GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o papużkach falistych
5 Ciekawostek o papużkach falistych

5 Ciekawostek o papużkach falistych

5 Ciekawostek o papużkach falistych przybliży życie tych ozdobnych ptaków. Młode odchowane przez człowieka papugi są ulubionymi zwierzętami domowymi. Pod względem inteligencji określane są mianem naczelnych wśród ptaków. W Europie, Azji i Afryce papugi stały się symbolem tropików.

5 Ciekawostek o papużkach falistych przedstawia ich przystosowanie do życia w naturze, wygląd i charakter. Ptaki te należą do rodziny papugowatych wraz ze średnimi i dużymi papugami. Ojczyzną papużek są australijskie stepy. Gatunek ten występuje w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części kontynentu. Papużki faliste posiadają ciekawą kolorystykę.

Ciekawostki o papużkach falistych

5 Ciekawostek o papużkach falistych przeznaczonych jest zwłaszcza dla miłośników papug. Ptaki te w poszukiwaniu pożywienia przemierzają kontynent australijski. Papużki faliste są zwierzętami stadnymi. Żyją one w grupach liczących nawet tysiące osobników. Wewnątrz kolonii tworzą pary, których gody odbywają się w pobliżu gniazda.

5 Ciekawostek o papużkach falistych warto jest poznać i zapamiętać, ponieważ zwierzęta te posiadają bardzo interesujące życie. Komunikacja tego gatunku polega na tzw. „języku ciała” czyli mimice i wydawaniu głośnych dźwięków, które nie są melodyjne. Serce u ptaków w porównaniu z ich masą ciała jest dwukrotnie cięższe niż serce ssaków. U papużki falistej częstotliwość skurczów mięśnia sercowego wynosi 240-600 uderzeń/min.

Warto przypomnieć, że papugi posiadają trzecią powiekę, tzw. „migotkę”. Wydzielina jej nawilża powieki, a także oczyszcza i odżywia rogówkę. Poza tym ruch migotki umożliwia ochronę zewnętrzną powierzchni oka, nawet w przypadku otwartych powiek. Ruch trzeciej powieki umożliwia również nieustanną kontrolę wzrokową otoczenia.

Do wybranych pięciu ciekawostek o papużkach falistych należą:

  1. Zdrowa papużka falista potrzebuje w ciągu doby około 2 czubatych łyżeczek ziaren. W hodowli tych ptaków ważną rolę odgrywają kiełki. Ma to związek z ich odżywianiem na wolności. W trakcie godów papużki faliste pobierają miękki pokarm, który stanowią miękkie i na  wpół dojrzałe nasiona. Kiełki można wyhodować samodzielnie z kanaru, owsa, pszenicy czy prosa.
  2. Papużki faliste to typowe ziarnojady. Dziób samców jest nieco słabiej zbudowany niż samic, których dziobnięcie może dotkliwie zaboleć. W przypadku braku naturalnych dziupli papużki te dziobami wydrążają w drzewach eukaliptusowych własne dziuple. Ptaki te bez problemu rozłupują ziarna. Dzieje się to dzięki mocnemu i wygiętemu dziobowi oraz bardzo grubemu językowi. Papużki faliste dzioba używają również do wspinaczki, jako tzw. „trzecią kończynę”. U nasady dzioba widoczna jest tzw. „woskówka”. U dorosłych papug, u samic ma barwę brązową, natomiast u samców niebieską. W ten sposób bez problemów można rozpoznać płeć dojrzałych papużek falistych.
  3. Mając samca i samiczkę można oczekiwać przychówku. U tych ptaków nie ma określonego sezonu rozrodczego. Oznacza to, że mogą gniazdować przez cały rok. Ptaki wykazujące wzajemne zainteresowanie sobą pielęgnują sobie pióra i karmią się na przemian. Dopiero po zaobserwowaniu takiego zachowania można w klatce umieścić budkę lęgową.
  4. Papużki faliste uwielbiają wodne kąpiele. Przynajmniej raz na kilka dni należy umożliwić im kąpiel w klatce, wstawiając tam basenik z wodą. Można go umocować w drzwiczkach klatki, a po kąpieli niezwłocznie usunąć. Oswojone papużki faliste fruwające po pokoju, często wykorzystają do kąpieli postawiony na stole duży talerz z wodą.  
  5. Wiele papużek falistych łatwo uczy się naśladować dochodzące dźwięki. Jednak nie wszystkie posiadają talent dźwiękonaśladowczy. Papużka falista potrafi powtarzać  kilkadziesiąt słów, a niektóre nawet kilkaset. Powtarzają usłyszane słowa, dźwięki, a także całe zdania. Najszybciej można nauczyć mowy młodziutkiego osobnika, odebranego wcześnie rodzicom z budki lęgowej i wychowanego przez człowieka. Najlepiej poczekać około pięciu tygodni, jak pisklę będzie samodzielnie pobierać pokarm.

Podsumowując

Po odebraniu młodej papużki rodzicom należy przenieść ją do oddzielnego pokoju, gdzie będzie słyszała tylko ludzkie głosy. Papużki faliste potrafią naśladować nie tylko mowę ludzką, ale również dźwięki wydawane przez inne zwierzęta. Umieszczenie papużki w pomieszczeniu z kanarkiem może spowodować, że będzie naśladować śpiew kanarka. Najlepiej jest uczyć mowy ptasiego singla.

Trzeba jednak pamiętać, że osobnik wychowany w samotności nie nadaje się do rozmnażania.

5 Ciekawostek o papużkach falistych przedstawia przede wszystkim niezwykłe umiejętności tych ptaków, ich zachowanie i potrzeby. Należy również pamiętać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

5 Ciekawostek o papużkach falistych daje cenne wskazówki i pozwala lepiej poznać świat tych egzotycznych ptaków. Jest to wiedza potrzebna w hodowli tych zwierząt. W polskich domach bardzo często goszczą papużki faliste. Niezwykłe ich umiejętności w dalszym ciągu odkrywane są przez pasjonatów ptaków.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top