GeoZoo » Ptak » Rozella królewska
Rozella królewska

Rozella królewska

Rozella królewska to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych oraz rodziny papug wschodnich i podrodziny dam. Rozella królewska jest gatunkiem średniej wielkości ptaka egzotycznego o atrakcyjnym ubarwieniu. Papugi te były symbolem mądrości i obiektem kultu.

Rozella królewska występuje licznie w południowo – wschodniej części Australii. Posiada atrakcyjny wygląd i nie jest agresywna. Polecana jest miłośnikom ptaków ozdobnych. Jest to ptak długowieczny, który hodowany w odpowiednich warunkach może żyć nawet 35 lat. Na polach uprawnych uważana jest za szkodnika. Rozella królewska nie jest zagrożona wyginięciem.

Zasięg występowania

Rozella królewska zamieszkuje obrzeża kompleksów leśnych o klimacie wilgotnym, a także sawanny w Nowej Walii. Introdukowana na tereny Nowej Zelandii i Wyspę Norfolk. Gatunek ten rozpowszechniony jest w lasach eukaliptusowych i na terenach średnio zadrzewionych. Bytuje na wysokościach do 1900 m n.p.m. Rozellę królewską można spotkać w parkach, ogrodach i na obszarach rolniczych.

Istnieją trzy podgatunki rozelli królewskiej:

  • Platycercus elegans czyli rozella królewska, która jest najbardziej popularnym podgatunkiem,
  • Platycercus elegans nigrescens, który jest najmniejszym podgatunkiem,
  • Platycercus melanoptera.

Rozella królewska

Charakterystyka ogólna

Rozella królewska słynie z barwnego upierzenia. Bytuje w parach lub małych stadach. Masa ciała tej papugi wynosi około 13 dag. Wraz z ogonem mierzy 23-37 cm. Rozella uwielbia kąpiele, nawet zimową porą. Nie nadaje się ona do chowu klatkowego. Dobrze czuje się w obszernych wolierach ogrodowych.

Pożywieniem tej papugi są nasiona traw, bulwy i korzenie roślin, owoce oraz owady i ich larwy. Żeruje na ziemi w sadach, gdzie ich ulubionymi owocami są: jabłka, gruszki i śliwki. Młode papugi przebywają w grupach do 30 osobników. Dymorfizm płciowy u rozelli królewskiej jest mało wyrazisty. Płeć jest trudna do rozróżnienia.

Ubarwienie obu płci jest bardzo podobne. Samiec jest nieco większy z masywniejszym dziobem i trochę większą głową od samicy. Ptak ten wykazuje dużą odporność na niską temperaturę. Nie jest to droga papuga, kosztuje w granicach 200-500 zł. Jednak należy liczyć się z kosztem woliery i jej wyposażenia.

Upierzenie

Rozella królewska to jedna z najpiękniejszych papug australijskich. Podstawowe kolory w upierzeniu tego gatunku to czerwony i niebieski. Posiada intensywnie czerwoną głowę, szyję, klatkę piersiową i podbrzusze. Oczy są ciemne, a dziób i nogi szaroróżowe. Natomiast policzki, skrzydła i ogon niebieski.

Młode ptaki mają upierzenie prawie całkowicie zielone, które zmienia się dopiero po około 13 miesiącach życia. Zostało wyhodowanych dużo różnych odmian barwnych, takich jak: biała, albinotyczna, lutino,  żółta z czarnymi oczami, pastelowa, cynamonowa, niebieska, oliwkowa i wiele innych. 

Rozella królewska

Rozmnażanie

Rozella królewska nie jest trudnym ptakiem do rozmnażania. W środowisku naturalnym zakłada gniazda w dziuplach wysokich drzew. Samica po złożeniu 5-8 jaj wysiaduje je przez 21 dni. Po 21-28 dniach młode opuszczają gniazdo. Jednak nadal dokarmiane są przez rodziców przez około 25 dni. Zdarzają się samice, które nie chcą wysiadywać jaj, a nawet mogą je zjadać.

Rozella królewska to jedna z najczęściej hodowanych papug w niewoli. Najlepiej czuje się w domowej witrynie lub pokaźnej wolierze zewnętrznej. Nie należy do gadatliwych papug, ale można nauczyć ją pojedynczych wyrazów, a nawet zdań. Przede wszystkim to piękny i ciekawy ptak ozdobny.

Scroll to Top