GeoZoo » Ryba » Zadania roślin akwariowych
Zadania roślin akwariowych

Zadania roślin akwariowych

Zadania roślin akwariowych nie polegają tylko na dekoracji zbiornika. Rośliny w zbiorniku pełnią wiele istotnych funkcji. W każdym właściwie wyposażonym akwarium nie powinno zabraknąć bujnej podwodnej flory. Bogata roślinność akwariowa jest dla ryb bardzo pożyteczna.

Zadania roślin akwariowych mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów świata podwodnego. Dawniej rośliny pojawiały się w zbiornikach wyłącznie w celach dekoracyjnych. Współcześnie odgrywają ważną rolę w ekosystemie każdego akwarium. Istnieją jednak pewne gatunki ryb, które wymagają biotopowego zbiornika, jak afrykańskie pielęgnice.

Podstawowe funkcje roślin

Zadania roślin akwariowych wpływają na rozwój i stan zdrowia ryb. Roślinność pełni różnorodne zadania. Do wzrostu i prawidłowego metabolizmu potrzebuje wody, dwutlenku węgla, światła i substancji odżywczych. Natomiast do otoczenia rośliny wydalają tlen, który jest niezbędny rybom do życia. Proces ten nazywa się fotosyntezą.

Jeżeli akwarium obsadzone jest bogato roślinnością to w tym przypadku można zrezygnować z dodatkowych urządzeń natleniających. Poza tym rośliny akwariowe gromadzą i neutralizują  związki azotu i fosforu. Związki te gromadzone są w rybim organizmie w procesie przemiany materii, a później wydalane zostają do wody.

Ryby wśród roślin

Zadania roślin akwariowych pomagają rybom w codziennym bytowaniu. Bujna i różnorodna roślinność stanowi wspaniałe kryjówki dla młodych bądź zestresowanych osobników. Ponadto wiele rybich gatunków potrzebuje do rozmnażania różnych roślin, które są niezbędne do odbycia tarła.

Do oczyszczania wody z niepożądanych substancji wraz z roślinami przyczyniają się różne pierwotniaki i bakterie. Często dobrze urządzone akwarium oraz obsadzone bujną i różnorodną roślinnością przypomina naturalne warunki życia żywych organizmów świata podwodnego. Stanowi również piękną dekorację pokoju.

Glony, a rośliny wodne

Zadania roślin akwariowych przynoszą rybom wiele korzyści. Rośliny nie pozwalają w zbiorniku rozprzestrzeniać się glonom. Jeżeli w akwarium znajduje się bujna roślinność rzędu wyższego, to glony nie mają z nią szans rywalizować o substancje odżywcze w wodzie. Glony zaburzają harmonijny wygląd zbiornika, a bogata roślinność pomaga je zwalczać.

Podsumowując rośliny są bardzo potrzebne rybom do ich życia i rozmnażania. Rośliny pobierają i wykorzystują jako substancje odżywcze azot i fosfor. Zapobiega to nadmiernemu nagromadzeniu się tych związków w akwarium. Bujna roślinność jest również piękną dekoracją w akwarium.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top