GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE AFRYKANKI OGNISTOBRZUCHEJ
Żywienie i zdrowie afrykanki ognistobrzuchej

ŻYWIENIE I ZDROWIE AFRYKANKI OGNISTOBRZUCHEJ

Żywienie i zdrowie afrykanki ognistobrzuchej w dużym stopniu wpływa na jej prawidłowy rozwój. Ptak ten będzie źle reagował na nieświeży i nieodpowiednio dobrany pokarm. Afrykanka ognistobrzucha właściwie żywiona i trzymane w higienicznych warunkach nie choruje często.

Żywienie i zdrowie afrykanki ognistobrzuchej jest bardzo ważne w jej hodowli i chowie. O zarobaczeniu papugi przy zbilansowanej diecie, świadczy zwykle nadmierne jej wychudzenie. Leczenia nie należy podejmować samodzielnie. Powinien dokonać tego weterynarz, po uprzednim zbadaniu ptasiego kału. Prawidłowe żywienie i troskliwa opieka przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Menu afrykanki ognistobrzuchej

Żywienie i zdrowie  afrykanki ognistobrzuchej ma wpływ na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie nasionami traw, krzewów i drzew, owocami, pączkami roślin, pestkami dyni. Żywienie w niewoli również nie sprawia kłopotów. W sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one potrzeby ptaków ozdobnych. Ulubionym przysmakiem pupila są niesolone orzeszki ziemne.

Afrykanka ognistobrzucha

Pokarm suchy – ziarno

Mieszankę dla papug można kupić w sklepie zoologicznym lub sporządzić samodzielnie.

Typowa mieszanka powinna zwierać:

 • proso 30%,
 • słonecznik 30%,
 • kanar 15%,
 • owsik 15%
 • len 5 %,
 • konopie 5%.

Nie wszystkie składniki muszą codziennie występować w mieszance, ponieważ w środowisku naturalnym ptaki również nie mają zawsze tych samych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek znanych firm, ponieważ nie wszystkie karmy są wystarczająco zbilansowane i urozmaicone.

Pokarm jajeczny

W żywieniu afrykanki ognistobrzuchej, jak również innych papug niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych osobników. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, czereśnie, brzoskwinie, czy morele. Z egzotycznych owoców należy unikać podawania awokado.

Nie wszystkie produkty będą spożywane, ponieważ papugi posiadają różne upodobania. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo podopieczny zaczyna jeść dopiero po kilku dniach. Można podawać rozmaite owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi. Na przykład czarnym bzem, głogiem, jarzębiną, marchwią czy sałatą. 

Afrykanka ognistobrzucha

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w dużych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Afrykanka ognistobrzucha lubi liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w nasłonecznionych miejscach już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Ptaki te chętnie jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii oraz mlecz, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę czy szpinak i inne zboża w donicach lub kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku.

Po zakupie papugi w początkowym okresie nie należy dodawać do pokarmu preparatów z minerałami czy witaminami, ponieważ ich zapach może zniechęcić ptaka. Jeżeli opiekun papugi ma podejrzenie, co do stanu jej zdrowia, to warto wówczas skontaktować się z weterynarzem.

Brak wapnia może doprowadzić do groźnych i zagrażających życiu powikłań. Kostki wapienne można kupić w każdym zoologicznym sklepie.

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie afrykanki ognistobrzuchej zminimalizuje możliwość zachorowania papugi. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć podopiecznego. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papug to ospałość i nastroszone pióra.Rola opiekuna to codzienna obserwacja pupila.

Do najczęstszych chorób afrykanki ognistobrzuchej należą:

 • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu. 
 • Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
 • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego to tasiemce lub nicienie. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu afrykanki ognistobrzuchej.
 • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez papugę nieświeżego pokarmu.
 • Złamania zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają w mieszkaniu.
 • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy weterynarza. 
 • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru witamin i mikroelementów.

Podsumowując żywienie i zdrowie afrykanki ognistobrzuchej wpływa na jej wygląd i zachowanie. Dlatego menu papugi powinno być odpowiednio ułożone. Na prawidłowy rozwój ptaków ma także wpływ świeża woda i zachowane warunki higieniczne.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu afrykanki ognistobrzuchej.

By Juan Emilio from Las Palmas de Gran Canaria, España – Lorito senegalés (Poicephalus senegalus)Uploaded by Snowmanradio, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12687704


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]