GeoZoo » Kot » KOCI WZROK
Koci wzrok

KOCI WZROK

Koci wzrok jest niewątpliwie drugim najczulszym zmysłem u tych zwierząt. Odgrywa w ich życiu ogromną rolę. Koty widzą przestrzennie, co pozwala im wykonywać różne ruchy. Posiadają wyższą, niż u ludzi zdolność widzenia w mroku.

Koci wzrok jest znacznie lepszy, niż u człowieka. Kota oko otoczone jest twardówką, którą w przedniej części zastępuje przezroczysta rogówka. Za nią umiejscowiona jest soczewka, zabezpieczająca źrenicę i tęczówkę. Twardówka ma za zadanie odbijać światło, a nerw wzrokowy przenosi sygnały z oka do mózgu. Oczy kota wyrażają jego stan psychiczny.

Budowa kocich oczu

Źrenice kota w zależności od doznań i światła zwężają się lub rozszerzają. Oczy zdrowego kota powinny być czyste i błyszczące oraz pozbawione wydzielin. W kącikach oczu i na brzegach powiek zbierają się ropne wydzieliny. Oczy futrzaka mogą łzawić. Może to być związane z genetyką gatunku.

Trzecia powieka czyli błona migawkowa nasuwa się czasami na gałkę oczną od nosowego kąta oka. Jest ona w formie półprzezroczystej przesłony. Opuszczona trzecia powieka może sygnalizować ból głowy czy złe samopoczucie futrzaka. Migotka jest bardziej widoczna w czasie kociej choroby. Zdrowe kocie oczy nie wymagają specjalnych zabiegów.

Kocie oczy mogą być różnej barwy. Najpopularniejsze są odcienie złociste, pomarańczowe i zielone. Oczy niebieskie posiadają przeważnie koty rasy syjamskiej. Koty białe i kocięta mogą mieć oczy błękitne. Poza tym kot biały może posiadać jedno oko niebieskie, a drugie w innym kolorze.

Koty często patrząc na człowieka przymykają oczy, co oznacza z ich strony czułość i przywiązanie.

W przypadku łzawienia czy ropnej wydzieliny z oczu, należy delikatnie i ostrożnie przemyć powieki, usuwając nieczystości. W tym celu używamy waty zamoczonej w esencji herbacianej czy specjalnych płynów do przemywania oczu. Dobrym rozwiązaniem jest również przetarcie powiek przegotowaną wodą. Jeżeli zabieg ten nie pomoże, to należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

Koci wzrok

Zmysł wzroku

Koci wzrok zależy przede wszystkim od budowy kota oczu. Koty posiadają doskonałą percepcję głębi. Ich zdolność dostrzegania światła  jest od 3 do 8 razy większa, niż u ludzi. Zasięg wzroku kociego przyjaciela wynosi od 25 cm do 2 m. Posiadają one pole widzenia o zasięgu 275o od jednej do drugiej strony. Z tego obuocznie obejmuje 130o. Podczas, gdy pole widzenia u ludzi ma zaledwie zasięg 150o od jednej do drugiej strony.

W zależności od siły światła i innych bodźców źrenice kota mogą rozszerzyć się do kształtu kulistego lub zwęzić się do postaci pionowej szczeliny. Wrażenia wzrokowe dzięki sąsiedztwu z receptorami zmysłów mechanicznych, wzajemnie się z nimi uzupełniają. Ma to znaczenie w postrzeganiu tego, co dzieje się w świecie fauny i flory.

Wyższa niż u ludzi zdolność widzenia w mroku, wynika z wielkiej obfitości pręcików w ich siatkówkach, które są komórkami zmysłowymi wrażliwymi na światłocienie. Natomiast jest mniejsza liczba komórek wrażliwych na kolory. Doskonale rozróżniają niebieski i zielony. Widzą również różnicę między czerwonym, niebieskim i żółtym.

Koci wzrok jest najlepszy o zmroku dzięki specjalnej odblaskowej warstwie, umiejscowionej za siatkówką. Jednak nie wszystkie koty cieszą się wyśmienitym wzrokiem. Wiele kotów syjamskich słabo widzi w ciemnościach i posiada ograniczone pole widzenia z bliska. U kotów tych często występuje zez.

Słaby wzrok u syjamskich futrzaków jest rezultatem genetycznej wady.

Koci wzrok uzależniony jest również od trybu życia kota, stanu jego zdrowia i odpowiedniej diety. Ostrość wzroku kota jest na niskim poziomie i słabo rozróżnia on kolory. Podsumowując wzrok kociego przyjaciela powinien być regularnie kontrolowany i pielęgnowany przez opiekuna. Kot w ciemności widzi bardzo dobrze. Jego wzrok reaguje na najmniejszy ruch. Kot w przeciwieństwie do człowieka nie mruga regularnie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top