GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim
Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim nie jest skomplikowanym zajęciem i nie zabiera dużo czasu. Gryzoń ten ma kocią i psią naturę. Sprawnie wspina się po drzewach i wspaniale pływa. Jeżozwierz afrykański dobrze traktowany stanie się doskonałym towarzyszem człowieka.

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim wymaga dużej odpowiedzialności ze strony jego opiekuna. Należy pamiętać o częsty przebywaniu w towarzystwie młodych osobników. Rozwija to w nich prawidłową socjalizację z człowiekiem. Nie wolno niepokoić jeżozwierza, który może stać się nieufny i nerwowy. Dzieci należy nauczyć właściwego zachowania w obecności zwierząt.

Witryna lub woliera

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim wiąże się z zakupem obszernej witryny albo woliery ogrodowej. Pomieszczenie dla gryzonia należy utrzymać w czystości. Zwierzątko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki bytowania. Nadmierny hałas lub nieznane mu osoby stresuje gryzonia, który może stać się nieufny.

Należy zapoznać go z innymi zwierzętami i otoczeniem. Poza witryną powinien wybiegać się minimum dwie godziny dziennie w dobrze ogrodzonym pomieszczeniu albo pokoju. Wskazana jest witryna lub woliera ocynkowana z solidnymi prętami. Odległość między prętami powinna wynosić w granicach 1,5 – 2,5 cm. Jest to niezbędne, aby nie doszło do wypadku zwiększenia ryzyka zwichnięcia żuchwy.

Dno woliery powinno być wysypane grubą warstwą ściółki, ponieważ jeżozwierz afrykański lubi kopać nory. Popularnym materiałem są wióry czyli powszechnie znane trociny. Charakteryzują się one wydajnością i niską ceną. Nie są wskazane wióry zapachowe, które mogą podrażnić drogi oddechowe pupila. Ulubioną ściółką gryzoni jest mieszanina torfu, siana i kory drzewnej.

Jeżozwierz afrykański może przebywać w zewnętrznej wolierze o mocnej siatce. Należy ją dobrze zabezpieczyć przed drapieżnikami. Podmurówka powinna zostać wybetonowana, aby gryzoń nie mógł się podkopać. Najlepiej zadaszyć wolierę blachą falistą czy plastikowym daszkiem umieszczonym spadziście.

Dno woliery należy wysypać grubą warstwą piasku lub innego materiału.

Wyposażenie witryny

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim dotyczy również odpowiedniego wyposażenia witryny. Należy tego dokonać jeszcze przed przybyciem nowego członka rodziny lub pary domowników.

Na podstawowe wyposażenie klatki składają się następujące akcesoria:

  • miski na pokarm i poidło niedużych rozmiarów,
  • paśnik lub podwieszona kula na siano,
  • kamienie, skały, kryjówki i nory,
  • zabawki, które nadają się do gryzienia, np. gałęzie drzew owocowych czy kawałki drewna,
  • duża kuweta dla gryzoni.

Bezpieczny dom

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim nie wymaga dużo obowiązków. Pupilowi umilamy życie, wypuszczając go z klatki w celu poznawania otoczenia. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli. Zwierzątko wówczas nigdzie się nie zaklinuje.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie przewody od urządzeń elektrycznych. Gryzoń pozbawiony jest wtedy możliwości ich przegryzienia, co nie grozi porażeniem prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega pupil należy zamknąć. Uniemożliwia to ucieczkę zwierzątka, które trudno byłoby znaleźć w całym domu, a tym bardzie na dworze.

Ponadto trzeba również pochować lekarstwa, środki chemiczne czy ostre przedmioty. Należy także trzymać gryzonia z dala od trujących roślin. Nie zostawiać w zasięgu gryzonia plastikowych toreb na zakupy i otwartych okien. Nie wolno również narażać pupila na działanie silnych promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do udaru.

Higieniczne warunki życia

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Należy systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać niedojedzony pokarm. Często należy sprzątać kuwetę i wymieniać ściółkę w klatce w zależności od jej rodzaju. Podłoże nigdy nie powinno być zawilgocone. Dobrze jest również umyć kuwetę przed wymianą ściółki.

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten jest bardzo żywotnym, ciekawskim i ruchliwym stworzeniem. Oswojony uwielbia towarzystwo człowieka. Zwierzątko to nie wymaga czesania. W wychowanie maluchów należy włożyć wiele pracy, co wpłynie na prawidłowe zachowanie dorosłych osobników.

Opieka nad jeżozwierzem afrykańskim powinna być dla jego opiekuna przyjemnością. Jest to gryzoń dla ludzi odpowiedzialnych, którzy potrafią zaangażować się w wychowanie pupila przez jego całe życie. Poza tym właściciel jeżozwierza powinien być osobą sumienną. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przyniesie opiekunowi satysfakcję i dużo ciekawych wrażeń.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top