GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o zeberce
5 Ciekawostek o zeberce

5 Ciekawostek o zeberce

5 Ciekawostek o zeberce zobrazuje bardziej życie tego interesującego ptaka. Obserwacja ptaków w naturze stało się bardzo popularnym hobby. Zeberki należą do najpospolitszych ptaków z gatunków astryldów.

5 Ciekawostek o zeberce zachęci nas do trzymania tych małych i ślicznych ptaków, które polecane są początkującym hodowcom. Uważane są one za egzotykę udomowioną. Czterowiekowa historia hodowli tych ptaków odbiła się na ich instynkcie. Sprawiło to, że zeberki zatraciły potrzebę budowania gniazd i stały się bardziej agresywne.

Współcześnie na naszej planecie istnieją dwa podstawowe typy hodowli. Pierwsza nastawiona jest na uzyskanie nowych mutacji i doskonaleniu nowo odkrytych odmian. Natomiast druga specjalizuje się  w jednej albo kilku mutacjach. Hodowla taka kładzie nacisk na najbardziej czysty gatunek danej mutacji i otrzymaniu najlepiej zbudowanych osobników.

Wybrane ciekawostki o zeberkach

5 Ciekawostek o zeberce przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, ale szczególnie dla pasjonatów tych ptaków. W dzisiejszych czasach ludzie często trzymają w domu skrzydlaki. Ptaki mają wspaniały węch, słuch i wzrok. Zeberki mogą zainteresować nas swoim śpiewem i ciekawym upierzeniem.

5 Ciekawostek o zeberce warto jest zapamiętać, gdyż styl życia tych ptaków i ich umiejętności wzbudzają ludzkie zainteresowanie. Stały się popularne dzięki małym wymaganiom, niskiej cenie i łatwej hodowli.

Do wybranych ciekawostek o zeberkach należą:

 1. Kluby hodowców zeberek organizują wystawy lokalne, regionalne i krajowe, a także międzynarodowe z obsadą sędziowską. W wielu krajach nie tylko organizowane są wystawy tych ptaków, ale również można kupić specjalistyczne poradniki. Na wystawach hodowcy mogą zaprezentować wyhodowane przez siebie okazy.
 2. Zeberki bardzo związane są z ludźmi. Popularność ich najlepiej uwidoczniona jest na:
  • australijskich znaczkach,
  • kartach pocztowych,
  • kartach telefonicznych,
  • ozdobnych zegarkach,
  • porcelanie,
  • plakatach ukazujących mutacje barwne zeberek,
  • sprzęcie użytku domowego.
 3. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych została stworzona i udoskonalona mutacja florida fancy. Ptaki te nie posiadają czarnego barwnika. Odmiana ta jest prawie całkowicie biała z pomarańczowymi policzkami i bokami. Brak jest u nich łezki. Upierzenie jest puszyste i miękkie.
 4. Wszystkie mutacje zeberek zostały podzielone na trzy rodzaje w zależności od typu dziedziczenia:
  • dominujące,
  • recesywne,
  • sprzężone z płcią.
   W 1960 roku została wyhodowana w Niemczech mutacja czarnopierśnia (blackbreast), należąca do typu recesywnego. Jest ona bardzo ciekawa i przydatna w hodowli. Zeberki czarnopierśnie są często wykorzystywane do poprawienia typu i wielkości innych mutacji.
 5. W Australii najliczniej występującym gatunkiem amadyn jest zeberka szara. Nazywana jest ona również zeberką prążkogardłą albo amadyną zebrowatą. W każdym kraju zeberka ma inną nazwę:
  • Francuzi zwą tego uroczego ptaszka mandarin diamant,
  • Anglicy – zebra finch,
  • Niemcy – zebra fink,
  • Czesi – zebricka pestra,
  • Rosjanie – amadina zebrowaja.

Zeberki to ptaki lotne, które są świetnie przystosowane do fruwania. Umożliwiają im to pneumatyczne kości, które są puste w środku oraz mocne mięśnie skrzydeł. Zeberki poza papużkami falistymi i kanarkami należą do najtańszych i niedużych ptaków hodowlanych.  

5 Ciekawostek o zeberce przybliża nam jej popularność na całym świecie. Zeberka jest najczęściej utrzymywanym ptakiem z rodziny astryldów. Ptaki te często goszczą w polskich domach i nadal jest duże zainteresowanie ich hodowlą. Posiadają swoje gatunkowe umiejętności i melodyjny śpiew. Niektóre osobniki potrafią naśladować śpiew innych ptaków i kanarków.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]