GeoZoo » Kot » KOCI WZROK
Koci wzrok

KOCI WZROK

Koci wzrok jest niewątpliwie drugim najczulszym zmysłem u tych zwierząt. Odgrywa w ich życiu ogromną rolę. Koty widzą przestrzennie, co pozwala im wykonywać różne ruchy. Posiadają wyższą, niż u ludzi zdolność widzenia w mroku.

Koci wzrok jest znacznie lepszy, niż u człowieka. Kota oko otoczone jest twardówką, którą w przedniej części zastępuje przezroczysta rogówka. Za nią umiejscowiona jest soczewka, zabezpieczająca źrenicę i tęczówkę. Twardówka ma za zadanie odbijać światło, a nerw wzrokowy przenosi sygnały z oka do mózgu. Oczy kota wyrażają jego stan psychiczny.

Budowa kocich oczu

Źrenice kota w zależności od doznań i światła zwężają się lub rozszerzają. Oczy zdrowego kota powinny być czyste i błyszczące oraz pozbawione wydzielin. W kącikach oczu i na brzegach powiek zbierają się ropne wydzieliny. Oczy futrzaka mogą łzawić. Może to być związane z genetyką gatunku.

Trzecia powieka czyli błona migawkowa nasuwa się czasami na gałkę oczną od nosowego kąta oka. Jest ona w formie półprzezroczystej przesłony. Opuszczona trzecia powieka może sygnalizować ból głowy czy złe samopoczucie futrzaka. Migotka jest bardziej widoczna w czasie kociej choroby. Zdrowe kocie oczy nie wymagają specjalnych zabiegów.

Kocie oczy mogą być różnej barwy. Najpopularniejsze są odcienie złociste, pomarańczowe i zielone. Oczy niebieskie posiadają przeważnie koty rasy syjamskiej. Koty białe i kocięta mogą mieć oczy błękitne. Poza tym kot biały może posiadać jedno oko niebieskie, a drugie w innym kolorze.

Koty często patrząc na człowieka przymykają oczy, co oznacza z ich strony czułość i przywiązanie.

W przypadku łzawienia czy ropnej wydzieliny z oczu, należy delikatnie i ostrożnie przemyć powieki, usuwając nieczystości. W tym celu używamy waty zamoczonej w esencji herbacianej czy specjalnych płynów do przemywania oczu. Dobrym rozwiązaniem jest również przetarcie powiek przegotowaną wodą. Jeżeli zabieg ten nie pomoże, to należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

Koci wzrok

Zmysł wzroku

Koci wzrok zależy przede wszystkim od budowy kota oczu. Koty posiadają doskonałą percepcję głębi. Ich zdolność dostrzegania światła  jest od 3 do 8 razy większa, niż u ludzi. Zasięg wzroku kociego przyjaciela wynosi od 25 cm do 2 m. Posiadają one pole widzenia o zasięgu 275o od jednej do drugiej strony. Z tego obuocznie obejmuje 130o. Podczas, gdy pole widzenia u ludzi ma zaledwie zasięg 150o od jednej do drugiej strony.

W zależności od siły światła i innych bodźców źrenice kota mogą rozszerzyć się do kształtu kulistego lub zwęzić się do postaci pionowej szczeliny. Wrażenia wzrokowe dzięki sąsiedztwu z receptorami zmysłów mechanicznych, wzajemnie się z nimi uzupełniają. Ma to znaczenie w postrzeganiu tego, co dzieje się w świecie fauny i flory.

Wyższa niż u ludzi zdolność widzenia w mroku, wynika z wielkiej obfitości pręcików w ich siatkówkach, które są komórkami zmysłowymi wrażliwymi na światłocienie. Natomiast jest mniejsza liczba komórek wrażliwych na kolory. Doskonale rozróżniają niebieski i zielony. Widzą również różnicę między czerwonym, niebieskim i żółtym.

Koci wzrok jest najlepszy o zmroku dzięki specjalnej odblaskowej warstwie, umiejscowionej za siatkówką. Jednak nie wszystkie koty cieszą się wyśmienitym wzrokiem. Wiele kotów syjamskich słabo widzi w ciemnościach i posiada ograniczone pole widzenia z bliska. U kotów tych często występuje zez.

Słaby wzrok u syjamskich futrzaków jest rezultatem genetycznej wady.

Koci wzrok uzależniony jest również od trybu życia kota, stanu jego zdrowia i odpowiedniej diety. Ostrość wzroku kota jest na niskim poziomie i słabo rozróżnia on kolory. Podsumowując wzrok kociego przyjaciela powinien być regularnie kontrolowany i pielęgnowany przez opiekuna. Kot w ciemności widzi bardzo dobrze. Jego wzrok reaguje na najmniejszy ruch. Kot w przeciwieństwie do człowieka nie mruga regularnie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...