GeoZoo » Ptak » Opieka nad aleksandrettą śliwogłową
Opieka nad aleksandrettą śliwogłową

Opieka nad aleksandrettą śliwogłową

Opieka nad aleksandrettą śliwogłową wymaga pewnego zasobu wiedzy i doświadczenia. Przed zakupem papugi warto jest zapoznać się z jej potrzebami i stylem życia. Hodowla domowa aleksandretty śliwogłowej polecana jest przede wszystkim pasjonatom ptaków ozdobnych. Papuga ta jest towarzyska i niehałaśliwa. 

Opieka nad aleksandrettą śliwogłową nie jest trudna. Wystarczy poświęcić codziennie trochę czasu na obserwację ptaka oraz podanie mu wody i posiłku. Trzeba też nawiązać pozytywne relacje z papugą, zwłaszcza w przypadku utrzymywania jednego osobnika. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka dobrze jest skonsultować ze wszystkimi domownikami.

Nowego członka rodziny należy zapoznać ze zwierzętami żyjącymi w domu. Na czas urlopu aleksandretta śliwogłowa powinien trafić pod opiekę zaufanej i solidnej osoby. Do rozmnażania tych papug wymagane jest zaangażowanie ze strony opiekuna i przygotowanie obszernej budki lęgowej. Nie jest to gatunek narażony na wyginięcie, ale wymaga w Polsce rejestracji.


Mieszkanie aleksandretty śliwogłowej

Opieka nad aleksandrettą śliwogłową jest ciekawym hobby i godnym polecenia. Papuga ta powinna być trzymana w pokojowej witrynie bądź w dobrze zabezpieczonej przed drapieżnikami wolierze ogrodowej. Można również dla niej przygotować odpowiednio wyposażony pokój. Duże witryny pokojowe są doskonałym rozwiązaniem dla pary papug tego samego gatunku.

Witryna pokojowa jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Może być również wykonana na zamówienie. Przeważnie wyposażona jest w kółka, co ułatwia jej przesuwanie. Witryna taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary papug. Szkielet jej powinien być wykonany z metalowych prętów i całość obciągnięta mocną siatką. Można ją zmontować samodzielnie i dostosować do wysokości pokoju.

Pokój dla aleksandretty śliwogłowej może zostać wydzielony w domu,  dostatecznie dużym mieszkaniu lub na ocieplanym strychu. Pomieszczenie powinno przypominać  środowisko naturalne utrzymywanych papug. Warto jest posadzić trawę i krzewy, przeznaczając do tego duże donice. Trzeb też umieścić w pokoju konary, przypominające drzewo czy nieduży pień.

Woliera zewnętrzna to duże i przestronne oraz zadaszone pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną drucianą siatką. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie woliery balkonowej czy ogrodowej. Powinna być ona zabezpieczona od wiatru i upałów. Można też połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym aleksandretty śliwogłowe znajdą schronienie przed mrozem.

Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami. Należy obsadzić roślinnością i zaopatrzyć w basenik z wodą przepływową. Woliera zewnętrzna nadaje się do trzymania ptaków od wiosny do jesieni oraz podczas niemroźnych zim. Aleksandrettę śliwogłową podczas mrozów najlepiej jest przenieść do witryny pokojowej.

Opieka nad aleksandrettą śliwogłową

Wyposażenie mieszkania

Opieka nad aleksandrettą śliwogłową wymaga regularnej obserwacji wyglądu i zachowania papugi, co najmniej 2 razy dziennie. Wyposażeniem ptasiego mieszkania są poidełka lub naczynia na wodę i pokarm. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Świetnym rozwiązaniem do wody i suchego pokarmu są dozowniki zawieszone na wolierze.

Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, klonu, topoli czy czarnego bzu. Dobrze jest na żerdki wybrać gałązki różnej grubości. W mieszkaniu aleksandretty śliwogłowej nie powinno zabraknąć krzaków, trawy i pni. Do woliery należy włożyć zabawki, aby papugi miały zajęcie.

Ptaki te są odporne na niesprzyjające warunki pogodowe w tym również na zimne dni. W porze zimowej nie jest konieczne przenoszenie papug z woliery ogrodowej do witryny wewnętrznej. Jednak podczas mrozów na siatkę należy zawiesić folę bąbelkową czyli ogrodniczą. Aleksandretta śliwogłowa powinna mieć obrączkę o średnicy w granicach 5,5-6 mm.

Opieka nad aleksandrettą śliwogłową wpływa na jej kondycję i długość życia. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury, możemy pomóc papudze w kłopotach lub skorzystać z pomocy specjalisty. W środowisku naturalnym głównym zagrożeniem dla papug jest człowiek, który jest przyczyną handlu i utratą ptasich siedlisk.