GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD PAPUŻKĄ FALISTĄ
Opieka nad papużką falistą

OPIEKA NAD PAPUŻKĄ FALISTĄ

Opieka nad papużką falistą nie jest skomplikowana. Najlepiej, jak opiekunem ptaka jest miłośnik przyrody, kochający zwierzęta. Jest ona ptakiem stadnym, dlatego warto trzymać dwa lub więcej osobników. Należy codziennie i dokładnie obserwować stan zdrowia oraz kondycję ptaków.

Opieka nad papużką falistą jest łatwa, pod warunkiem kupienia zdrowego osobnika. Ptak nie powinien być domowym dodatkiem, ale członkiem rodziny, którego codziennie należy bacznie obserwować. Na czas wyjazdu w delegację czy urlop należy znaleźć osobę, która lubi ptaki i zaopiekuje się naszym pupilem.

Bezpieczny dom

Opieka nad papużką falistą to nie tylko pożywienie i zdrowie, ale także zadbanie o jej bezpieczne bytowanie. Przed wypuszczeniem ptaka z klatki należy zamknąć wszystkie okna, aby pupil nie wyleciał na dwór. Na wolności oswojony ptak nie poradzi sobie i czeka tam na niego wiele niebezpieczeństw.

Podstawowymi zajęciami, jakie trzeba wykonać w trosce o zdrowie ptaków to:

 • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, bez przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia.
 • Zaglądanie do klatki dwa razy dziennie w celu sprawdzenia czy zachowanie ptaka i jego wygląd nie odbiega od normy.
 • Sprawdzanie każdego dnia prawidłowość rozstawienia drutów w klatce.
 • Brak rozpylania środków owadobójczych w pokoju, gdzie zamieszkuje skrzydlaty pupil.
 • Uniemożliwienie ptakom dostępu do gorących grzejników czy wody, a także lekarstw i toksycznych roślin.
 • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki wypuszczone są z klatki.
 • Podawanie codziennie świeżej wody oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw, nie zapominając o zieleninie.
 • Zamontowanie poidła kulkowego czy karmników.
 • Mycie codziennie naczyń z przeznaczeniem na pokarm i wodę.
 • Zabranie niezjedzonego przez ptaki miękkiego pokarmu.
 • Pozwolenie papużce na korzystanie z kąpieli w plastikowym baseniku czy miseczce.
 • Dokonywanie korekcji długości pazurów.
 • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce. 

Opieka nad papużką falistą

Klatka

Opieka nad papużką falistą zwykle należy do jego opiekuna. Jak wszystkie zwierzęta trzymane w domowych warunkach, ptaki powinny mieć swoje pomieszczenie. Muszą posiadać własną klatkę, z której można wypuszczać je tylko pod kontrolą człowieka. Wynika to przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo ptaka, żeby fruwając na terenie pokoju nie zrobił sobie krzywdy.

Mieszkaniem papużki żyjącej w niewoli jest klatka czy woliera. Wielkość klatki zależna jest od ilości osobników i predyspozycji ptaka. Minimalne wymiary klatki dla jednej papużki wynoszą: 50x40x40 cm, im większe pomieszczenie, tym jest lepiej. Przegęszczenie jest stresującym czynnikiem, gdzie w ciasnej klatce ptaki będą się źle czuły.

Klatki metalowe z plastykowym dnem są dobrym rozwiązaniem ze względu na łatwość dezynfekcji. Dobrze, jak pręty zamontowane są w poziomie, o małym odstępie między nimi. Bezpiecznym rozwiązaniem są pręty chromowane.

Najlepiej, jak pomieszczenie posiada wysuwaną szufladą ze względu na łatwość sprzątania i niestresowania podopiecznych. Dno klatki lub szufladę trzeba wysypać piaskiem. 

Drzwiczki w klatce pełnią ważną rolę. Powinny mieć odpowiednią wielkość z przystosowaniem do wkładania naczyń z pokarmem, żerdek, a także odłapywanie ptaków. Drzwiczki powinny posiadać solidne zamknięcie, żeby ptaki nie mogły wydostać się na zewnątrz. Dobrze, jak znajdują się w dolnej części pomieszczenia, ponieważ nie stresują papużek.

Opieka nad papużką falistą

Wyposażenie

Wyposażeniem klatki  to naczynia na wodę i ziarno, które powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałe do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki.

Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu, brzozy czy topoli. Od ich jakości i rozmieszczenia zależy dobre samopoczucie naszych fruwających pupili.

Papużka falista uwielbia wodne kąpiele, jak kanarek czy zeberka. W tym celu dobrze jest zawiesić w otworze drzwiczek specjalny basenik, który uniemożliwi rozpryskiwanie wody po całej klatce. Naczynie po kąpieli należy usunąć z klatki.

Do ptasiego pomieszczenia można również wstawić porcelanową miseczkę z wodą. Po kąpieli basenik lub miseczkę należy zabrać i wymyć.

Opieka nad papużką falistą spełnia ważną rolę w życiu tej ślicznej papugi. Skrzydlaty przyjaciel powinien swój żywot spędzać w zdrowiu i radości. Papużka falista może urozmaicać nam czas spędzony w domu swoim śpiewem lub gadaniem.  Nauczona wyrazów czy zdań powtarza je wielokrotnie, ale tylko w przypadku pojedynczego osobnika. Papużka falista żyje w zgodzie z innymi gatunkami.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]