GeoZoo » Kot » ZDROWIE CORNISHA REXA
Zdrowie cornisha rexa

ZDROWIE CORNISHA REXA

Zdrowie cornisha rexa to prawidłowo przebiegająca nad nim opieka. To przestrzeganie również zasad właściwego żywienia, pielęgnacji i organizacji przestrzeni oraz regularne wizyty u weterynarza. Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać wszelkim chorobom, niż później je leczyć.

Zdrowie cornisha rexa to profilaktyczne badania w lecznicy dla zwierząt. Kota należy obserwować codziennie. Sprawdzać również  co kilka tygodni, czy nie rozwijają  się u niego wczesne objawy jakieś choroby. Należy pamiętać, że niektóre koty potrafią ukrywać swój ból. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie dla kota ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz weterynarii

Zdrowie cornisha rexa i  jego kondycja uzależniona jest od jego właściciela. To on zapewnia kotu podstawową opiekę, natomiast bardziej specjalistyczną weterynarz. Lecznicza dla zwierząt to miejsce wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób czy zasięgania praktycznych informacji.  Poza tym można tam nabyć specjalistyczne produkty.

Programy szczepień zredukowały groźne kocie choroby, które dotykają te stworzenia na całym świecie. Dostępnych jest duży wybór szczepionek. Jedna szczepionka działać może nawet przeciwko kilku chorobom. Kocięta należy szczepić przeciwko chorobom zakaźnym w wieku 8 – 9 tygodni, a następne szczepienia powtarza je raz w roku.

Wiele metod alternatywnych, które miały od dawna zastosowanie w leczeniu ludzi, jest nowością w leczeniu zwierząt. Na przykład zdobycie przez weterynarzy wiedzy w dziedzinie: akupresury i akupunktury, kręgarstwa, homeopatii, ziołolecznictwa, masażu weterynaryjnego czy  dietetyki.

W lecznictwie zwierząt znalazła również zastosowanie esencje kwiatowe, które są wyciągami z określonych kwiatów.

Akupunktura stymuluje określone punkty na ciele kota przy udziale igieł do akupunktury, laserów, zastrzyków czy magnesów. Kręgarstwo polega na nastawianiu kręgów i kości czaszki. Natomiast masaż lecznicy jest doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i farmaceutycznego. Ponadto przyspiesza powrót zwierzęcia do zdrowia.

Do nowoczesnych specjalizacji weterynaryjnych zaliczyć należy: anestezjologię, okulistykę, dermatologię, ortopedię, zachowanie zwierząt, endokrynologię, internę, dentystykę, radiologię, chirurgię, diagnostykę obrazową. Bezbolesna terapia laserowa niejednokrotnie przyspiesza leczenie urazów więzadeł i przynosi ulgę przy bólach mięśni.

Cornish Rex

Kocie choroby

Zdrowie cornisha rexa to wczesne wykryte choroby i szybkie podjęcie leczenia. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie, a także pozwali pupilowi zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie kota i jego odmienny wygląd  to sygnały do wizyty w lecznicy dla zwierząt.

Do kocich chorób należy zaliczyć:

