GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD ZWISOGŁÓWKĄ KORONIASTĄ
Opieka na zwisogłówką koroniastą

OPIEKA NAD ZWISOGŁÓWKĄ KORONIASTĄ

Opieka nad zwisogłówką koroniastą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba się zapoznać z jego wymaganiami. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla zwisogłówki koroniastej polecana jest zwłaszcza miłośnikom papug.

Opieka nad zwisogłówką koroniastą nie jest skomplikowana pod warunkiem, że została  nabyta zdrowa papuga. Zwierzęta nie powinny być traktowane w domu, jak uciążliwy dodatek. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka warto jest skonsultować z domownikami. Zwierząt nie wolno zostawiać bez opieki na czas urlopu czy wyjazdu w delegację.  Należy pozostawić je pod nadzorem zaufanej osoby.

Wybór ptasiego przyjaciela

Opieka nad zwisogłówką koroniastą powinno być ciekawym zajęciem i przyjemnością dla opiekuna, a nie tylko obowiązkiem. Jednak potencjalny opiekun, który decyduje się na papugę powinien wiedzieć, co jest dla niej najbardziej istotne.

Do głównych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby papugi były szczęśliwe i zdrowe należy zaliczyć:

 • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki. Nie mniej, jak dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia wyglądu i zachowania ptaka.
 • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów i bezpośrednio padających na pomieszczenie promieni słonecznych.
 • Regularne przemywanie klatki wilgotną gąbką lub ściereczką.
 • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się papuga.
 • Uniemożliwienie zwisogłówce koroniastej dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
 • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptak jest wypuszczony z klatki.
 • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników czy pojemników oraz codzienne ich mycie.
 • Podawanie każdego dnia świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie.
 • Zabranie miękkiego pokarmu, którego papuga nie zdążyła spożyć.
 • Przeniesienie z woliery zewnętrznej zwisogłówki koroniastej na okres jesienno-zimowy do ogrzewanego pomieszczenia.
 • Umieszczenie na dnie klatki czy woliery czystego piasku zmieszanego z torfem w celu pochłaniania nadmiaru wilgoci.
 • Wymienianie dosyć często i w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.

Zwisogłówka koroniasta
Par Lip Kee Yap from Singapore, Republic of Singapore — Blue-crowned Hanging-Parrot (Loriculus galgulus)Uploaded by Snowmanradio, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14688070

Klatka lub woliera

Opieka nad zwisogłówką koroniastą nie jest trudnym zadaniem. Może być ona trzymana w klatce, witrynie pokojowej czy w wolierze zewnętrznej w okresie letnim. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary tego samego gatunku, im większe tym lepiej. Klatki powinny posiadać podobne wymiary, jak dla papużek falistych.

Klatka

Metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne  wymiary klatki dla jednego osobnika powinny wynosić minimum: 50 cm x 40 cm x 40 cm. W ciasnym pomieszczeniu papuga nie będzie czuła się dobrze. Może nawet wywołać to u niej niepożądany stres.

Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Dno klatki należy wysypać czystym piaskiem zmieszanym z torfem, który pochłania nadmiar wilgoci. Mieszanka powinna być często zmieniana.

Klatki w kształcie kuli czy walca nie należy wykorzystywać do żadnych ptaków, ponieważ takie pomieszczenia stresują podopiecznych. Mogą nawet doprowadzić do choroby nerwowej.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny mieć odpowiednią wielkość.  Jednocześnie przystosowane do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sprzedaży nie brakuje klatek z dwoma czy nawet czterema drzwiami. Najlepiej, jak jedne z drzwiczek znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia to wkładanie pokarmu.

Woliera pokojowa

Jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka. Innymi słowy ułatwia to przesuwanie jej  na terenie mieszkania, na balkonie czy tarasie. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary zwisogłówek koroniastych. Szkielet woliery może być metalowy lub drewniany. Całość powinna być obciągnięta siatką. Wielkość woliery należy dostosować do powierzchni pokoju.

Woliera zewnętrzna

To duże i przestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką. Może być wysokie lub niskie. Dlatego dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej. W takim przypadku powinna być ona zabezpieczona od wiatru i promieni słonecznych. Dobrze jest połączyć wolierę z pomieszczeniem wewnętrznym.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami, a także silnym słońcem czy wiatrem. Woliery zewnętrzne są dla tego gatunku papug tylko dobrym rozwiązaniem na sezon letni. Natomiast na okres jesienno-zimowy papugi trzeba przenieść do ogrzewanego pomieszczenia.

Żywienie i zdrowie zwisogłówki koroniastej
By Lip Kee Yap – originally posted to Flickr as Blue crowned hanging parrot, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5033123

Wyposażenie klatki lub woliery

Wyposażeniem klatki i woliery są naczynia na wodę i ziarno. Miski powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Na przykład głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli.

Klatki i woliery powinny być obsadzone zieloną roślinnością, która nie jest niszczona przez ten gatunek. W przypadku rozmnażania ptaków woliery w okresie wiosennym należy wyposażyć w budki lęgowe takie, jak dla papużek falistych. Klatki powinny być często i regularnie czyszczone, ze względu na podawany ptakom pokarm.

Podsumowując opieka nad zwisogłówką koroniastą jest bardzo ważna w ich życiu. Dlatego prawidłowa dieta i warunki higieniczne wpływają na zdrowie i właściwy rozwój ptaka. Jednak papugę należy zapoznać z innymi zwierzętami, które mieszkają w domu. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilom w kłopotach.

W przypadku choroby należy udać się z podopiecznym do lekarza weterynarii. Nie wolno samodzielnie leczyć ptaka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]