GeoZoo » Pies » Jakie pies ma potrzeby?
Jakie pies ma potrzeby

Jakie pies ma potrzeby?

Jakie pies ma potrzeby? Zanim przyjmiemy czworonoga pod swój dach, należy przygotować mieszkanie na przybycie nowego lokatora. Trzeba znać jego potrzeby. Doskonale pomoże w tym fachowa literatura. Wyboru psa powinno dokonać się biorąc pod uwagę warunki mieszkaniowe, finansowe i styl życia psiego opiekuna.

Jakie pies ma potrzeby? Pies w zależności od rasy ma wiele potrzeb, którym powinien sprostać każdy jego właściciel. Trzeba zadbać o stan psychiczny i fizyczny czworonoga. Pies źle odżywiany i trzymany w nieodpowiednich warunkach będzie miał problemy zdrowotne i behawioralne. Każdy stres psiego przyjaciela i fobię należy minimalizować.

Bezpieczne dom dla psa

Jakie pies ma potrzeby? Wpierw należy psu zapewnić bezpieczny dom. Czworonogi małych ras trzymane są w mieszkaniu. Niektóre szczenięta gryzą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Z tego względu należy w mieszkaniu zabezpieczyć kable elektryczne przed przegryzieniem, co jest niebezpieczne dla psa. Jeżeli posiadamy balkon trzeba również go zabezpieczyć, żeby szczenię nie wypadło.

Jakie pies ma potrzeby? Potrzeby dużego psa są trochę inne. Potrzebuje on większej przestrzeni. Duże i olbrzymie czworonogi najlepiej nadają się do domu z ogrodem, gdzie mogą się wybiegać. Niektórzy właściciele psów decydują się na trzymanie zwierzęcia w kojcu, gdzie jego rozmiary powinny być uzależniona od wielkości psa. Powierzchnia kojca wynosi zwykle w granicach 6-8m2.

Pies nie może być trzymany wyłącznie w kojcu.

Koniecznie musi być wypuszczany do ogrodu, aby rozładował tam swoją energię i mógł się swobodnie wybiegać. Poza tym należy regularnie wyprowadzać czworonoga na spacer. W kojcu powinna być postawiona solidna buda, w której pies będzie mógł odpoczywać i schronić się przed słońcem czy zimnem. Kojec powinien być zadaszony.

Związek Kynologiczny w Polsce

Najważniejsze potrzeby czworonoga

Jakie pies ma potrzeby? Zapewnienie psu bezpiecznego pomieszczenia, w którym będzie mógł się schować przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto podopieczny musi mieć zapewniony dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza.

Do najważniejszych potrzeb czworonoga oprócz pomieszczenia należy zaliczyć:

 • Odpowiednią dzienną dawkę pożywienia, które powinno być pełnowartościowe i świeże. Oprócz suchej karmy należy przyrządzić codziennie jeden samodzielnie przygotowany pełnowartościowy posiłek. Żywienie psa powinno być dostosowane do jego wieku, stanu zdrowia i stopnia aktywności fizycznej bądź wedle zaleceń weterynarza.   
 • Świeżą i czystą wodę, która powinna być często zmieniana. Najlepiej stosować wodę przefiltrowaną.
 • Odpowiednie warunki bytowania bez narażania psa na cierpienie czy urazy.
 • Codzienne spacery na smyczy, których długość uzależniona jest od wymagań rasowych.
 • Codzienna porcja ćwiczeń, najlepiej w formie zabawy. Niektóre rasy predysponowane są do uprawiania psich spotów.
 • Szkolenie pozytywne psa w zależności od rasy i nagradzanie za prawidłowo wykonane ćwiczenia, bez stosowania kar.
 • Regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie od trzeciego miesiąca życia.
 • Systematyczne czesanie w zależności od rodzaju sierści i kąpiel w razie potrzeby.
 • Regularna pielęgnacja oczu, uszu psich pazurów.
 • Sukcesywne sprawdzanie jamy ustnej i regularne czyszczenie zębów szczoteczką i pastą przeznaczoną dla zwierząt. Ten zabieg jest niezbędny w celu wyeliminowania zapalenia dziąseł i kamienia nazębnego, a także nieświeżego oddechu z psiego pyska.
 • Ochrona psa przed upałami i mrozami.

Jakie pies ma potrzeby? Na początku należy zapewnić psu potrzeby fizjologiczne, a dopiero później przystąpić do zapewnienia mu innych wymagań. Znając potrzeby czworonoga i je stosując można zapewnić mu bezpieczne i szczęśliwe życie. Nasz pupil powinien być honorowym członkiem rodziny, którego doskonale rozumiemy. Należy pamiętać, że czworonogi podobnie jak ludzie też miewają złe dni.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top