GeoZoo » Ptak » Koliberek hawański
Koliberek hawański

Koliberek hawański

Koliberek hawański należy do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: krótkonogich. Pochodzi z rodziny kolibrowatych i podrodziny kolibrów. Nie występują podgatunki tego ptaka. Miłośnikami tych ślicznych stworzeń są Amerykanie.

Koliberek hawański jest nie tylko najmniejszym ptakiem na naszej planecie, ale również jednym z najszybszych. Ptaki te spędzają zimę w Ameryce Środkowej i Południowej. Natomiast latem migrują na północ, aż do Południowej Alaski i na południe, aż do Ziemi Ognistej. Potrafią przelecieć 8000 km. Koliberek jest również jedynym ptakiem, który umie latać do tyłu. Potrafi on w ciągu dnia odwiedzić nawet 1500 kwiatów w poszukiwaniu nektaru.

Zasięg występowania i rozmnażanie

Koliberek hawański jest gatunkiem endemicznym Kuby. Występuje również na Wyspie Młodości czyli Isla de la Juventud. Zamieszkuje rozmaite i gęste lasy tropikalne oraz ich obrzeża z licznymi krzewami, areofitami i lianami. Ptaki te można spotkać także w przydomowych ogródkach znajdujących się blisko lasów.

Koliberek hawański jest aktywny w porze dziennej i prowadzi samotny styl życia. Okres lęgowy koliberka hawańskiego trwa od marca do czerwca. Samice przystępują do lęgów w wieku jednego roku. Jest to gatunek poligyniczny. Kiedy samica wysiaduje jajeczka, to samiec szuka nowej partnerki. Koliberek hawański gniazduje na cienkich gałązkach, które znajdują się od 3 do 5 metrów nad ziemią.

Samica koliberka hawańskiego buduje gniazdo z trawy, mchu i pajęczyny. Wyściela je puchem, sierścią i włóknami roślinnymi. Gniazdo koliberka jest małe, wielkości piłki golfowej. Samica składa w nim dwa białe jajeczka i wysiaduje je samotnie przez 22 dni. Po wykluciu piskląt, opiekuje się swoim potomstwem przez 18 dni. Karmi pisklaki mieszanką z nektaru i owadów.

Młode koliberki bardzo szybko rosną, podwajając masę ciała co 4 dni. Okres rozrodczy połączony jest z kwitnieniem roślin. Dojrzałość płciową osiągają w pierwszym roku życia. Dorosłe koliberki hawańskie najczęściej żywią się nektarem z aloesów czy malw. Czasami chwytają w locie owady, które stanowią uzupełnienie ich diety.

Koliberek hawański

Anatomia i wygląd zewnętrzny

Koliberek hawański uważany jest za najpiękniej ubarwionego ptaka.  Posiada on ciemną tęczówkę oczną i ciemny dziób, który jest prosty, wąski i długi. Język złożony jest głównie ze zrogowaciałego i cienkiego nabłonka, pozbawionego brodawek. Wypełnia on jamę gębową koliberka. Ptak ten posiada krótkie i czarne nogi. Jego wspaniały wzrok świetnie rozróżniają wszystkie kolory.

Długość ciała koliberka hawańskiego waha się w granicach 5-6 cm. Waga jego wynosi niespełna 2 g. Prawidłowa temperatura ciała to 42oC. Rozpiętość skrzydeł wynosi 7,5 cm. Ma dwa razy większy mózg w stosunku do ciała niż u człowieka. Tego malutkiego ptaka serce bije z częstotliwością 500 uderzeń/ minutę. Kiedy jest bardzo aktywny fizycznie to nawet z prędkością 1200 uderzeń/min.

Wierzch ciała koliberka łącznie ze sterówkami posiada błyszczący, zielononiebieski kolor. Samiec ma białoszary i nakrapiany brzuch. W okresie godowym jego głowa i gardło przybiera kolor czerwony. Brzuch samicy koliberka hawańskiego jest barwy jasnoszarej. Jest widoczny dymorfizm płciowy. Samica jest większa i mniej ubarwiona od samca. Koliberek hawański żyje zaledwie około 8 lat.

Charakter i temperament

Koliberek hawański jest bardzo szybkim i zwinnym zwierzątkiem. Potrafi on poruszać skrzydłami 80 razy/ sekundę. Podczas swoich zalotów nawet 200 razy na sekundę. Nie sprawia mu trudności latanie z prędkością 80 km/h. Pokarm spożywa zwykle co 10 minut. Potrafi przelecieć 8000 km. Może również wstrzymać lot i zawisnąć w powietrzu.

Porusza bardzo szybko skrzydłami, że trudno dostrzec ich ruch. Jest również jedynym ptakiem, który umie latać do tyłu. Koliberki machają skrzydłami do przodu i do tyłu. Dlatego potrafią odbyć najdłuższą podróż spośród wszystkich ptaków. Większość swojego życia spędzają w locie. Zużywają bardzo dużo energii, dlatego muszą ją często uzupełniać.

Bez problemu pokonują bardzo dalekie odległości, gdzie od kwitnienia roślin uzależniony jest ich pokarm. Dziobem oraz długim i giętkim językiem spija wodę i nektar z kwiatów. Ptaki te w powietrzu wydają charakterystyczne dźwięki, przypominające brzęczenie. W nocy popadają w stan odrętwienia.

Koliberek hawański żyje w Ameryce Północnej i Południowej, zwłaszcza w strefie międzyzwrotnikowej. Jest to gatunek sklasyfikowany, jako bliski zagrożeniu. Degradacja siedlisk jest głównym zagrożeniem dla koliberka hawańskiego. Powoduje ona zmniejszenie ilości roślin, którymi żywi się ten ptak i ogranicza dostępność miejsc na gniazdowania. Przede wszystkim wrogami koliberków są inne ptaki, żaby, jaszczurki czy węże.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top