GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Gurami olbrzymi
Gurami olbrzymi

Gurami olbrzymi

Gurami olbrzymi to świat: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu okoniokształtnych i rodziny guramiowatych. Zamieszkuje rzeki, jeziora i bagna na terenie całej Południowo-Wschodniej Azji. Ojczyzną tego gatunku są głównie wody Tajlandii i Malezji.

Gurami olbrzymi znany jest także pod nazwą gurami właściwy. Gatunek ten preferuje słonawe i słodkie wody stojące i bardzo wolno płynące. Ulubionym miejscem gurami są bagna, rozlewiska i zastoiska. Gurami olbrzymi jest rybą wszystkożerną. Zjada przede wszystkim mniejsze ryby i płazy wodne. Nie pogardzi również roślinami i padniętymi rybami, płazami czy małymi ssakami, które napotka w wodzie.

Wygląd zewnętrzny

Gurami olbrzymi na wolności dorasta do dużych rozmiarów. Osiąga długość nawet 70 cm. W hodowli mierzy zwykle do 50 cm. Z tego względu potrzebuje obszernego akwarium. Pojedyncza ryba powinna mieć do swojej dyspozycji zbiornik o długości minimum 2 metrów. Samiec tego gatunku nie jest trudny do odróżnienia od samicy.

Posiada on wydłużone i zaostrzone płetwy: grzbietową i odbytową. Ryba ta ma trochę wydłużone i silnie bocznie spłaszczone ciało. Młode osobniki wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem. Posiadają ciało o srebrzystej barwie podstawowej. Na bokach widnieją u nich gęsto rozmieszczone zielonkawe pręgi. Ich koloru są płetwy, głowa i grzbiet młodych osobników.

Gurami olbrzymi z chwilą dorastania traci na atrakcyjności. Ciało jego sprawia wrażenie trochę zdeformowanego. Dolna warga jest wywinięta, a na głowie pojawia się garb. Natomiast barwa ciała staje się jasnobrązowa z małą ilością ciemnobrązowych plamek. Można również spotkać się z odmianami różnie ubarwionych osobników.

Styl życia

Gurami olbrzymi preferuje dużo przestrzeni do pływania. Świetnie czuje się w pokaźnym zbiorniku z kryjówkami i mało intensywnym światłem. W akwarium należy również umieścić sporą ilość roślin pływających, które ryba może zjadać. Gurami olbrzymi jest niezwykle odporny na niekorzystne warunki środowiskowe.

Nie jest również wybredny pod względem żywieniowym. Zjada chętnie małe rybki i dobrze dobraną wielkościowo paszę suchą oraz rośliny. Jest to spokojna ryba, która porusza się powoli i majestatycznie. W przeciwieństwie do dorosłych gurami, młode osobniki są niejednokrotnie wobec siebie bardzo agresywne.

Gurami olbrzymi

Rozmnażanie

Gurami olbrzymi w niewoli może rozmnażać się pod warunkiem, że będzie umieszczony w dużym akwarium. Najlepiej dojrzałą płciowo parę gurami przenieść do osobnego zbiornika. Samiec zajmuje się budową gniazda z piany i roślin pływających. Pod nim zostaje złożona ikra, którą samiec przenosi do gniazda. Ikrą i potomstwem całkowicie zajmuje się rybi ojciec.

Z tego względu po odbytym tarle samica powinna zostać odłowiona, ponieważ samiec może ją pokaleczyć. Samica może złożyć około 3,5 tysiąca jajeczek. Po około 30 godzinach na świat przychodzi narybek. Opiekę rodzicielską pełni samiec przez około 2-3 tygodnie. Po tym czasie powinien zostać odłowiony, aby zapobiec kanibalizmowi.

Gurami olbrzymi jest bardzo ciekawym okazem świata podwodnego. Gatunek ten jest długowieczny, dożywa nawet 20 lat. W wielu krajach został sztucznie wprowadzony do hodowli. Do Europy bywają sprowadzane bardzo młode osobniki. Gurami olbrzymi polecany jest pasjonatom dużych rybich okazów. W naturze ryba ta jest łowiona z powodu smaczne mięso.

Scroll to Top