GeoZoo » Ptak » Opieka nad strusiem afrykańskim
Opieka nad strusiem afrykańskim

Opieka nad strusiem afrykańskim

Opieka nad strusiem afrykańskim wpływa na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Zwierzęta te w środowisku naturalnym zamieszkują tereny Afryki. Strusia afrykańskiego można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Niektóre z nich przebywają w rezerwatach przyrody i hodowane są na farmach.

Opieka nad strusiem afrykańskim przekłada się na jego kondycję, wygląd i zachowanie. Zwierzęta te łatwo przystosowują się do panujących warunków. Na wolności zamieszkują tereny półpustynne, pustynne i afrykańskie sawanny. Struś afrykański jest gatunkiem poligamicznym. Żyje w haremach, składających się z jednego samca i 4 lub 5 samic.

Rezerwaty przyrody i farmy

Opieka nad strusiem afrykańskim to ważne aspekty w ich życiu. Decydują o prawidłowym rozwoju i kondycji zwierzęcia. Strusi szaroskórych nie żyje dużo na wolności. Część z nich przebywa w rezerwatach przyrody.  Struś afrykański zaliczany jest do kategorii oznaczającej mniejsze ryzyko zagrożenia.

Na afrykańskich farmach strusie hodowane są ze względu na jaja, ozdobne pióra i smaczne mięso. Istnieją również farmy strusi afrykańskich w Polsce. Można tam zwiedzać teren i podziwiać te piękne ptasie okazy. Jedna z takich farm znajduje się w Garczynie na Kaszubach. Osoby indywidualne mogą spacerować na farmie bez ograniczeń.

Natomiast grupy zorganizowane muszą mieć przewodnika. Jest tam wiele ciekawych atrakcji, a cena biletów nie jest wygórowana. Ciekawą dodatkową atrakcją na farmach jest jajecznica ze strusiego jaja, które odpowiada wielkością 25 jaj kurzych. W porze letniej zwykle na farmach można przebywać bez ograniczenia.

Struś afrykański w ZOO

Opieka nad strusiem afrykańskim w ogrodach zoologicznych wpływa na jego dobrostan i długość życia. Ptaki te w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt.

W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, sałatę i warzywa. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym albo są studentami.

W ogrodach zoologicznych ptaki te oprócz regularnie podawanych posiłków mają zagwarantowaną opiekę medyczną. Potomstwo przychodzące na świat, objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje potrzebne szczepienia. W ZOO często jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko strusi afrykańskich i innych zwierząt.

Opieka nad strusiem afrykańskim

Strusie afrykańskie w Polsce

Opieka nad strusiem afrykańskim w polskich ogrodach zoologicznych jest profesjonalna. Najczęściej strusie przebywają na dużej otwartej przestrzeni. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla zwierząt i odpowiada zwiedzającym. Strusie afrykańskie mogą tam same wędrować, a także zdobywać pożywienie.

Pokaźna przestrzeń dla strusi to wspaniały raj dla tych egzotycznych ptaków. Struś afrykański występuje w wielu polskich miastach.

Można go podziwiać w znanych ogrodach zoologicznych:

  • ZOO w Bydgoszczy,
  • Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie,
  • ZOO w Krakowie,
  • ZOO w Łodzi
  • Ogród Zoologiczny w Opolu,
  • Nowe ZOO w Poznaniu,
  • ZOO Safari Świerkocin,
  • Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie,
  • ZOO we Wrocławiu.

ZOO Safari w Świerkocinie jest niesamowitą i pierwszą tego typu atrakcją dla zwierząt i zwiedzających. Można tam poruszać się samochodem i obserwować mieszkańców ZOO z bliska bez krat. Safari podzielone jest na krainy, które powiązane są z regionami geograficznymi. Struś afrykański przebywa tam w Strefie Afryki.

Struś afrykański nie ma problemu z przystosowaniem się do zmiennych warunków bytowania. Z tego powodu jest często spotykany w ogrodach zoologicznych. Najczęściej przebywa tam na obszernych wybiegach wraz z żyrafami i antylopami. Podobnie wygląda życie strusi w środowisku naturalnym.

W wielu ogrodach zoologicznych populacja strusi ulega powiększeniu. Strusie afrykańskie w Polsce po raz pierwszy wykluły się w Łodzi w 1973 roku. Pisklęta strusi w ZOO przeważnie wylęgają się w inkubatorach. W polskich ogrodach zoologicznych strusie mają odpowiednią pomoc weterynaryjną, dlatego z sukcesem są rozmnażane. 

Opieka nad strusiem afrykańskim wpływa na jego dobrostan. Strusie można podziwiać w ogrodach zoologicznych i rezerwatach przyrody, a także na polskich farmach. W naszym kraju strusie afrykańskie hodowane są w ZOO w dużych i małych miastach. W polskich ogrodach zoologicznych na świat przychodzi zdrowe ptasie potomstwo.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]