GeoZoo » Zoologia » Opieka nad zajęczakami
Opieka nad zajęczakami

Opieka nad zajęczakami

Opieka nad zajęczakami nie jest trudna i nie wymaga doświadczenia. Wystarczy zapoznać się z fachowymi podręcznikami na temat życia tych zwierząt. Zajęczaki żyją na całym świecie w środowisku naturalnym. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w sklepie zoologicznym albo w zarejestrowanej hodowli.

Opieka nad zajęczakami dotyczy zwierząt domowych i dzikich, które nie mieszkają pod jednym dachem z ludźmi. Na przykład należą do nich zajęczaki żyjące w lasach, parkach, górach czy na polach uprawnych. Niekiedy zajęczaki przebywające w warunkach naturalnych wymagają ingerencji ze strony człowieka. Na wolności stworzenie ranne lub osłabione, pozostawione bez opieki raczej nie przeżyje.

Opieka nad dzikimi zwierzętami

Opieka nad zajęczakami żyjącymi na wolności jest potrzebna i ważna. Niektóre zwierzęta mogą zostać okaleczone lub potrącone przez samochód i potrzebują interwencji człowieka. Dzikim stworzeniom najczęściej pomocy udzielają leśnicy. W razie potrzeby transportują ranne zwierzęta do lekarza weterynarii bądź ośrodka rehabilitacyjnego dla zwierząt chronionych.

Ludzie, którzy zobaczą ranne dzikie zwierzę leśne często zawiadamiają o tym zdarzeniu Nadleśnictwo. Postępują w ten sposób osoby, którym los zwierząt nie jest obojętny i obdarzone są empatię. Każdy człowiek powinien zareagować, jeżeli zaniepokoi go wygląd czy zachowanie zwierzęcia.

Nie należy zapominać, że wszystkie istoty żywe odczuwają ból i cierpienie podobnie, jak ludzie. 

Obowiązek całego społeczeństwa, a szczególnie leśników jest pomagać zwierzętom w wyniku okaleczeń czy kontuzji. Młodych zwierzątek nie wolno brać na ręce czy zabierać z lasu, gdyż często w pobliżu jest ich matka. W Nadleśnictwach często znajdują się schroniska dla chorych, okaleczonych czy słabych. Nazywane one są szpitalami dla zwierząt. 

Ludzie nie powinni wyrzucać w lesie żadnych śmieci, ponieważ mogą one stać się pułapką dla dzikich zwierząt. Zachowanie takie jest nieodpowiedzialne. Na szczęście podobne sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Nie przykładamy ręki do cierpienia zwierząt leśnych, gdy nie wyrzucamy śmieci do lasu.

Zajęczaki

Domowa opieka nad zwierzętami

Opieka nad zajęczakami w warunkach domowych polega na podawaniu zwierzętom odpowiedniego pokarmu i zapewnieniu im higienicznych warunków bytowania. Poza tym należy regularnie odrobaczać pupila i szczepić przeciwko chorobom zakaźnym. Profilaktycznie trzeba bacznie obserwować zajęczaka. W przypadku odbiegającego od normy zachowania należy udać się z pupilem do weterynarza.

Decydując się na posiadanie w domu stworzenia z rodziny zającowatych trzeba wcześniej przygotować dla niego własne lokum. Przeważnie jest to klatka lub kojec o wymiarach 100 x 80 x 80 i kącik z wolnego wybiegu. Do tego celu nie nadaje się akwarium. W Polsce najczęściej hodowany jest króliczek karzełek i miniaturowy, którego waga zwykle nie przekracza 1200 g.

Opieka nad zajęczakami to również wybór klatki czy kojca, dostosowanego do wielkości zwierzęcia. Dla najmniejszego zajęczaka lokum powinno mieć długość wynoszącą minimum 100 cm. Stworzenie musi swobodnie poruszać się w pomieszczeniu. W bocznej ściance klatki powinny znajdować się dosyć duże drzwiczki. Lokum należy postawić na podłodze.

Klatkę lub kojec trzeba odpowiednio wyposażyć.

Niezbędnymi akcesoriami dla zajęczaków są:

  • Paśnik, potrzebny na świeże i pachnące siano.
  • Poidło lub ciężkie, ceramiczne naczynie na świeżą i czystą wodę.
  • Miska ceramiczna na zioła, warzywa i inne przysmaki.
  • Kuweta, którą najlepiej wypełnić drewnianym żwirkiem.  

Hodowcy często wraz ze zwierzęciem przekazują wyprawkę dla niego i materiały edukacyjne dla nowego właściciela. Zależy im, żeby zwierzęta te trafiły do kochających rodzin. Za każdym razem nowy osobnik zanim zostanie zapoznany z pozostałymi zwierzętami, powinien przejść kwarantannę. Oznacza to izolację zwierzęcia podejrzanego o roznoszenie chorób zakaźnych.

Jest to niezbędne ze względu na bezpieczeństwo pozostałych domowników. Minimalny okres kwarantanny powinien wynosić 14 dni. W razie wprowadzenia nowego osobnika okres ten wydłuża się i wynosi 30 dni. Podczas kwarantanny opiekun powinien zadbać o czystość i komfort zwierzęcia. Nie rzadziej, jak raz w miesiącu trzeba przeprowadzić dezynfekcję klatki. Zapobiega to rozmnażaniu się bakterii chorobotwórczych.

Opieka nad zajęczakami polecana jest miłośnikom tych zwierząt. Warto jest w tym celu skorzystać z porad doświadczonych hodowców zajęczaków. Każde zwierzątko domowe potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru. Trzeba dbać o warunki higieniczne hodowlanych zwierząt. Zajęczaki prawidłowo odżywiane i hodowane w higienicznych warunkach będą nam towarzyszyły przez długie lata.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top