GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby przezroczkowate
Ryby przezroczkowate

Ryby przezroczkowate

Ryby przezroczkowate to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwych. Te stworzenia ze świata podwodnego należą do rzędu okoniokształtnych. Jest to rodzina niedużych ryb kostnoszkieletowych.

Ryby przezroczkowate to małe rybie okazy o delikatnej budowie ciała. Większość gatunków występuje w słodkich i słonych wodach tropikalnych. Zasiedlają rejony od wschodniej Afryki po wyspy na Oceanie Spokojnym. Tylko nieliczne gatunki bytują w morzach. Rodzina ta obejmuje około 40 gatunków i żyje w wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.

Ogólna charakterystyka przezroczkowatych

Ryby przezroczkowate posiadają wysokie i krótkie ciało, które jest bocznie spłaszczone. Połączone są ze sobą dwie płetwy grzbietowe. Charakterystyczną cechą tych ryb, która wyróżnia je od innych rodzin, jest prawie przezroczyste ciało. Niejednokrotnie widoczny jest kręgosłup i pęcherz pławy.   

Wiele gatunków z rodziny przezroczkowatych żyje w warunkach mieszanych bądź przejściowych. Wszystkie gatunki tych ryb są zwierzętami jajorodnymi. Większość z nich żywi się planktonem. Należy hodować je w przestronnym akwarium o dobrym oświetleniu i w dużych grupach.

Koniecznie trzeba dbać o ich dietę i warunki higieniczne w zbiorniku.

Ryby przezroczkowate
Von Puchatech K. – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11450058

Przeźroczka indyjska

Ryby przezroczkowate to piękne stworzenia, które trzeba regularnie obserwować. Najbardziej rozpowszechnionym przedstawicielem tego gatunku jest przeźroczka indyjska. Ryby te zasiedlają wody Południowo-Wschodniej Azji, Tajlandię i Indie. Preferują słodkie i słone wody stojące bądź wolno płynące oraz zróżnicowane siedliska.  

Przeźroczka indyjska posiada przezroczyste ciało, gdzie widoczny jest szkielet i narządy wewnętrzne. Przezroczyste płetwy przeźroczki posiadają delikatne pomarańczowe zabarwienie. Ryba ta dorasta do 8 cm. Obie płcie wyglądają podobnie. Jednak płetwy samicy są trochę mniej barwne niż samca.

Rozmnażanie przeźroczek indyjskich nie jest skomplikowane, ale wymaga oddzielnego zbiornika. Ikra chętnie zjadana jest przez rodziców. Należy podawać im drobny pokarm żywy, bądź mrożony. W ich diecie nie powinien dominować pokarm suchy. W akwarium o minimalnej długości 80 cm, należy trzymać co najmniej 10 osobników.

Zwierzęta te są płochliwe i delikatne, dlatego najlepiej hodować je w zbiorniku jednogatunkowym. Można trzymać przeźroczki indyjskie również z innymi spokojnymi rybami. Dobrze jest zapewnić im w akwarium rośliny pływające i kryjówki pośród roślinności. W handlu dostępne są różnorodnie ubarwione przeźroczki, które najczęściej umierają. Nie należy kupować takich egzemplarzy.

Ryby przezroczkowate  podobnie, jak inne okazy wodne nie powinny być trzymane wyłącznie dla ozdoby. Należy nie zapominać, że są to żywe organizmy świata podwodnego, którymi trzeba się solidnie opiekować. Przy hodowli tych zwierząt potrzebny jest pewien zasób wiedzy na temat świata fauny i flory. Poza tym należy prawidłowo urządzić akwarium i zainstalować w nim sprzęt techniczny.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top