GeoZoo » Ptak » 10 Najpopularniejszych papug
10 Najpopularniejszych papug

10 Najpopularniejszych papug

10 Najpopularniejszych papug cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników tych egzotycznych ptaków. Papugi obok kanarków są najczęściej trzymanymi ptakami w polskich domach. Posiadają one swoje potrzeby, którym należy sprostać. Specjalistyczne poradniki pozwolą wybrać gatunek i płeć ptaka.

10 Najpopularniejszych papug jest najczęściej hodowanych w Polsce. Ptaki te cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele ludzi trzyma w mieszkaniu nie tylko papugę, ale także kanarka, psa i kota. Dzieci na domowego pupila coraz częściej wybierają egzotycznego ptaka. Świat papug jest dla ludzi bardzo interesujący i dostarcza wciąż nowych wrażeń.

Popularne papugi w polskich domach

10 Najpopularniejszych papug bardzo często towarzyszy w codziennym życiu człowieka. Na ptaka egzotycznego niejednokrotnie decydują się rodziny z dziećmi i osoby samotne. Koszt papugi zależy od gatunku i wielkości ptaka. Małe papużki nie są drogie, ale średnie czy duże to już dosyć wysoki koszt. Mniejsze osobniki można kupić w sklepach zoologicznych, a duże w specjalistycznych hodowlach.

10 Najpopularniejszych papug kupowanych jest przez Polaków. Przed zakupem ptaka egzotycznego należy poznać jego wymagania i stworzyć mu odpowiednie warunki bytowania. Nie wolno jest zapominać, że duże gatunki ptaków potrzebują znacznie większej przestrzeni do życia niż małe osobniki. Przyszły właściciel papugi powinien ze wszystkimi domownikami przeanalizować plusy i minusy posiadania ptaka określonego gatunku.

Do 10 najpopularniejszych papug należy zaliczyć:

Papużki faliste

Papużka falista

Papużki faliste, które najliczniej hodowane są na kuli ziemskiej. Ich ojczyzną jest Australia. Zamieszkują tam równiny porośnięte trawą i krzewami, sporadycznie drzewami. Największą aktywność wykazują wczesnym rankiem i wieczorem w pobliżu źródeł wody. Papużki charakteryzują się żywym usposobieniem i dużym temperamentem. W warunkach domowych najlepiej trzymać parkę lub kilka osobników, ponieważ są to papugi stadne. Gatunek ten ma zdolności mimetyczne, dlatego z łatwością naśladuje ludzką mowę. Powtarzają zasłyszane dźwięki, gdy są trzymane pojedynczo. Mogą w niewoli dożyć 15 lat.

Przeczytaj o: Papużka falista

Papużki nierozłączki

Papużki nierozłączki

Papużki nierozłączki to śliczne ptaki często hodowane w domach. Pochodzą one z Afryki i Madagaskaru, gdzie żyje tylko nierozłączka siwogłowa. Papugi te w środowisku naturalnym zakładają gniazda w dziuplach drzew. Są to ptaki egzotyczne o pięknym ubarwieniu. Papużki nierozłączki są bardzo towarzyskie i hałaśliwe. Wydają piskliwe i głośne dźwięki. Wyróżnia się 9 gatunków tych ptaków. Wszystkie gatunki papużek nierozłączek są ptakami monogamicznymi. Papużki nierozłączki to bardzo inteligentne ptaki. Chętnie powtarzają proste sztuczki. Potrzebna jest im ciągła stymulacja. Są to niezwykle towarzyskie ptaki, które potrzebują miłości. Trzeba im zapewnić ciągły dostęp do zabawek. Dożywają do 15 lat, podobnie jak papużki faliste.

Przeczytaj o: Papużki nierozłączki

Nimfy

ŻYWIENIE I ZDROWIE NIMFY

Nimfy, które obok papużek falistych są najczęściej trzymanymi papugami w domach. Ptaki te pochodzą z Australii. Nimfy często komunikują się pomiędzy sobą podczas budowy gniazda, a swoje niezadowolenie akcentują skrzeczącym głosem. Samce potrafią ciekawie śpiewać. Naśladują swoich członków stada, kiedy mają około roku. Śpiewające samce nie są rzadkością. Wyrażają w ten sposób swoje radości, a także zwracają na siebie uwagę samic. Potrafią naśladować gwizdanie człowieka, a nawet wplatać w swój śpiew. Młoda papuga odizolowana od pozostałych ptaków i trzymana w klatce przeważnie toleruje jedynie swojego opiekuna. W warunkach domowych mogą żyć 20 lat.

