
Koliberek hawański
07/08/2022Koliberek hawański należy do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: krótkonogich. Pochodzi z rodziny kolibrowatych i podrodziny kolibrów. Nie występują podgatunki tego ptaka. Miłośnikami tych ślicznych stworzeń są Amerykanie.
Koliberek hawański jest nie tylko najmniejszym ptakiem na naszej planecie, ale również jednym z najszybszych. Ptaki te spędzają zimę w Ameryce Środkowej i Południowej. Natomiast latem migrują na północ, aż do Południowej Alaski i na południe, aż do Ziemi Ognistej. Potrafią przelecieć 8000 km. Koliberek jest również jedynym ptakiem, który umie latać do tyłu. Potrafi on w ciągu dnia odwiedzić nawet 1500 kwiatów w poszukiwaniu nektaru.
Zasięg występowania i rozmnażanie
Koliberek hawański jest gatunkiem endemicznym Kuby. Występuje również na Wyspie Młodości czyli Isla de la Juventud. Zamieszkuje rozmaite i gęste lasy tropikalne oraz ich obrzeża z licznymi krzewami, areofitami i lianami. Ptaki te można spotkać także w przydomowych ogródkach znajdujących się blisko lasów.
Koliberek hawański jest aktywny w porze dziennej i prowadzi samotny styl życia. Okres lęgowy koliberka hawańskiego trwa od marca do czerwca. Samice przystępują do lęgów w wieku jednego roku. Jest to gatunek poligyniczny. Kiedy samica wysiaduje jajeczka, to samiec szuka nowej partnerki. Koliberek hawański gniazduje na cienkich gałązkach, które znajdują się od 3 do 5 metrów nad ziemią.
Samica koliberka hawańskiego buduje gniazdo z trawy, mchu i pajęczyny. Wyściela je puchem, sierścią i włóknami roślinnymi. Gniazdo koliberka jest małe, wielkości piłki golfowej. Samica składa w nim dwa białe jajeczka i wysiaduje je samotnie przez 22 dni. Po wykluciu piskląt, opiekuje się swoim potomstwem przez 18 dni. Karmi pisklaki mieszanką z nektaru i owadów.
Młode koliberki bardzo szybko rosną, podwajając masę ciała co 4 dni. Okres rozrodczy połączony jest z kwitnieniem roślin. Dojrzałość płciową osiągają w pierwszym roku życia. Dorosłe koliberki hawańskie najczęściej żywią się nektarem z aloesów czy malw. Czasami chwytają w locie owady, które stanowią uzupełnienie ich diety.

Anatomia i wygląd zewnętrzny
Koliberek hawański uważany jest za najpiękniej ubarwionego ptaka. Posiada on ciemną tęczówkę oczną i ciemny dziób, który jest prosty, wąski i długi. Język złożony jest głównie ze zrogowaciałego i cienkiego nabłonka, pozbawionego brodawek. Wypełnia on jamę gębową koliberka. Ptak ten posiada krótkie i czarne nogi. Jego wspaniały wzrok świetnie rozróżniają wszystkie kolory.
Długość ciała koliberka hawańskiego waha się w granicach 5-6 cm. Waga jego wynosi niespełna 2 g. Prawidłowa temperatura ciała to 42oC. Rozpiętość skrzydeł wynosi 7,5 cm. Ma dwa razy większy mózg w stosunku do ciała niż u człowieka. Tego malutkiego ptaka serce bije z częstotliwością 500 uderzeń/ minutę. Kiedy jest bardzo aktywny fizycznie to nawet z prędkością 1200 uderzeń/min.
Wierzch ciała koliberka łącznie ze sterówkami posiada błyszczący, zielononiebieski kolor. Samiec ma białoszary i nakrapiany brzuch. W okresie godowym jego głowa i gardło przybiera kolor czerwony. Brzuch samicy koliberka hawańskiego jest barwy jasnoszarej. Jest widoczny dymorfizm płciowy. Samica jest większa i mniej ubarwiona od samca. Koliberek hawański żyje zaledwie około 8 lat.
Charakter i temperament
Koliberek hawański jest bardzo szybkim i zwinnym zwierzątkiem. Potrafi on poruszać skrzydłami 80 razy/ sekundę. Podczas swoich zalotów nawet 200 razy na sekundę. Nie sprawia mu trudności latanie z prędkością 80 km/h. Pokarm spożywa zwykle co 10 minut. Potrafi przelecieć 8000 km. Może również wstrzymać lot i zawisnąć w powietrzu.
Porusza bardzo szybko skrzydłami, że trudno dostrzec ich ruch. Jest również jedynym ptakiem, który umie latać do tyłu. Koliberki machają skrzydłami do przodu i do tyłu. Dlatego potrafią odbyć najdłuższą podróż spośród wszystkich ptaków. Większość swojego życia spędzają w locie. Zużywają bardzo dużo energii, dlatego muszą ją często uzupełniać.
Bez problemu pokonują bardzo dalekie odległości, gdzie od kwitnienia roślin uzależniony jest ich pokarm. Dziobem oraz długim i giętkim językiem spija wodę i nektar z kwiatów. Ptaki te w powietrzu wydają charakterystyczne dźwięki, przypominające brzęczenie. W nocy popadają w stan odrętwienia.
Koliberek hawański żyje w Ameryce Północnej i Południowej, zwłaszcza w strefie międzyzwrotnikowej. Jest to gatunek sklasyfikowany, jako bliski zagrożeniu. Degradacja siedlisk jest głównym zagrożeniem dla koliberka hawańskiego. Powoduje ona zmniejszenie ilości roślin, którymi żywi się ten ptak i ogranicza dostępność miejsc na gniazdowania. Przede wszystkim wrogami koliberków są inne ptaki, żaby, jaszczurki czy węże.
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej