GeoZoo » Ptak » Opieka nad gwarkiem
Opieka nad gwarkiem

Opieka nad gwarkiem

Opieka nad gwarkiem wymaga profesjonalnej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba się zapoznać z jego wymaganiami. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane. Trzymanie gwarka w warunkach domowych polecane jest zwłaszcza miłośnikom egzotycznych ptaków.

Opieka nad gwarkiem nie jest łatwa, ponieważ posiada on swoje specyficzne potrzeby. Pomysł zakupu egzotycznych ptaków najlepiej skonsultować z członkami rodziny. Nowego ptaka należy zaznajomić ze zwierzętami mieszkającymi w domu. Na czas urlopu podopieczny powinien trafić pod opiekę zaufanej osoby. Gwarki nie są polecane dla alergików ze względu na pylenie piór.

Bezpieczny dom

Opieka nad gwarkiem powinno być przyjemnością dla ich opiekuna, a nie wyłącznie obowiązkiem. Właściciel gwarka, który decyduje się na ptasiego przyjaciela powinien kochać zwierzęta. Najważniejsze, żeby znał ich upodobania i charakter oraz potrzeby.

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby gwarek był szczęśliwy i zdrowy należy:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do woliery, minimum dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
  • Zamontowanie witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Gwarek nie powinien znajdować się w przeciągach. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
  • Umiejscowienie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników czy pojemników oraz mycie ich po każdym posiłku. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian klatki, aby gwarki swoim silnym dziobem nie mogły ich przesuwać ani wyjmować. 
  • Podawanie codziennie czystej i świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców i warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie.
  • Zabranie miękkiego pokarmu, którego gwarek nie zdążył skonsumować.   
  • Regularne przemywanie witryny pokojowej lub woliery wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w witrynie pokojowej lub wolierze ogrodowej.
  • Uniemożliwienie gwarkowi dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie zamieszkuje gwarek.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptak został wypuszczony z witryny. Zabezpieczenie kabli elektrycznych, żeby nie doszło do porażenia prądem.

Gwarek
By DiverDave – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37104075

Mieszkanie gwarka

Opieka nad gwarkiem nie należy do skomplikowanych zadań. Ptaki te mogą być trzymane w przestronnej witrynie czy w wolierze ogrodowej. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary gwarków tego samego gatunku. Jednak najlepiej nadają się zewnętrzne woliery z możliwością przejścia do części wewnętrznej mieszkania. Ptaki te są duże i potrzebują obszernego własnego mieszkania. Gwarki powinny być odpowiednio dobrane w pary, co w ich przypadku nie jest łatwe.   

Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej  po mieszkaniu, na balkon czy taras. Witryna taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary gwarków. Szkielet witryny może być z metalowych prętów i całość powinna być obciągnięta siatką. Oczka siatki powinny wynosić 19×19 mm, a grubość druta 1,5 mm. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, 100 cm szerokość i 180 cm wysokości.

Witryna pokojowa może być skonstruowana samodzielnie i dostosowana do wielkości pokoju.

Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne pomieszczenie, które przeważnie obciągnięte jest metalową siatką i może być wysokie lub niskie. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej. Powinna zostać zabezpieczona od wiatru i zbyt silnych promieni słonecznych. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczne ptaki mogłyby się schronić.

Frontowa część pomieszczenia i sufitowa powinna być zbudowana z metalowych prętów lub siatki. Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami, a także silnym słońcem czy wiatrem.

Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Nadają się one do trzymania ptaków latem i wiosną. Podczas zimy powinny być ogrzewane. Trzeba również utrzymywać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, gdzie przebywa gwarek. Minimalna powinna wynosić 70% względnej wilgotności powietrza.

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad gwarkiem to również właściwe wyposażenie witryny pokojowej lub woliery ogrodowej w naczynia na: wodę i ziarno. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na wolierze dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są drążki z naturalnego drewna.

Należy je umieścić w takich miejscach, żeby nie utrudniały ptakom latania. Na dnie klatki warto jest wstawić pokrytą siatką kuwetę, co jest ważne ze względów higienicznych. Ułatwia to również czyszczenie klatki z ptasich odchodów, wydalanych w formie kałomoczu. W okresie lęgowym należy umieścić w wolierze gniazda i budki lęgowe. Po tym czasie usuwa się je bądź pozostawia jako miejsce odpoczynku.

Gwarki muszą mieć nieprzerwany dostęp do piasku i wody, co ławia im to higienę.

Ptaki te preferują okresowe prysznice. W środowisku naturalnym gwarki budują gniazda w dziuplach. Z tego względu para dorosłych gwarków powinna mieć w wolierze umieszczony pień z wydrążoną dziuplą. Nie należy jednak zapominać, że rozmnażanie tych ptaków w niewoli jest trudne. Gwarki są stałe w swoich uczuciach i dobierają się raz na całe życie w pary, ale jednocześnie są bardzo wybredne w wyborze partnera.

Opieka nad gwarkiem jest bardzo ważna w życiu tych pięknych i inteligentnych ptaków. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury, możemy pomóc gwarkom w rozwiązaniu ich problemów bądź skorzystać z pomocy weterynarza. W naturze głównym zagrożeniem ptaków jest handel dzikimi zwierzętami i utrata siedlisk.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]