Przeczytaj o: Nimfy

Rozella białolica

Opieka nad rozellami

Rozella białolica, która jest bardzo atrakcyjnym ptakiem. Posiada piękne upierzenie i raczej łagodne usposobienie. Została odkryta w Australii przez Anglików w 1789 roku. Do Nowej Zelandii została wprowadzona sztucznie. Istnieją trzy podgatunki, które różnią się pomiędzy sobą odcieniem upierzenia i intensywnością barwy żółtej. W środowisku naturalnym zamieszkują sawanny, ogrody, parki i pola uprawne. Można spotkać je na przedmieściach miast. Papugi te unikają lasów. W upalne dni znajdują schronienie w cieniu eukaliptusów.  Do hodowli jednego osobnika wystarczy obszerna klatka. Piękny i atrakcyjny wygląd tych ptaków, barwne upierzenie, a także ich zachowanie coraz bardziej zwiększa ludzkie zainteresowanie. Rozella białolica w niewoli może żyć 20 lat.

Przeczytaj o: Rozelle

Żako

Żako

Żako to bardzo inteligentny ptak będący marzeniem wielu ludzi. Ptaki te żyją w lasach deszczowych na terenach Zachodniej i Środkowej Afryki. Ich ulubionym miejscem są Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Zamieszkują lasy galeriowe, gęste lasy tropikalne i ich obrzeża, przeważnie lasy z palmami Elaeis. Żako jest największą papugą afrykańską. Ptaki te nie są trudne do oswojenia i szybko przywiązują się do człowieka. Niekiedy mają trudny charakter i swoje humory. Mogą być agresywne w stosunku do niektórych ludzi. Poza tym reagują nerwowo na niektóre odgłosy i kolory. Wpadają wówczas w panikę i nie jest łatwo je uspokoić. Żako nie jest polecane alergikom, gdyż może uczulać wydzielonym przez gruczoł pudrem. Często uważana jest za jednego z najlepiej naśladujących dźwięki ptaków. Żako na wolności żyje około 40 lat, a w niewoli może dożyć 70 lat, a nawet 100.

Przeczytaj o: Żako

Aleksandretta obrożna

Aleksandretta

Aleksandretta obrożna zamieszkuje Środkową i Wschodnią Afrykę, Półwysep Indyjski z Cejlonem. Jest to piękny ptak ozdobny. Na wolności gniazduje w dziuplach, najczęściej palm, sporadycznie w budynkach. Ptaki te potrafią przetrwać w trudnych warunkach pogodowych i zadbać o swoje pożywienie, również na terenie Europy. Aleksandretta obrożna zadomowiła się na stałe w Polsce. W niewoli wymaga ona obszernej woliery zewnętrznej, w której może przebywać podczas łagodnej zimy. Posiada ona silny dziób i dlatego klatki powinny być metalowe o mocnej konstrukcji. Jest to papuga hałaśliwa. Nie jest trudna do oswojenia i potrafi naśladować ludzką mowę. Szybko przywiązuje się do swojego opiekuna pod warunkiem, że jest to bardzo młoda papuga. W niewoli może żyć 25-30 lat.

Przeczytaj o: Aleksandretta

Lorysa górska

Lorysa górska

Lorysa górska to jest piękną papugą ozdobną w kolorach tęczy. Występuje w południowo – wschodniej i północnej Australii. Żyje w lasach eukaliptusowych, rzadkich lasach deszczowych i namorzynowych. Na przykład papugi te można spotkać w parkach, sadach i w przydomowych ogródkach. Larysy górskie przebywają również w lasach manganowych, które rosną na styku lądu i morza. Jest to wielobarwny i piękny ptak o harmonijnej budowie. Ze względu na swoją kolorystykę nazywana jest także lorysą tęczową. Papuga ta jest z natury ptakiem śmiałym i skorym do zabaw. Jest bardzo ruchliwa i lubi prowadzić intensywny tryb życia. Bardzo szybko uczy się pojedynczych słów i zwrotów. Lubi naśladować dźwięki i często je powtarza. Jest papugą hałaśliwą. Długość jej życia wynosi 20 lat, a nawet dłużej. Zdarzają się osobniki dożywające 25 lat.

