GeoZoo » Zoologia » OPIEKA NAD SSAKAMI DRAPIEŻNYMI
Opieka nad ssakami drapieżnymi: Panda zjadająca listki z gałązki.

OPIEKA NAD SSAKAMI DRAPIEŻNYMI

Opieka nad ssakami drapieżnymi wymaga dużego zaangażowania ze strony człowieka. Niejednokrotnie jest to zajęcie pracochłonne i czasochłonne, wymagające dużo cierpliwości. Dotyczy to szczególnie dużych drapieżników, którymi należy zająć się również podczas choroby czy porodu.

Opieka nad ssakami drapieżnymi dotyczy zwierząt domowych i dzikich. Mieszkających nie tylko pod jednym dachem ze swoim właścicielem. Dotyczy to również drapieżników żyjących w  parkach narodowych, lasach czy ogrodach zoologicznych. Niekiedy ssaki drapieżne przebywające na wolności wymagają ingerencji ze strony człowieka. Dzikie zwierzę ranne lub osłabione w lesie czy parku nie należy pozostawiać bez opieki.

Opieka nad domowymi drapieżnikami

Opieka nad ssakami drapieżnymi dotyczy również psa i kota. Zwierzęta te są najczęstszymi towarzyszami i pupilami człowieka. Zdrowie tych zwierząt, ich pogodne usposobienie, temperament i radość
z życia zależą w dużym stopniu od ich właścicieli i całej rodziny. Należy posiadać wiedzę na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia psa czy kota.

Nie wolno zapominać o obowiązkowych szczepieniach naszych domowych zwierząt. Przyszły właściciel czworonoga zgodnie ze swoimi oczekiwaniami powinien dokonać wyboru odpowiedniej rasy, która spełni jego wymagania. Nie kierując się przy takim wyborze wyłącznie sercem, ale przede wszystkim rozumem.

Poczucie bezpieczeństwa zapewni kotu i psu własne legowisko.

Należy umieścić je w zacisznym i mało uczęszczanym przez domowników miejscu, które jest wolne od przeciągów. Na rynku dostępne są różnorodne drewniane i plastikowe legowiska. Dlatego dobrym rozwiązaniem są wiklinowe kosze i łatwe do prania syntetyczne i wełniane kocyki. Dla kota nieodłącznym zestawem jest drapak i kuweta ze żwirkiem, która powinna być łatwa do czyszczenia.

Opieka nad ssakami drapieżnymi, które znajdują się w zoo.

Opieka nad ssakami drapieżnymi żyjącymi w ZOO

Opieka nad ssakami drapieżnymi wymaga specjalistycznej wiedzy i właściwie zbilansowanego pokarmu. Niejednokrotnie pracownicy ZOO karmią jedne zwierzęta drugimi, w przypadku gdy one padną. W ogrodzie zoologicznym przebywa dużo zwierząt, dlatego jeden opiekun nie wystarczy.

Ogród zoologiczny podzielony jest na sekcje, gdzie kilku pracowników jest odpowiedzialnych za zdrowie, rozwój i samopoczucie zwierząt. Pielęgniarze mają pod opieką określone stworzenia. Na 60 zwierząt powinno przypadać minimum czterech pielęgniarzy i jeden brygadzista. Do ich obowiązku należy karmienie i pielęgnowanie zwierząt oraz sprzątanie wybiegów.

W sekcji ssaków drapieżnych największym sukcesem hodowlanym jest rozmnażanie tygrysów, panter, niedźwiedzi czy wilków. Ważny jest stan zdrowia tych zwierząt i ich kondycja. Pracownicy ZOO dbają o dobrostan zwierząt. Zatrudnione osoby w ogrodzie zoologicznym pilnują również, aby zwierzęta nie wydostały się na zewnątrz.

W ogrodach zoologicznych często pracują ludzie z wyższym wykształceniem.

Studenci nierzadko odbywają tam praktykę i poszerzają  swoją wiedzę na temat egzotycznych zwierząt. Na przykład w ZOO zatrudniani są lekarze weterynarii, zootechnicy, biolodzy oraz absolwenci rybołówstwa i oceanografii. Opiekunowie przeważnie posiadają niezbędną wiedzę w zakresie biologii zwierząt. Znają przeważnie choroby i anatomię ssaków drapieżnych. 

Studenci w trakcie praktyki poznają strukturę działu hodowlanego. Pracują oni w każdej sekcji, co pomaga im dokonać wyboru i określić swoje predyspozycje. Opieka nad drapieżnikami pozwala zdobyć unikatowe kompetencje. Mieszkańcy ZOO przyzwyczajają się do pracowników. Opieka jednak nie polega tylko na karmieniu i sprzątaniu.

Regularnie kontrolowany jest stan zdrowia i samopoczucie podopiecznych.

Wykonywane są również szczepienia oraz zabiegi medyczne i kosmetyczne. W razie choroby drapieżniki leczone są przez specjalistów. Często, a nawet codziennie odbywają się treningi medyczne. Ma to na celu wykonywanie poszczególnych czynności bez stresu dla zwierząt i z zachowaniem bezpieczeństwa dla opiekunów.

Podsumowując opieka nad ssakami drapieżnymi polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Dlatego warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Niekiedy nawet opieka nad psem czy kotem stwarzać może problemy. Natomiast znacznie większym wyzwaniem jest sprawowanie opieki nad dużymi dzikimi ssakami drapieżnymi. W tym zakresie niezbędna jest teoria i praktyka w raz z kierunkowym wykształceniem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top