GeoZoo » Ptak » ABC zdrowego ptaka
ABC zdrowego ptaka

ABC zdrowego ptaka

ABC zdrowego ptaka to ochrona go przed chorobami, stresem i zagrożeniami. Należy stworzyć zakupionemu zwierzęciu bezpieczny dom. Właściciel powinien zapewnić ptakom podstawową opiekę. Natomiast bardziej specjalistycznej pomocy należy spodziewać się ze strony weterynarza.

ABC zdrowego ptaka i jego kondycja uzależniona jest od zaangażowania w jego dobro opiekuna. Właściciel ptaka powinien zapewnić zwierzęciu zbilansowaną dietę i odpowiednie warunki do życia. Bardzo ważne w życiu ptaków jest zadbanie o ich dobrostan. Należy regularnie sprawdzać wygląd i zachowanie podopiecznego.  

Lekarz weterynarii

ABC zdrowego ptaka to głównie dbanie o jego prawidłowy styl życia. Weterynarz nie zajmuje się tylko leczeniem chorych zwierząt, ale również udziela praktycznych porad. Cenne jego wskazówki dotyczą opieki nad zwierzętami. W wielu lecznicach dla zwierząt można uzyskać informacje na temat żywienia ptaków. Poza tym często w gabinetach weterynaryjnych znajdują się tablice, na których można wywiesić swoje głoszenie.

W ostatnich latach doszło do znacznego postępu i innowacji w lecznictwie, również weterynaryjnym. Można tam zrobić badanie krwi, prześwietlenie rentgenowskie, diagnostykę w postaci ultrasonografii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Wykorzystywane są zarówno stare, jak i najbardziej nowoczesne metody terapeutyczne i diagnostyczne. Nie brakuje specjalistów z dziedziny weterynarii.

Zakup ptaka

ABC zdrowego ptaka to zakup zdrowego osobnika bez żadnych oznak chorobowych. Kupując skrzydlaka trzeba ocenić stan jego zdrowia. Warto jest sprawdzić czy nie jest osowiały lub nie ma nastroszonych piór. Nie należy kupować okaleczonych zwierząt albo z wadami genetycznymi. Przed wyborem egzotycznego ptaka należy zapoznać się z jego wymaganiami.

Plan wyboru i zakupu ptaka trzeba dokładnie przemyśleć. Warto jest wybrać odpowiedni gatunek i płeć ptaka po konsultacji ze wszystkimi domownikami. Poza tym powinno znać się potrzeby zakupionego zwierzęcia w celu stworzenia w domu odpowiednich warunków bytowania.

Kot znajdujący się w mieszkaniu nie powinien stanowić zagrożenia dla nabytego ptaka.  

Kupując ptaka bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Ptaki są żywymi istotami, które podobnie jak ludzie posiadają narządy zmysłów. Niektóre zmysły są znacznie lepiej rozwinięte niż u ludzi, o czym warto pamiętać. Zwierzęta pod wieloma względami zachowują się podobnie jak człowiek. Poza tym mogą zachorować, cierpią i odczuwają ból jak ludzie.

ABC zdrowego ptaka

Zbilansowana dieta

ABC zdrowego ptaka polega przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Przekarmianie zwierząt prowadzi do nadwagi czy otyłości. Suche karmy powinny być kupowane wyłącznie renomowanych firm. Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład i datę przydatności do spożycia.

Bardzo ważny jest również miękki pokarm, dostarczenie zieleniny, witamin i minerałów. ABC zdrowego ptaka to stworzenie jemu właściwych warunków bytowania. W hodowli ptaków niezbędne jest zachowanie higieny. Zadbać należy o czystość karmników i poidełek.

Trzeba podawać podopiecznemu czystą i świeżą wodę, do której ptak powinien mieć nieprzerwany dostęp. Podłoże w klatce powinno być wymieniane w razie potrzeby. Nie należy również zapominać o regularnej dezynfekcji klatki. Nowo nabytego ptaka koniecznie należy poddać kwarantannie.

Ptasie mieszkanie

ABC zdrowego ptaka to właściwa diety i warunki mieszkaniowe podopiecznego.

W zależności od gatunku trzymanego ptaka musimy przygotować:

  • Mieszkanie dla pupila. Może to być klatka, witryna pokojowa lub woliera w miejscu zacisznym bez przeciągów i intensywnego słońca.
  • Podłoże w klatce.
  • Wyposażenie klatki w żerdki różnej grubości, gałęzie czy drzewka, a w przypadku rozmnażania ptaków w budki lęgowe.
  • Poidełka i karmniki, które powinny zostać umyte po każdym posiłku.
  • Pokarm twardy i miękki z dodatkiem witamin i minerałów.
  • Dodatki do głównych posiłków czyli mogą to być owoce i warzywa czy jajko ugotowane na twardo. Nie należy zapominać o pokarmie pochodzenia roślinnego.

ABC zdrowego ptaka polega również na bacznym obserwowaniu podopiecznego. Do klatki należy zaglądać co najmniej dwa razy w ciągu doby. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu czy zachowania pupila, trzeba niezwłocznie zareagować. Ptak może siedzieć osowiały, odmawiać pokarmu czy mieć nastroszone pióra. Jeżeli podejrzewamy, że ptak jest chory, to należy udać się z nim do weterynarza.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]