 • Wściekliznę, która jest wirusową chorobą, mogącą atakować każdego ssaka, co w rezultacie kończy się śmiercią. Choroba zostaje roznoszona poprzez ślinę chorego osobnika, w wyniku ugryzienia.  Rozwija się od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.
 • Panleukopenię, która jest zakaźnym zapaleniem jelit i wysoce zaraźliwą chorobą. Najbardziej podatne na panleukopenię są kocięta. Kiedyś była rozpowszechnioną chorobę, natomiast obecnie dzięki regularnym szczepieniom jest pod kontrolą.
 • Choroby dróg oddechowych, które wywoływane są przez wiele różnych mikroorganizmów, z których dwa odpowiadają  za około 90%  wszystkich infekcji układu oddechowego u kotów. Choroby dróg oddechowych to np. zespół chorobowy, który zwany jest kocim katarem.
 • Wirus kociej białaczki (FELV), który jest nowotworem. W wyniku rozwoju choroby mogą występować wymioty, biegunka czy zaburzenia oddechowe. Kocia białaczka występuje u 1 – 2 % kotów.
 • Zapalenie otrzewnej (FIP), która jest zakaźną chorobą wywołaną przez koronawirus kotów (FCoV). Występuje często w środowisku o dużym zagęszczeniu kotów. Choroba nie rozwija się u wszystkich zarażonych kotów. Przeważnie występuje u kotów poniżej 1 roku przebywających w dużym skupisku.
 • Zespół nabytego niedoboru odporności (FIV), który należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych. Infekcję wywołuje wirus FIV, który jest całkowicie niepatogenny dla człowieka. Rozwój zakażenia trwa długo. Może uszkadzać mózg i rozwijać proces nowotworowy. Pełnoobjawowy rozwój choroby nie zachodzi u wszystkich kotów.
 • Pasożyty wewnętrzne, to robaki które mogą znajdować się w organizmie pupila. Do nich należą: glisty, tęgoryjce, tasiemce przywry, nicienie płucne, włosogłówki i węgorki, pierwotniaki, nicienie sercowe. Zwalczanie ich odbywa si przez regularne odrobaczanie.
 • Pasożyty zewnętrzne, któreżyją pod albo na powierzchni kociej skóry. Większość pasożytów atakuje zwierzęta określonego gatunku. Do pasożytów zewnętrznych zaliczane są: kocie pchły, kleszcze, wszoły i roztocze. Świerzbowiec uszny jest najczęściej atakującym roztoczem, który wywołuje podrażnienia i kot zaczyna się drapać.

Największym zagrożeniem dla ludzi, którzy zarazili się od kota jest toksoplazmoza wywołana pierwotniakami. Najbardziej narażone są kobiety w ciąży, dlatego należy stosować środki ostrożności. Na przykład sprzątać kuwetę w bawełnianych lub gumowych rękawiczkach i myć ręce po głaskaniu pupila. 

Problemy zdrowotne

Zdrowie cornisha rexa uzależnione jest od prawidłowej opieki i właściwej pielęgnacji. Rasa ta wymaga odpowiedniej porcji rozrywek i dużo uwagi. Kot ten uwielbia zabawy i bieganie. Pielęgnacji wymaga ich sierść, ponieważ następuje nawarstwianie podszerstka, który sprawia problemy. Koty te muszą mieć zbilansowaną dietę, gdyż mają duży apetyt i szybko przybierają na wadze.

U cornisha rexa występuje stopniowy zanik siatkówki i kardiomiopatia przerostowa. Oprócz tej przypadłości rasa ta ma również problemy skórne i często może się przeziębiać ze względu na specyficzną sierść. Koty te odpowiednio zadbane nie chorują często. Zdrowego kota można poznać po jego czystych i bystrych oczach.

Do problemów skórnych należy zaliczyć:

 • grzybice skóry,
 • mechaniczne podrażnienia,
 • poparzenia słoneczne.

Cornish Rex powinien mieć codziennie sprawdzaną czystość oczu i w razie potrzeby usuwaną wydzielinę. Zalega ona często w kącikach oczu. Należy zadbać również o kocie uszy, które powinny być czyszczone specjalnym płynem czy oliwką dla dzieci. Nie należy dopuszczać również do osadzania się kamienia na zębach, gdyż grozi to zapaleniem dziąseł.

Źródłem wiedzy na temat zdrowia cornisha rexa są poradniki, dostępne na rynku. Koci właściciel powinien zrozumieć naturę zwierzęcia i pamiętać, że każdy kot jest drapieżnikiem. Dobrze traktowany cornish rex potrafi kochać człowieka bezwarunkowo. Długowiecznością cieszą się przeważnie koty trzymane w mieszkaniu, które pozbawione są wybiegu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top