GeoZoo » Gryzoń » Nutria amerykańska
Nutria amerykańska

Nutria amerykańska

Nutria amerykańska to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy ona do rodziny kolczakowatych i podrodziny kolczaków. Zwierzęta te w środowisku naturalnym zamieszkują tereny Ameryki Południowej. Nutrie amerykańskie w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie mają charakter napływowy.

Nutria amerykańska pochodzi z Boliwii i południowych obszarów Brazylii. Jest to gatunek ziemno-wodny, który nie wchodzi w interakcję z człowiekiem. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. W Polsce często żyją na wolności nad rzekami, gdzie dokarmiane są przez ludzi. W roku 2021 pojawiły w Rybniku nad rzeką Nacyną. Nutrie można również podziwiać w ZOO.

Krótka historia nutrii

Nutria amerykańska przywieziono na tereny Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku gryzoń ten był ceniony jako zwierzę futerkowe. Pozyskiwano z niej także mięso, natomiast ścięgna ogona wykorzystywano do produkcji nici chirurgicznych. Pierwsze próby hodowlane tych zwierząt miały miejsce w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Argentynie.

Nutrię amerykańską zaczęto hodować w Polsce od 1926 roku. Niektóre osobniki znalazły sposób na ucieczkę z hodowli i żyły na wolności. Pierwsze z nich w stanie dzikim bytowały w województwie dolnośląskim w pobliżu Milicza. Nutrie najbardziej popularne były w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Produkowano wówczas trzy miliony skór z tych zwierząt .

Nutria amerykańska

Wygląd zewnętrzny

Nutria amerykańska to duży gryzoń o krępej sylwetce i pięknym, gęstym futrze. Długość ciała dorosłego gryzonia mieści się w przedziale 45-65 cm. Natomiast długość ogona, który jest słabo owłosiony wynosi w granicach 30-45 cm. Masa ciała dorosłej nutrii dochodzi do 9 kg. Na przykład młode osobniki w wieku 4 miesięcy ważą około 2 kg.

Nutria posiada dużą, trójkątną głowę z małymi uszami i oczami. Gryzonia tego wyróżniają pokaźne siekacze w kolorze intensywnie pomarańczowym. Wszystkich zębów jest 20 sztuk wraz z siekaczami. Nutria amerykańska charakteryzuje się długimi włosami czuciowymi, które są bardzo czułe. W ciemnościach pomagają w nawigacji za pomocą zmysłu dotyku.

Posiada chwytne i  zdolne do manipulacji przednie kończyny z czterema palcami. Natomiast tylne nogi mają pięć palców, z czego cztery palce złączone są błoną pławną w celu pływania. Włos okrywowy jest gęsty i wodoodporny, w naturze koloru brunatnego. W hodowli uzyskano odmiany barwne dominujące: białą niealbinotyczną, bursztynowo-złocistą i czarną dominującą.

Barwa albinotyczna należy do odmiany recesywnej. Istnieją także odmiany mieszane. Nutrie amerykańskie są zwierzętami roślinożernymi. Odznaczają się bardzo dobrym słuchem, ale słabym wzrokiem. Gryzonie te mogą żyć na wolności około 8 lat, natomiast w hodowli 12 lat, a nawet dłużej.

Nutria amerykańska

Charakter i temperament

Nutria amerykańska kopie głębokie nory w zarośniętych brzegach zbiorników wodnych z kilkoma wejściami.  Żywi się ona przede wszystkim liśćmi, łodygami i korzeniami roślin, a także korą z drzew. Chętnie spożywa również owoce i rośliny uprawne. Z braku pożywienia nie pogardzi owadami, małżami, ślimakami czy pisklętami ptaków.

Nutria amerykańska wspaniale pływa i nurkuje. Pod wodą może pozostać 10 minut. Ssak ten jest aktywny o zmierzchu i w ciągu dnia. Żyje nad brzegami zbiorników wodnych, które porośnięte są gęstą roślinnością. Gniazda buduje z trzciny. Pływające pnie i konary wykorzystuje do odpoczynku.

Nutrie amerykańskie są zwierzętami społecznymi, bytującymi w grupach rodzinnych z samcem, spokrewnionymi samicami i potomstwem. Zwierzęta te rozmnażają się dwa razy w roku. Ciąża trwa cztery miesiące. Na świat przychodzi od 3 do 9 osobników. Noworodki od samego początku są dosyć sprawne i mają ciało porośnięte futrem.

Samica może karmić potomstwo podczas pływania dzięki czterem parą gruczołów mlekowych, które położone są wysoko, prawie grzbietowo. Gryzonie te dojrzałość płciową osiągają w wieku 6-7 miesięcy. Skóry z nutrii amerykańskiej stanowią surowiec futrzarski i stosowane są w wyrobach kuśnierskich. Zaliczane są one do futer szlachetnych.

Podsumowując w ostatnich latach popularność futer amerykańskich znacznie zmalała. Przyczyną tego stanu rzeczy jest głównie świadomość problemów etycznych. Zmniejszeniu uległo również dofinansowania przemysłu futrzarskiego i zmieniły się gusta klientów. Obecnie nutria najczęściej jest zwierzęciem towarzyszącym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top