GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o szynszyli małej
5 Ciekawostek o szynszyli małej

5 Ciekawostek o szynszyli małej

5 Ciekawostek o szynszyli małej przybliży nam styl życia tych interesujących gryzoni. Szynszyla mała pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje suche i jałowe obszary Andów. Na wolności bytuje w dużych stadach. Szynszyle dostosowują się do niesprzyjających warunków atmosferycznych.

5 Ciekawostek o szynszyli małej pogłębi naszą wiedzę w temacie tych zwierząt. Schronieniem szynszyli są groty, szczeliny skalne bądź nieduże przedsionki, które tworzą się w usypiskach kamieni. Zwierzęta te są skoczne, ruchliwe i zwinne dzięki tylnym kończynom. Hodowla szynszyli w Stanach Zjednoczonych wzięła swój początek w 1923 roku.

Wybrane ciekawostki o szynszyli małej

5 Ciekawostek o szynszyli małej dotyczy jej funkcjonowania w przyrodzie, zachowania i umiejętności. Dorosłe osobniki ważą w granicach 0,5-1 kg. Gatunek ten spokrewniony jest z szynszylą dużą. Jest to zwierzątko długowieczne. Szynszyla mała może żyć około 15 lat, a nawet dłużej. Gryzoń ten jest wyjątkowy zarówno pod względem wyglądu, jak również usposobienia.

Szynszyle prowadzą nocny tryb życia, co oznacza, że odpoczywają w dzień. Niewielkie podobieństwo łączy te zwierzęta z koszatniczkami, które występują w niższych partiach Andów. Zbilansowana dieta, troskliwa opieka i odpowiednia dawka ruchu gwarantuje zachowanie dobrej kondycji tych gryzoni. Szynszyla mała uwielbia spacery poza klatką.

Do wybranych pięciu ciekawostek o szynszyli małej należą:

  1. Szynszyla nie jest zwierzęciem wymagającym pod względem pielęgnacji. Nie wymaga czesania czy wodnych kąpieli. Najważniejsze i pożądane są dla niej pyłowe kąpiele. Odbywają się one w specjalnym piasku z dodatkiem minerałów szlachetnych, które można kupić w sklepie zoologicznym. Do piasku potrzebny jest odpowiedniej wielkości pojemnik.
    Kąpiele piaskowe mogą odbywać się poza klatką dwa lub trzy razy w tygodniu. Tego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne zapewniają szynszyli  zdrowie i piękne futro. Gryzoń cierpiący z powodu przegrzania nie powinien korzystać z pyłowych kąpieli, gdyż grozi to udarem cieplnym. Częstymi objawami przegrzania są: przekrwione uszy, leżenie na boku i ciężki oddech.
  2. Szynszyla mała posiada piękną i gęstą sierść. Futro zwierzęcia jest jedwabiste, puszyste i sprężyste. Posiada również właściwości izolacyjne i delikatny połysk. Na 1 cm2 skóry może przypadać nawet 25 tysięcy rozmieszczonych grupowo włosów. Z każdej cebulki włosowej może wyrosnąć ponad 100 włosów. Futro szynszyli dawniej miało zastosowanie w przemyśle skórzanym. Obecnie nie jest to w dobrym guście.
  3. Dieta szynszyli małej powinna być odpowiednio zbilansowana. Nie należy podawać tym zwierzętom nadmiernej ilości ziaren zbóż, które źle wpływają na proces ścierania siekaczy. Do poważnych problemów zdrowotnych prowadzą:
    • przeterminowany granulat,
    • nieświeże lub pokryte pleśnią siano,
    • przekarmianie zwierzęcia smakołykami, bogatymi w cukier i tłuszcze,
    • nieświeża woda,
    • nagłe zmiany w diecie.
  4. Siekacze szynszyli małej rosną przez całe jej życie podobnie, jak u innych gryzoni. Górne rosną szybciej niż dolne. Siekacze rosną w tempie 6-7 cm na rok. Przyczyną niewłaściwego ścierania zębów nie jest tylko zła dieta, ale może być również wadliwy zgryz. Zwierzęta mające zbyt długie siekacze mają problemy ze spożywaniem pokarmu, aż w końcu przestają jeść.
  5. Szynszyla mała osiąga dojrzałość płciową w wieku 6 miesięcy. Zwierzęta te najlepiej jest zacząć rozmnażać nie wcześniej, jak w wieku 9 miesięcy. Do kopulacji przeważnie dochodzi wczesnym rankiem albo w nocy. Na okres ciąży i poporodowy należy włożyć do klatki dodatkową kostkę wapienną. Dostarcza ona potrzebnego samicy budulca. Ciąża trwa około 111 dni. Na świat przychodzi od 1 do 4 osobników.

Potomstwo rodzi się z zębami, otwartymi oczami i gęstym futrem. Samica zwykle radzi sobie z porodem. Po urodzeniu noworodków zjada łożysko, myje, ogrzewa i karmi maluchy. Dwutygodniowe młode szynszyle zaczynają interesować się pokarmem stałym. Zmiana w odżywianiu następuje przeważnie w wieku 6-8 tygodni życia. Potomstwo może zostać odłączone od matki nie wcześniej, jak w wieku 3 miesięcy.

5 Ciekawostek o szynszyli małej to wiedza potrzebna przy hodowli i rozmnażaniu tych wspaniałych zwierząt. Szynszyla potrzebuje czasu, żeby przywyknąć do nowego domu, ludzi, klatki i otoczenia. Największym zagrożeniem dla szynszyli małej jest człowiek, który przyczynił się do znacznego wyginięcia tych zwierząt w naturze. Wrogami tych gryzoni są też węże, lisy czy drapieżne ptaki.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]