GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie kreta
Żywienie i zdrowie kreta

Żywienie i zdrowie kreta

Żywienie i zdrowie kreta wpływa na jego dobrostan. W przyrodzie zwierzęta te same muszą zadbać o swój catering. Kret jest bardzo oryginalnym zwierzęciem, które drąży podziemne korytarze. Niekiedy wychodzi na powierzchnię ziemi.

Żywienie i zdrowie kreta w środowisku naturalnym wpływa na funkcjonowanie jego potomstwa. Samica po urodzeniu noworodków musi zadbać o ich rozwój i kondycję. Wychowuje maluchy dwa miesiące, a później młode stają się samodzielne. W naturze krety zamieszkują tereny Europy i zachodnie obszary Azji.

Stołówka kreta

Żywienie i zdrowie kreta wpływa na jego kondycję i samopoczucie. Przekłada się również na jego rozmnażanie. Jest to bardzo sympatyczne zwierzątko, któremu w razie potrzeby należy pomóc. Nie należy zabijać tych stworzeń, które spożywają szkodniki upraw. Przebywają na terenach pól czy ogrodów, gdy nie brakuje tam dla nich obfitego pożywienia. Krety jedzą to, co są w stanie same upolować.

Do ich diety zaliczane są:

  • dżdżownice,
  • larwy owadów,
  • ślimaki,
  • nieduże kręgowce, takie jak małe żaby czy ptaki,
  • pajęczaki.

Żywienie i zdrowie kreta

Żywienie i zdrowie kreta wpływa na jego stan psychiczny i fizyczny. Drąży on przez całe życie podziemne korytarze, w których jedną z komnat jest spiżarnia.  Przechowuje w niej żywe, ale unieruchomione dżdżownice. Kret lokalizuje jej nerw i nadgryza, co wywołuje u dżdżownicy paraliż.

W swoich podziemnych tunelach przechowuje setki żywych dżdżownic i inne robactwo.

W polowaniu na ofiarę pomaga jemu wspaniały węch i słuch, a także włosy czuciowe, znajdujące się na pyszczku i ogonie. Kret wychwytuje najmniejsze drgania. Pułapką dla jego ofiar jest sieć podziemnych korytarzy. Krety nie zapadają w sen zimowy, dlatego gromadzą zapasy na tę porę roku. Systematycznie i skutecznie patrolują swoje pułapki na dżdżownice.

Żywienie i zdrowie kreta wpływa na jego długość życia. Nie stosuje on diety wegetariańskiej. Jest zwierzęciem nie tylko owadożernym, ale również mięsożernym. W Europie i w Polsce znany jest przede wszystkim kret europejski. W naszym kraju jest on pod częściową ochroną, która nie obejmuje upraw ogrodowych, lotnisk, szkółek czy obiektów sportowych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top