GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Zachowanie terytorialne ryb
Zachowanie terytorialne ryb

Zachowanie terytorialne ryb

Zachowanie terytorialne ryb ma bardzo duże znaczenie w ich życiu. Pozwala rybom przede wszystkim wykryć zagrożenie i chronić narybek. Często ryby bronią swojego pożywienia. Obserwacja podwodnego świata to fascynujące zajęcie, przynoszące wiele radości.

Zachowanie terytorialne ryb pozwala poznać przyzwyczajenia i upodobania świata podwodnego. Akwarysta regularnie obserwując ryby pozna rozmaite ich obyczaje. Wystarczy wykazać się cierpliwością i być miłośnikiem rybich okazów. Tryb życia ryb niesie wiele tajemnic i ciekawych niespodzianek.

Co to jest terytorializm?

Zachowanie terytorialne ryb można zaobserwować w domowej hodowli, u ryb o silnym instynkcie obrony swojego rewiru. Jest to instynktowna forma zachowania u zwierząt, które uznały terytorium za własne. Terytorializm wywołuje wzmożoną agresję wobec przedstawicieli własnego lub innego gatunku.

Występuje najczęściej w okresie godowym i częściej obserwowany jest u samców. Zwierzęta mogą rywalizować o pokarm, którego bronią przed innym gatunkiem czy stadem. Niejednokrotnie agresja pokazuje demonstrowanie siły i gotowość do ataku. W takim przypadku jeżeli intruz nie ustąpi dochodzi do bezpośredniej konfrontacji.

Często podejmowane zachowania terytorialne związane są z zagęszczeniem osobników na danym obszarze. Swoją pozycję zwierzęta mogą demonstrować  na różne sposoby. Niejednokrotnie wydają sygnały czy pozostawiają ślady zapachowe. Terytorium może obejmować obszar mieszkalny, gdzie zwierzę spędza większość swojego życia.

Życie rodzinne ryb

Rybie terytorium

Zachowanie terytorialne ryb często zdarza się u syngli, pary czy grupy ryb. Zwierzęta posiadają swoje terytorium, które bronią przed nieproszonymi gośćmi. Nie rzadko przed przedstawicielami tego samego gatunku. Własnego rewiru chronią przed utratą żywności, zwłaszcza w okresie tarła. Przeganiają niejednokrotnie ryby drapieżne, które są zagrożeniem dla narybku.

Zachowanie terytorialne ryb najbardziej uwidocznione jest u ryb z rodziny pielęgnicowatych. Ich zachowania często mylone są z agresją. Ryby potrafią wysyłać osobnicze sygnały do przedstawicieli własnego gatunku, jak i innych intruzów. Takie zachowanie wystarczy, aby przeciwnik skierował się do ucieczki.

Nie wszystkie gatunki walczą o swoje terytorium.

W warunkach domowych należy zadbać o odpowiednią przestrzeń dla ryb o silnym instynkcie terytorialnym. Akwarium takie powinno być pokaźnych rozmiarów, żeby nie dochodziło do rybich starć. Przy zakładaniu domowego akwarium bardzo przydatna jest wiedza na temat terytorializmu poszczególnych gatunków ryb.

Terytorializm rybich rodzin

Zachowanie terytorialne ryb jest ciekawym zjawiskiem. Najlepiej zachowanie ryb obserwować w akwarium słodkowodnym lub morskim. Warto wiedzieć, które osobniki mają tendencję do obrony swojego rewiru.

Przykładowe rodziny ryb, które wykazują silny instynkt terytorialny:

  • Pielęgnicowate, które obejmują ponad 1600 gatunków opisanych naukowo. Należą do słodkowodnych organizmów świata podwodnego z rzędu okoniokształtnych.
  • Pokolcowate, które należą do morskich ryb okoniokształtnych o nieprzeciętnej urodzie. Obejmują one około 80 gatunków. Niektóre z nich hodowane są w morskim akwarium. Wymagają dużej przestrzeni, ponieważ są terytorialne i agresywne do ryb tego samego gatunku.
  • Garbikowate, które są małymi rybami, przeważnie morskimi z rzędu okoniokształtnych. Hodowane są często w akwarium morskim. Wykazują silny terytorializm i odporne są na sztuczne środowisko. Niektóre gatunki są agresywne wobec własnej rodziny.

Podsumowując zachowanie terytorialne ryb nie dotyczy wszystkich gatunków. Należy pamiętać, że niektóre ryby najlepiej jest hodować tylko parami. Istnieją gatunki, które można trzymać w małym haremie, gdzie góruje samiec. Dlatego początkujący akwarysta powinien zaopatrzyć się w fachową lekturę na temat życia i wymagań ryb. Potrzebna jest również wiedza na temat rybiego terytorializmu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]