GeoZoo » Kot » Co lubią jeść koty?
Co lubią jeść koty?

Co lubią jeść koty?

Co lubią jeść koty? Koty jako ssaki bezwzględnie mięsożerne uwielbiają spożywać świeże i surowe mięso. Nasze przemiłe futrzaki są zwierzętami drapieżnymi. Stworzenia te pomimo udomowienia w dalszym ciągu wykazują wiele cech swoich dziko żyjących przodków. Jest to bardzo ważne w zakresie doboru pożywienia.

Co lubią jeść koty? Skład kociego posiłku powinien zawierać największy procent mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego. Koty chętnie spożywają trawę, po której wymiotują. Jest to sposób oczyszczania żołądka z nadmiaru soków trawiennych oraz zalegających, niestrawionych i szkodliwych pozostałości pokarmowych.

Ulubione kocie potrawy

Co lubią jeść koty? Pierwszym, naturalnym i pełnowartościowym pokarmem kociąt jest mleko matki. Zbilansowana dieta zapewnia kotu dostatek licznych oraz koniecznych składników  organicznych i nieorganicznych. Koty najczęściej lubią odmiany w podawanych posiłkach. Stołówka ich nie może być jednolita.

Koty uwielbiają surowe mięso. Można podawać im surową wołowinę i cielęcinę oraz baraninę. Natomiast pomimo rutynowego przebadania lekarskiego, w stanie surowym nie jest wskazana wieprzowina. Ulubionym przysmakiem kota jest wątroba, którą może spożywać w stanie surowym i gotowanym.

Wątroba jest cennym źródłem witamin: A, B i D. Nie należy jednak podawać jej codziennie, wystarczy dwa czy trzy razy w tygodniu. W przeciwnym razie może dojść do przedawkowania witaminy A i doprowadzić do zatrucia zwierzęcia. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość wątroby surowej może wywołać biegunkę, a gotowanej zaparcia.

Koty lubią również szynkę, polędwicę i baleron. Chętne jedzą również różne pasztety, które przeważnie są słone. Z tego względu powinny być podawane z ryżem lub kaszą. Koty najczęściej lubią pokarm w pokojowej temperaturze albo ciepły. Miskę z wodą i posiłkiem należy umieścić  z dala od kuwety i legowiska. Koty nie lubią jedzenia bezpośrednio z lodówki.

Mleko dla kota

Co lubią jeść koty? Mleko to jedno z ulubionych kocich dań. Większość futrzaków lubi mleko, ale nie wszystkie koty dorosłe je tolerują. Dla wielu kotów mleko ma właściwości rozwalniające, ze względu na zawarty w nim cukier mleczny. Dorosły osobnik może nie mieć czym trawić laktozy. Pozostający cukier mleczny, który nie został wchłonięty z przewodu pokarmowego, zatrzymuje w jelitach wodę.

Wypicie mleka może być przyczyną kociej alergii. Skóra staje się wówczas swędząca i sucha. Z tego względu niektóre lecznice dla zwierząt dysponują specjalnym mlekiem dla kotów o niskim poziomie laktozy. Mleko można podawać w temperaturze pokojowej lub ogrzane. W zależności od tego jak sobie życzy koci przyjaciel.

Kot, który nie toleruje mleka powinien mieć podawaną śmietankę. Zawiera ona większą część tłuszczu z mleka i jest bogatym źródłem energii. Jednak nadmierne jej spożycie może spowodować nadwagę, a nawet otyłość. W kocim menu nie powinno zabraknąć mlecznych przetworów, witamin i minerałów.

Inne przetwory mleczne dla kota

Koty lubią także biały ser i pasteryzowany jogurt, które wolne są od laktozy. Wiele kotów uwielbia spożywać żółty ser, który można podawać od czasu do czasu w niedużych ilościach. Im bardziej naturalny pokarm, tym lepiej dla kociego organizmu. Ta sama zasada dotyczy również ludzi i psów.

Niektóre dorosłe koty chętnie spożywają zsiadłe mleko. W takim przypadku nie doznają one zaburzeń jelitowych, ponieważ podczas zsiadania się mleka, laktoza ulega rozkładowi. Najczęściej napojem dorosłych osobników jest woda. Bardzo często koty stojąc na krawędzi umywalki, uwielbiają pić wodę wprost ze strumyka, który spływa z kranu.

Co lubią jeść koty? Koty lubią cielęcinę i ryby, a także różne potrawy z kurczaka. Przede wszystkim Pokarm powinien być urozmaicony i dobrze wyważony. Wielostronny koci jadłospis jest bardzo ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju, dobrej kondycji i trwałego zdrowia naszych kotów. Poza tym zbilansowana dieta wpływa korzystnie na stan zdrowia kociego potomstwa.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top