GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie mandarynki
Żywienie i zdrowie mandarynki

Żywienie i zdrowie mandarynki

Żywienie i zdrowie mandarynki dotyczy kaczek bytujących w niewoli i na wolności. W naturze ptaki te potrzebują czasami ludzkiego wsparcia. Niekiedy chore czy okaleczone zwierzę może być bezradne. W krajach europejskich mandarynki utrzymywane są w parkach.  Podziwiane są również  w ogrodach zoologicznych.  

Żywienie i zdrowie mandarynki wpływa na jej dobrostan. Ten średniej wielkości ptak z rzędu blaszkodziobych i rodziny kaczkowatych zamieszkuje w środkowej i wschodniej Azji, w dużych miastach europejskich, a także w Polsce. Mandarynki do Europy trafiły w XVIII wieku. Zaczęto w tym okresie hodować te kaczki, jako ptaki ozdobne. Mandarynka tworzy monogamiczne pary. Jest symbolem wiernych i trwałych związków na całe życie. Zagrożeniem dla mandarynek są drapieżniki, ale kaczkom tym nie grozi wyginięcie.

Catering mandarynek

Żywienie i zdrowie mandarynki wpływa na jej kondycję i rozmnażanie. Przekłada się również na rozwój i stan zdrowia potomstwa. Gatunek ten w naturze sam musi zadbać o swoje pożywienie. Jadłospis mandarynek jest dosyć urozmaicony. Żywią się najczęściej pokarmem wodnym. Na wolności głównie spożywają rośliny wodne.

W ich jadłospisie znajdują się również bezkręgowce, takie jak owady czy ślimaki. Nie gardzą również drobnymi rybkami. Jesienią często jedzą opadłe owoce i żołędzie oraz kasztany. Poza tym żywią się również: nasionami, bukwiami, ziarnem, a także orzechami. Lubią również owoce, takie jak morwę czy czarny bez.

W warunkach hodowlanych pożywieniem tych ptaków jest przede wszystkim drobny granulat dla ptaków wodnych. Dieta uzupełniana jest gotowanym ryżem z tartą marchwią i siekaną zielonką. Catering mandarynek można wzbogacić dodając do posiłku zgniecione  żołędzie i bukwie oraz małą ilość zmielonej ryby

Żywienie i zdrowie mandarynki

Mandarynki w ogrodach zoologicznych

Żywienie i zdrowie mandarynki przekłada się na jej funkcjonowanie w przyrodzie. Gatunek ten w swojej diecie powinien mieć zapewniony głównie pokarm roślinny i bezkręgowce. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze wpływa korzystnie na styl życia mandarynek. W ZOO mogą też spacerować i zdobywać samodzielnie pożywienie.

W ogrodzie zoologicznym ich posiłki podobnie, jak innych zwierząt są urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawany pokarm roślinny, ziarna, owady i ich larwy. Żywienie mandarynek dostosowane jest do ich naturalnych wymagań. Ptaki te mogą także spacerować po ścieżkach i korzystać z wodnych kąpieli.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem bardzo dobrze przeszkoleni. Często posiadają skończone studia weterynaryjne o kilku specjalizacjach. Mandarynki w ZOO mają zapewnione higieniczne warunki bytowania i opiekę medyczną. Potomstwo, które przychodzi na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje niezbędne szczepienia.

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie mandarynki wpływa na życie tych kaczek w warunkach hodowlanych. Zawsze lepiej zapobiegać wszelkim chorobom niż później leczyć zwierzęta. Należy stworzyć mandarynkom odpowiednie warunki do życia, zbliżone do ich bytowania w naturze. Trzeba zadbać o warunki higieniczne w wolierach i o prawidłową dietę.

Dobrym rozwiązaniem jest ogród z oczkiem wodnym. Ptaki te są odporne na niskie temperatury, a więc nie trzeba się martwić, że zachorują. Jednak w zimę należy zapewnić im schronienie przed mrozem i śnieżycami. Regularnie należy obserwować wygląd i zachowanie mandarynki, które nie powinno odbiegać od normy.

Podsumowując żywienie i zdrowie mandarynki przekłada się na jej samopoczucie i długie życie. Wpływa też na jej wygląd i zachowanie. Ptaki te są jednymi z najczęściej hodowanych kaczek na kuli ziemskiej. Rozmnażanie mandarynek nie jest trudne, jeżeli będą utrzymywane w odpowiednich warunkach. Gatunek ten jest polecany pasjonatom ptaków ozdobnych.