Przeczytaj o: Lorysa górska

Amazonka niebieskoczelna

10 Najpopularniejszych papug

Amazonka niebieskoczelna to piękny ptak ozdobny, gdzie w jej upierzeniu przeważa barwa zielona. Pochodzi z terenów wschodnich Brazylii, Boliwii, Paragwaju i północnej części Argentyny. W naturze zamieszkuje lasy deszczowe. Można ją również spotkać na zadrzewionych stepach, ale zawsze blisko rzek. Prowadzi ona nadrzewny styl życia i należy do ptaków hałaśliwych. Na przykład młode osobniki można szybko oswoić. Nie sprawia jej problemów naśladowanie ludzkiego głosu. Hodowla tych ptaków zalecana jest w dużych wolierach. Jest ona ptakiem ciepłolubnym, który nie może przebywać w zewnętrznej wolierze, gdy temperatura spada poniżej 12oC. Amazonka niebieskoczelna jest ptakiem długowiecznym, może żyć nawet 100 lat.

Kakadu biała

Opieka nad kakadu

Kakadu biała to bardzo towarzyski ptak, który żeruje i przebywa w hałaśliwych stadach. Wymaga światła dziennego podczas poszukiwania pożywienia. Występuje na Wyspach Bacan, Halmahera, Tidore, Kasiruta i Mandiole. W naturze zamieszkuje gęste dżungle, tylko sezonowo można ją spotkać na uprawnych polach. Jest to piękna bała papuga. Do domów trafiają przeważnie ptaki młode, które pochodzą z odłowów. Hodowla jej zalecana jest w dużych wolierach pokojowych, z których powinna być od czasu do czasy wypuszczana. Wyróżnia ją charakterystyczny duży czub z białych piór. Nie należy jej zaniedbywać, ponieważ popada w stres i zaczyna wyrywać sobie pióra. Dlatego jest to ptak wymagający troskliwej opieki. Kakadu biała jest ptakiem długowiecznym, może żyć nawet 80 lat.

Przeczytaj o: Kakadu

Ara

Ara

Ara to bardzo inteligentny i hałaśliwy ptak, który zamieszkuje Amerykę Południową. W naturze ptaki te mogą tworzyć duże stada i atakować uprawy. Obecnie żyje na świecie osiem gatunków tych ptaków. Ary mogą osiągać długość około 95 cm. Potrafią doskonale naśladować ludzką mowę i różne dźwięki z otoczenia. Ara jest wytrzymałym i niesamowicie silnym ptakiem. Należy do jednych z najbardziej ulubionych ptaków ozdobnych. Młode osobniki są łatwe do oswojenia. Papugi ze względu na ich inteligencję uznawane są za naczelne wśród ptaków. Znajdują swoich zwolenników na całym świecie. Ary są marzeniem wielu ludzi. W niewoli żyją przeciętnie 50-65 lat, niektóre gatunki mogą nawet dożyć 80 lat.

Przeczytaj o: Ara


Oswojenie papug

10 Najpopularniejszych papug nie jest trudna do oswojenia. Największym zainteresowaniem cieszą sią papugi gadające. Dlatego najlepiej sprawdzają się w naśladowaniu ludzkiej mowy i innych dźwięków: żako, kakadu, ara i amazonka. Młode nimfy, papużki faliste czy nierozłączki również można nauczyć powtarzania pojedynczych dźwięków. Ptaki egzotyczne o wyjątkowych umiejętnościach mają także swoje specyficzne wymagania.

Relacje papug w okresie okołolęgowym są bardzo silne. Najlepiej trzymać papugi parami. Można zakupić pojedynczego osobnika, ale należy często poświęcać mu swój czas. Przede wszystkim papugi nie lubią samotności i szybko przyzwyczajają się do człowieka. W okresie lęgowym parze papug należy zapewnić budkę lęgową.

Niektóre gatunki ptaków ozdobnych bardzo trudno rozmnażają się w niewoli. 

Podsumowując 10 najpopularniejszych papug polecanych jest szczególnie miłośnikom ptaków egzotycznych. Przede wszystkim ludzie podziwiają papugi za ich wspaniałe umiejętności i piękny wygląd. Dlatego z niedużych papug najbardziej popularne są papużki faliste, nierozłączki i nimfy. Decydując się na papugę należy pamiętać, że duże gatunki papug są zwykle zwierzętami długowiecznymi. Oznacza to, że mogą być zostawione w spadku rodzinie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top