GeoZoo » Ryba » Wielkopłetw wspaniały
Wielkopłetw wspaniały

Wielkopłetw wspaniały

Wielkopłetw wspaniały czyli Macropodus opercularis to królestwo: zwierząt, gromada: promieniopłetwych, rząd: okoniokształtnych. Należy on do rodziny guramiowatych i rodzaju Macropodus. Ta atrakcyjna ryba uważana jest za jedną z najstarszych ryb akwariowych. Gatunek ten pochodzi z Azji.

Wielkopłetw wspaniały to interesujący okaz akwariowy. Ojczyzną tego taksonu są wody na terenie Południowych Chin, Tajwanu, Laos i Wietnamu. Zamieszkuje wody wolno płynące i stojące, takie jak zalane pola ryżowe, mokradła, stawy czy rowy nawadniające. Gatunek ten trafił do Europy w roku 1869. W niektórych krajach został sztucznie wprowadzony. Jest to ryba labiryntowa.


Charakterystyka ogólna

Wielkopłetw wspaniały jest niedużą rybą akwariową, która dorasta do 10 cm. W zbiorniku hodowany w warunkach domowych może osiągnąć trochę mniejsze rozmiary. Ryba ta posiada walcowate i krępe ciało, które jest bocznie spłaszczone. W ubarwieniu dominuje kolor czerwony, a na jego tle przebiegają stalowo-niebieskawe pręgi od grzbietu do szerokiej nasady płetwy odbytowej.

Stalowo-niebieskie przebarwienia widoczne są na górze głowy, podgardlu i dolnej części pokryw skrzelowych. Płetwa ogonowa posiada kilka ostatnich górnych i dolnych silnie wydłużonych promieni. Dobrze rozwinięte są płetwa grzbietowa i ogonowa, a ich końcowe  silnie wydłużone promienie mają czerwone zabarwienie.

Samce potrafią te płetwy bardzo mocno napinać, przyjmując przy tym postawy imponujące. Takie zachowanie można zaobserwować, gdy są wrogo nastawione do innych osobników. W okresie tarła agresywność samców znacznie wzrasta. Stają się bojownicze i zagrażają wszystkim współmieszkańcom akwarium, a zwłaszcza osobnikom przepływającym blisko gniazda.

Rybom tym najlepiej zapewnić obszerny zbiornik. Gatunek ten ze względu na bojowniczy i agresywny charakter raczej nie nadaje się do akwarium towarzyskiego. Nie wolno trzymać wielkopłetwy wspaniałe zmniejszymi od nich gatunkami. Samiec jest większy, ma bardziej intensywne kolory i znacznie wydłużone płetwy nieparzyste w porównaniu z samicą.

Wielkopłetw wspaniały akceptuje różny rodzaj pokarmu. Odżywia się dobrymi bezkręgowcami wodnymi, owadami lądowymi i zooplanktonem. W hodowli najlepiej karmić ten gatunek żywym i suchym poarmem. Wielkopłetw wspaniały nie sprawia problemów w hodowli, co nie oznacza, że nie wymaga odpowiedniej pielęgacji.

Rozmnażanie

Wielkopłetw wspaniały to bardzo troskliwy opiekun potomstwa. Samce ofiarnie strzegą ikry i wylęgających się larw. Tarło przebiega podobnie jak u bojownika wspaniałego. Przed tarłem samiec buduje gniazdo z piany, pod którym odbywają się gody. Ikra składana jest w gnieździe, żeby nie rozpływała się w akwarium, ponieważ jest drobniutka i lżejsza od wody.

Po tarle samicę należy odłowić, żeby nie dochodziło do agresywnych ataków samca. Po około 7 dniach nastepuje wylęg. Samiec samodzielnie podejmuje opiekę nad potomstwem. Młode powinny być karmione pokarmem w płynie dla narybku i pierwotniakami. Jeżeli młode wielkopłetwy już samodzielnie pływają, trzeba odłowić samca i podawać im larwy solowca.

Wielkopłetw wspaniały jest ciekawą rybą chętnie hodowaną w akwarystyce. Gatunek ten z powodu handlu został zawleczony do Korei Południowej, Singapuru, Indii, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Ryba ta polecana jest początkującym hodowcom, ponieważ jest to gatunek wyjątkowo odporny i niewymagający. Wielkopłetwy wspaniałe można też podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Scroll to Top