GeoZoo » Gryzoń » KOLONIE SZCZURÓW
Szczur siedzący w trawie.

KOLONIE SZCZURÓW

Kolonie szczurów na całym świecie stanowią plagę dużych miast. Szczury nie boją się ludzie, przemieszczają się ulicami i opanowują podwórka, strychy i piwnice. W śmietnikach mają pod dostatkiem jedzenia, a rozmnażają się w piwnicach.

Kolonie szczurów żyją w polskich miastach i przemieszczają się wśród ludzi. Na kuli ziemskiej codziennie przybywa ponad trzy miliony szczurów. Jedna para szczurów w ciągu roku może wydać na świat ponad 50 osobników. Przeważnie mamy do czynienia ze szczurami wędrownymi, które w XVII wieku przybyły do Europy, wypychając szczura śniadego.

Dzikie koty unikają szczurów

Kolonie szczurów nie są w stanie zwalczyć bezdomne koty, co stwierdzili dwaj badacze w  Stanach Zjednoczonych. Zainstalowali oni kamery w jednej z dzielnic Nowego Jorku. Do tego celu wykorzystali również program komputerowy. Obserwacją obieli ponad sto szczurów, którym wszczepili chipy. W ten sposób zostały rozpoznane konkretne zwierzęta.

Eksperyment trwał 79 dni. Kamery zarejestrowały w tym czasie 306 przypadków, gdzie koty i szczury przebywały w obrębie tego samego terytorium. Tylko 20 przypadków dotyczyło bezpośredniego spotkania dzikiego kota ze szczurem. Z tego tylko w trzech przypadkach zostały zaatakowane szczury i w tym dwa skutecznie.

Dzikie koty wolą polować na słabsze stworzenia.

Bezdomne koty patrolujące ulice Nowego Jorku wolą polować na małe ptaki i drobne gryzonie, które ważą około 30 gramów. W większości unikają atakowania dużych i dobrze utuczonych szczurów, których waga może być nawet dziesięć razy większa. Jednak obecność dachowców wpłynęła na zachowanie szczurzych szkodników. Mniej czasu spędzały one na badaniu otoczenia, pozostając w schronieniu.

Wspinaczka szczurów

Plaga szczurów w dużych miastach

Kolonie szczurów są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców, ponieważ przenoszą pond 60 groźnych chorób. Przykładem może być leptospiroza, włośnica czy salmonelloza. Ponadto szczur zanieczyszcza swoimi odchodami żywność i pomieszczenia oraz pozbawiony ucieczki może zaatakować człowieka.

Kolonie szczurów przemieszczających się po osiedlach, żyjące w stajniach, piwnicach, spichlerzach, magazynach żywnościowych są trudne do wytępienia. Nie pomagają pułapki zastawiane na nich, ponieważ gryzonie te są bardzo inteligentne.

Tworzą one dobrze zorganizowane grupy rodzinne, które zbierają się w kolonie, liczące nawet 200 osobników i więcej.

Kolonie szczurów unikają terenów suchych. Swoje nory zakładają pod podłogami, pomiędzy skrzynkami i workami oraz w rurach kanalizacyjnych. Na niezabudowanych terenach kopią nory, które składają się z licznych tuneli. Znajdują się tam oddzielne komory do spania i magazynowania żywności. Zaopatrzone są one w kilka wejść.

Kolonie szczurów zaciekle bronią swojego terytorium.

Szczur bez problemu przeciśnie się przez 13 mm otwór. Potrafi się wspinać po pionowych powierzchniach i wykonać skok z dziesięciu metrów na miękką powierzchnię. Może rzucić się na człowieka, gdy pozbawiony jest ucieczki. Gryzonie te na całym świecie spożywają i zanieczyszczają ponad 20 procent zgromadzonej przez ludzi żywności.

Kolonie szczurów są plagą XXI wieku. Nie boją się one spacerować ulicami miast, nawet w dzień. Na przykład uwielbiają wodę i śmietniki. Dlatego w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie na jednego człowieka przypadają trzy szczury. Dodatkowo szczurze kolonie jeszcze bardziej we znaki dają się mieszkańcom Paryża i Nowego Jorku.

Podsumowując kolonie szczurów to przeważnie problemy dużych miast, gdzie brakuje dzikich kotów. Szczury te są duże i odpasione. Pożywienie głównie zdobywają ze śmietników. Terroryzują mieszkańców i stanowią przede wszystkim zagrożenie dla dzieci. Dlatego najwięcej szczurzych hord można zaobserwować w miastach, gdzie ludzie nie dokarmiają bezdomnych kotów i nie wpuszczają ich do piwnic.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...