GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego
Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego dotyczy zwierząt żyjących na wolności i w niewoli. W środowisku naturalnym ptaki te mogą potrzebować ludzkiego wsparcia. Bażant diamentowy osłabiony, chory czy okaleczony, który przebywa na wolności często pozostaje bezradny. W takiej sytuacji zagrożeniem dla niego są drapieżniki.

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego wpływa na jego funkcjonowanie w naturze i w hodowli. Ten duży ptak z rzędu grzebiących zamieszkuje w Chinach, Tybecie i Birmie. Do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych został wprowadzony sztucznie.

Bażanty diamentowe, które uciekły w Anglii z hodowli utworzyły własne, dzikie stada żyjące na wolności. Bażant diamentowy to bliski krewniak bażanta złocistego oraz jest jednym z najbardziej popularnych gatunków bażantów.

Stołówka bażanta diamentowego

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego wpływa na jego dobrostan. Przekłada się na jego rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunek ten w naturze sam musi zadbać o swoje pożywienie. Nie tylko istnieją hodowle bażantów diamentowych, ale również ptaki te są mieszkańcami ogrodów zoologicznych.

Bażanty w naturze żywią się  zarówno roślinami, jak również drobnymi bezkręgowcami. Zjadają najczęściej nasiona traw, zielone części roślin, owoce jagodowe oraz owady i ich larwy. Nie pogardzą również wygrzebanymi ze ściółki korzonkami i pierścienicami.

W warunkach hodowlanych pożywieniem tych ptaków są przede wszystkim mieszanki zbożowe. Wzbogacane są one specjalnym granulatem dla bażantów. Należy podawać im także zieleninę, owoce i drobno pokrojone warzywa. Pisklęta do posiłku powinny mieć dodane białko zwierzęce, które przyspieszy ich rozwój.

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego wpływa na ich życie w warunkach hodowlanych. Zawsze lepiej zapobiegać wszelkim chorobom niż później leczyć zwierzęta. Należy stworzyć bażantom odpowiednie warunki do życia, zbliżone do ich bytowania w środowisku naturalnym. Trzeba zadbać o warunki higieniczne w przestronnych wolierach i prawidłową dietę dla tych ptaków.

Do znanych chorób, na które zapadają bażanty należą:

  • Kokcydioza, która objawia się ogólnym osłabieniem ptaków, nastroszeniem piór, biegunką, a nawet pojawieniem się krwi w odchodach. Poziom śmiertelności może być wysoki, jeżeli ptaki nie będą leczone. 
  • Mykoplazmoza, która objawia się wysięgiem z nosa, kichaniem i trudnościami w oddychaniu. Widoczne są spuchnięte zatoki nad i pod okiem. Niekiedy ptaki mogą być bezobjawowymi nosicielami tego schorzenia. Chore ptaki nie tylko kichają, ale też potrząsają głową. Może również wystąpić obrzęk stawów i kulawizna.
  • Kolibakterioza, która najczęściej atakuje młode osobniki. Występuje cuchnąca biegunka o barwie białej, żółtej lub brązowej. Poza tym występują duszności, obustronny stan zapalny gałki ocznej. U piskląt wątroba jest koloru żółtego, a u dorosłych ptaków ciemnofioletowa. W przypadku tej choroby konieczny jest antybiotyk. Zakażenie wywołują pałeczki Escherichia coli.
  • Zakaźne zapalenie oskrzeli, których objawami są duszności, wycieki z nosa i ogólne osłabienie. Ptaki stoją bądź siedzą z wyciągniętą szyją i otwartym dziobem.
  • Zakaźne zapalenie krtani i tchawicy, gdzie objawy podobne są do mykoplazmozy. Ptaki mają wyciągniętą szyję i otwarty dziób, przy czym kilkakrotnie kichają. Bażanty mogą się przy tej chorobie zadusić, jeżeli nie wyksztuszą śluzu z tchawicy i dzioba.
  • Kapilarioza, która wywołana jest przez pasożyty wewnętrzne czyli nicienie, które bytują w całym układzie pokarmowym.
  • Świerzbowiec nóg, który wywołany jest przez świerzbowiec Knemidocopes mutans. Zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt. Objawami są odstające łuski, narośla i wapniaki.  

Leki dla bażantów nie podajemy profilaktycznie, ponieważ niszczą one układ odpornościowy i florę bakteryjną zwierząt. Muszą być one przepisane przez lekarza weterynarii i nie mogą być przeterminowane. Nie można podawać leków przeznaczonych dla ludzi.  W hodowli bardzo ważną rolę spełnia pomieszczenie przeznaczone na kwarantannę.

Bażanty w ogrodach zoologicznych

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego przekłada się na jego długość życia. Bażanty w swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny i bezkręgowce. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na funkcjonowania tych ptaków. Mogą również same spacerować po terenie ZOO i zdobywać pokarm.

W ogrodzie zoologicznym ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawany pokarm roślinny, ziarna, owady i ich larwy. Życie bażantów w niewoli dostosowane jest do bytowania ich w środowisku naturalnym. Mogą tam spacerować na dużym wybiegu i korzystać z piaskowych kąpieli.  

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Często mają skończone studia weterynaryjne o kilku specjalizacjach. Bażanty w ZOO mają zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje niezbędne szczepienia.

W polskich ogrodach zoologicznych na świat przychodzi zdrowe potomstwo. Odtworzone jest tam naturalne środowisko tych zwierząt. Podoba się to mieszkańcom ogrodów zoologicznych, jak i osobom zwiedzającym. Jest tam wspaniały raj dla mieszkańców ZOO. Bażanty w ogrodach zoologicznych żyją dłużej niż na wolności.

Żywienie i zdrowie bażanta diamentowego przekłada się na jego wygląd i zachowanie. Ptaki te są najczęściej hodowanym gatunkiem bażantów ze względu na swój piękny wygląd i małe wymagania hodowlane. Rozmnażanie bażantów również nie przysparza trudności, jeżeli będą hodowane w odpowiednich warunkach. Gatunek ten polecany jest poczatkującym hodowcom.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...