskimi. Wywodzą się z rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających.
  4. Unikatową cechą kowalików jest chodzenie po pniach drzew głową w dół. Pochodzą one z rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających. Te małe ptaki obejmują ponad dwadzieścia gatunków.
  5. Jedynym ptakiem na świecie, który w ubarwieniu swoich skrzydeł posiada barwnik nigdzie nie występujący w przyrodzie jest turak fioletowy. Jest to średniej wielkości ptak z rzędu turakowych i rodziny turakowatej.
  6. Największym żyjącym ptakiem na kuli ziemskiej i jednocześnie najszybszym z ptaków nielotnych jest struś. Należy on do podgromady ptaków nowoczesnych. Osiąga 2,7 metra wysokości oraz wagę do 150 kg.
  7. Najmniejszym ptakiem na świecie i jednocześnie najmniejszym zwierzęciem stałocieplnym jest koliber, który waży nie cały 1 gram.
  8. Największe stada w Europie tworzą szpaki zwyczajne z rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających. Należą one do rodziny szpakowatych.
  9. Największym jajem na świecie jest jajo strusia, które waży około 1,5 kg. Odpowiada to wadze około 27 jaj kurzych. Jajo strusia na polskich stołach jest rzadkością, ale cenione jest w innych krajach.
  10. Na podstawie położenia gwiazdy polarnej ptaki migrujące nawigują kierunek swojego lotu.

Podsumowując

Ptaki są wspaniale przystosowane do lotu dzięki pneumatycznym kością, które są puste w środku oraz mocnym mięśniom skrzydeł. Warto jest zapamiętać, że ciekawym ptakiem jest zielonka. Nazwa wzięła się od zielonych nóg i dzioba. Tylko u nasady dziób dorosłego osobnika jest czerwony, a brązowy u młodego. Zielonka należy do rzędu żurawinowych. Na kuli ziemskiej istnieje około 10 tysięcy ptasich gatunków.

10 Ciekawostek o ptakach pozwala lepiej poznać ich potrzeby i różne zachowania. Niecodzienne umiejętności ptasich przyjaciół i ich rozmaite rasy wzbudzają ludzką ciekawość. Jednymi z najbardziej popularnych ptaków w hodowli są papugi i kanarki. Papugi goszczą w polskich domach ze względu na atrakcyjne upierzenie i gadatliwość. Natomiast kanarki z powodu swojego nieziemskiego i melodyjnego śpiewu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top