GeoZoo » Gryzoń » KOLONIE SZCZURÓW
Szczur siedzący w trawie.

KOLONIE SZCZURÓW

Kolonie szczurów na całym świecie stanowią plagę dużych miast. Szczury nie boją się ludzie, przemieszczają się ulicami i opanowują podwórka, strychy i piwnice. W śmietnikach mają pod dostatkiem jedzenia, a rozmnażają się w piwnicach.

Kolonie szczurów żyją w polskich miastach i przemieszczają się wśród ludzi. Na kuli ziemskiej codziennie przybywa ponad trzy miliony szczurów. Jedna para szczurów w ciągu roku może wydać na świat ponad 50 osobników. Przeważnie mamy do czynienia ze szczurami wędrownymi, które w XVII wieku przybyły do Europy, wypychając szczura śniadego.

Dzikie koty unikają szczurów

Kolonie szczurów nie są w stanie zwalczyć bezdomne koty, co stwierdzili dwaj badacze w  Stanach Zjednoczonych. Zainstalowali oni kamery w jednej z dzielnic Nowego Jorku. Do tego celu wykorzystali również program komputerowy. Obserwacją obieli ponad sto szczurów, którym wszczepili chipy. W ten sposób zostały rozpoznane konkretne zwierzęta.

Eksperyment trwał 79 dni. Kamery zarejestrowały w tym czasie 306 przypadków, gdzie koty i szczury przebywały w obrębie tego samego terytorium. Tylko 20 przypadków dotyczyło bezpośredniego spotkania dzikiego kota ze szczurem. Z tego tylko w trzech przypadkach zostały zaatakowane szczury i w tym dwa skutecznie.

Dzikie koty wolą polować na słabsze stworzenia.

Bezdomne koty patrolujące ulice Nowego Jorku wolą polować na małe ptaki i drobne gryzonie, które ważą około 30 gramów. W większości unikają atakowania dużych i dobrze utuczonych szczurów, których waga może być nawet dziesięć razy większa. Jednak obecność dachowców wpłynęła na zachowanie szczurzych szkodników. Mniej czasu spędzały one na badaniu otoczenia, pozostając w schronieniu.

Wspinaczka szczurów

Plaga szczurów w dużych miastach

Kolonie szczurów są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców, ponieważ przenoszą pond 60 groźnych chorób. Przykładem może być leptospiroza, włośnica czy salmonelloza. Ponadto szczur zanieczyszcza swoimi odchodami żywność i pomieszczenia oraz pozbawiony ucieczki może zaatakować człowieka.

Kolonie szczurów przemieszczających się po osiedlach, żyjące w stajniach, piwnicach, spichlerzach, magazynach żywnościowych są trudne do wytępienia. Nie pomagają pułapki zastawiane na nich, ponieważ gryzonie te są bardzo inteligentne.

Tworzą one dobrze zorganizowane grupy rodzinne, które zbierają się w kolonie, liczące nawet 200 osobników i więcej.

Kolonie szczurów unikają terenów suchych. Swoje nory zakładają pod podłogami, pomiędzy skrzynkami i workami oraz w rurach kanalizacyjnych. Na niezabudowanych terenach kopią nory, które składają się z licznych tuneli. Znajdują się tam oddzielne komory do spania i magazynowania żywności. Zaopatrzone są one w kilka wejść.

Kolonie szczurów zaciekle bronią swojego terytorium.

Szczur bez problemu przeciśnie się przez 13 mm otwór. Potrafi się wspinać po pionowych powierzchniach i wykonać skok z dziesięciu metrów na miękką powierzchnię. Może rzucić się na człowieka, gdy pozbawiony jest ucieczki. Gryzonie te na całym świecie spożywają i zanieczyszczają ponad 20 procent zgromadzonej przez ludzi żywności.

Kolonie szczurów są plagą XXI wieku. Nie boją się one spacerować ulicami miast, nawet w dzień. Na przykład uwielbiają wodę i śmietniki. Dlatego w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie na jednego człowieka przypadają trzy szczury. Dodatkowo szczurze kolonie jeszcze bardziej we znaki dają się mieszkańcom Paryża i Nowego Jorku.

Podsumowując kolonie szczurów to przeważnie problemy dużych miast, gdzie brakuje dzikich kotów. Szczury te są duże i odpasione. Pożywienie głównie zdobywają ze śmietników. Terroryzują mieszkańców i stanowią przede wszystkim zagrożenie dla dzieci. Dlatego najwięcej szczurzych hord można zaobserwować w miastach, gdzie ludzie nie dokarmiają bezdomnych kotów i nie wpuszczają ich do piwnic.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]