GeoZoo » Ptak » 15 Porad dla ptaków
15 Porad dla ptaków

15 Porad dla ptaków

15 Porad dla ptaków dotyczy przede wszystkim właściwej opieki nad skrzydlakami. Przestrzeganie zasad odpowiedniego żywienia, pielęgnacji, jak również organizacji przestrzeni. Podstawowa opieka należy do właściciela zwierząt, natomiast specjalistyczną zapewnia weterynarz. Ptak zdrowy jest żywotny i radosny.

15 Porad dla ptaków dotyczy ich rozwoju,  kondycji i zdrowego stylu życia.  Zostały wzięte pod uwagę niezbędne potrzeby ptaków, które powinny być zbliżone do ich życia w naturze. Ponadto należy codziennie obserwować ptaki, a w razie potrzeby udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Ważne jest również utrzymanie higienicznych warunków w klatce czy wolierze.

Podstawowe porady dla ptaków

15 Porad dla ptaków to podstawy, które powinien znać każdy właściciel tych zwierząt.

Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

 1. Zakupienie dla ptaka w zależności od gatunku odpowiedniej i przestronnej klatki lub witryny pokojowej. Można również w porze letniej zamontować wolierę ogrodową.
 2. Wyposażenie klatki w niezbędne akcesoria w zależności od wymagań ptaka. Głównym elementem składowym klatki są drążki z naturalnego drewna. Natomiast budki lęgowe należy dopasować do wielkości ptasiej pary.
 3. Zapewnienie podłoża w klatce czy w wolierze i w miarę potrzeby  wymienianie zabrudzonej ściółki. Specjalne podłoże dla ptaków w można kupić w sklepie zoologicznym.
 4. Zbilansowaną dietę przystosowaną do wymagań danego gatunku. Sucha karma powinna być z przeznaczeniem dla ptaków bez oznak stęchlizny. Ważne jest sprawdzenie składu kupowanych karm, które powinny być oznaczone etykietą. W ptasiej diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, zieleniny, witamin czy minerałów. Drobne pączki na gałęziach dostarczają ptakom pożywienia i zajęcia.
 5. Poidełka i karmniki, które należy umieścić w taki sposób, żeby ptaki nie były w stanie zanieczyścić naczyń kwasem moczowym i kałem. Ich napełnianie i czyszczenie powinno być łatwe.
 6. Podawanie świeżej i czystej wody, do której powinien być stały dostęp. Najlepiej zmieniać ją kilka razy w ciągu dnia, szczególni w czasie upałów. Wodę najlepiej podawać w zawieszonym na prętach klatki specjalnym, kulkowym poidełko.
 7. Zabranie miękkiego pokarmu, którego ptaki nie zdążyły zjeść.
 8. Regularne i dokładnie czyszczenie klatki i w miarę potrzeby wymienianie ściółki.
 9. Unikanie wilgoci, chłodu i zbyt dużego nasłonecznienia w pomieszczeniu, w którym przebywają ptaki. Nie należy również dopuszczać do przeciągów.
 10. Zabezpieczenie okien siatką albo ich zamknięcie jeżeli ptak został wypuszczony z klatki. Osłonięcie kabli elektrycznych, żeby nie doszło do porażenia prądem.
 11. Brak rozpylania środków owadobójczych w pokoju, gdzie zamieszkują ptaki.
 12. Zaopatrzenie się w apteczkę pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla ptaków, w przypadku nagłego wypadku, np. skaleczenia.
 13. Regularne obserwowanie wyglądu i zachowania zwierząt.
 14. Systematyczne przemywanie klatki czy witryny pokojowej wilgotną gąbką lub ściereczką.
 15. Transportowanie ptaków w klatkach lub skrzynkach transportowych czy kartonowych pudełkach. Transportery powinny być odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. W klatce nie może zabraknąć wody. Podczas transportu trwającego powyżej 3 godzin należy umieścić trochę karmy. Musi być również zapewniony dostęp świeżego powietrza.

15 Porad dla ptaków to podstawy niezbędne w ich prawidłowym funkcjonowaniu, które mogą zmienić ich życie na lepsze. Trzeba dbać o dobrostan zwierząt, aby długo żyły i cieszyły się dobrym zdrowiem. Nie wolno lekceważyć objaw chorobowych ptaka, które najlepiej skonsultować z weterynarzem.

Samodzielne leczenie zwierzęcia, może doprowadzić do jego śmierci.

15 Porad dla ptaków to najważniejsze czynniki do prawidłowego rozwoju i zdrowia tych zwierząt. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są w fachowych podręcznikach. Ptasi właściciel powinien zrozumieć naturę ptaków, ich wymagania i potrzeby. Nie wolno zapominać, że ptak może zachorować pomimo troskliwej opieki. W naturze głównym zagrożeniem ptaków jest handel dzikimi zwierzętami i utrata siedlisk.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top