GeoZoo » Ptak » Szkarłatka królewska
Szkarłatka królewska

Szkarłatka królewska

Szkarłatka królewska jest gatunkiem dużego ptaka egzotycznego. Sklasyfikowana została do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: papugowych. Należy do rodziny papug wschodnich. Ptaki te nie boją się ludzi i można je spotkać w małych grupach.

Szkarłatka królewska jest piękną i barwną  papugą ozdobną. Jest łatwym ptakiem do oswojeni, która szybko przywiązuje się do opiekuna. Jest to papuga o łagodnym usposobieniu. Doskonale nadaje się na ptasiego towarzysza. Dobrze dogadują się z rozellami. Wskazane jest trzymanie jednej pary w dużej klatce lub wolierze. Szkarłatka królewska odporna jest na chłody, ale nie na mrozy.

Zasięg występowania

Szkarłatka królewska jest pięknie ubarwioną papugą, która pochodzi z Australii. W środowisku naturalnym zamieszkuje najczęściej zalesiony obszary górskie. Bytuje również na otwartych obszarach porośniętych krzewami i trawami oraz nielicznymi drzewami.

Istnieją dwa podgatunki tych papug:

  • Alisterus scapularis scapularis. Papuga ta żyje na centralno – wschodnich i południowo – wschodnich terenach Australii.
  • Alisterus scapularis minor. Występuje w Północno – Wschodniej Australii.

Szkarłatki królewskie w poszukiwaniu pożywienia przylatują na pola uprawne, do sadów i parków. Można je również spotkać w pobliżu osiedli i ludzkich domów. Natomiast podczas okresu rozrodczego papugi te przeprowadzają się do bardziej zacienionych i gęstych lasów. W nich wychowują swoje potomstwo.

Szkarłatka królewska

Krótka charakterystyka gatunku

Szkarłatka królewska ma wydłużone ciało, którego długość dochodzi do 43 cm. Z tego na ogon przypada 20 cm. Natomiast waga waha się w granicach 195 – 275 g. Podgatunek nominatywny jest kilka centymetrów większy od przedstawicieli podgatunku zamieszkujących północno – wschodni teren Australii czyli od Alisterus scapularis minor. Długość życia tych papug wynosi około 30 lat.

Szkarłatka królewska posiada żółte tęczówki oczne. Samica ma silny dziób koloru szarego. Natomiast dolna część dzioba u samca jest czarna, a górna ma barwę pomarańczowoczerwoną. Rozmnażanie tych papug nie jest łatwe. Samica osiąga dojrzałość płciową w trzecim roku życia, a samiec w drugim roku.

Szkarłatki są zwierzętami jajorodnymi składającymi jaja w dziuplach.

Papuga tego gatunku jest spokojna i niehałaśliwa. Jest okazem dystyngowanym, który porusza się królewskimi ruchami. Młode szkarłatki królewskie dają się szybko oswoić. Natomiast starsze osobniki są raczej nieufne i płochliwe, gdy zostaną przeniesione w inne miejsce. Podchodzą z dystansem do swojego nowego opiekuna.

Szkarłatka królewska

Barwne upierzenie szkarłatki

Szkarłatka królewska posiada przepiękne ubarwienie, gdzie dominuje kolor czerwony i zielony. Przedstawiciele obu podgatunków są jednakowo ubarwione. Samica posiada na głowie i szyi pióra zielone, a na piersi zielonożółte. Przednia część pleców i pióra pokrywowe na skrzydłach są koloru zielonego, a sterówki i lotki trochę ciemniejsze.

Sterówki niekiedy przybierają barwę prawie czarną. Na czerwonych piórach ptaków w tzw. klinie widoczne są poprzecznie czarne paski. Samiec posiada podobne ubarwienie. Różni się od osobnika płci przeciwnej ubarwieniem piór na głowie, szyi i spodniej części ciała, które są koloru czerwonego. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Szkarłatka królewska jest pięknym ptakiem o arystokratycznym wyglądzie.

Podsumowując należy do ptaków atrakcyjnych, przyciągających ludzki wzrok. W warunkach hodowlanych szkarłatki najlepiej czują się w domowych witrynach lub dużych wolierach zewnętrznych. Jest ona dosyć odporna na warunki atmosferyczne. Szkarłatka królewska polecana jest miłośnikom ptaków egzotycznych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...