GeoZoo » Pies » Jak oduczyć sikania psa w domu?
Jak oduczyć sikania psa w domu?

Jak oduczyć sikania psa w domu?

Jak oduczyć sikania psa w domu? Jest to dosyć kłopotliwy problem, który powinien zniknąć. Łatwo utrwala się ten nawyk i jest nieprzyjemny dla wszystkich domowników. Należy ustalić co jest przyczyną nietrzymania moczu. Trzeba rozgraniczyć powody posikiwania szczeniaka, psa dorosłego i w wieku geriatrycznym.

Jak oduczyć sikania psa w domu? Jest to ważne w przypadku  uciążliwego znakowania moczem. Bez względu na wiek zwierzęcia i przyczynie załatwiania się w domu, nie wolno stosować kar cielesnych. Nie należy krzyczeć na podopiecznego ani zanurzać jego nosa w moczu. Takie zachowanie pogorszy tylko sprawę i zachwieje relację psa z człowiekiem.

Szczenię sikające w domu

Jak oduczyć sikania psa w domu, gdy jest szczenięciem? Do trzeciego tygodnia życia suka wylizuje krocze szczeniaka i zjada jego wydaliny. Od ósmego tygodnia życia u małego pieska utrwalają się pewne nawyki. Takie podłoża, do jakich miał dostęp. Na przykład podwórko, stare szmaty, gazety czy linoleum. To właśnie tam załatwia swoje potrzeby.

Stabilnej i niezawodnej kontroli wypróżniania można oczekiwać dopiero od szóstego miesiąca życia. W pojedynczych przypadkach nawet później. W przypadku niedoświadczonych opiekunów psy miniaturowe trudniej jest nauczyć czystości.

Psy dużych ras szybciej uczą się wypróżniania na zewnątrz o czym należy pamiętać.

Częstotliwość oddawania moczu zależna jest od podawanego pokarmu, podaży wody i zachowań związanych z piciem. Pies pozostawiony na długo sam w domu może nie utrzymać moczu. Do analizy problemu brudzenia w domu należy sporządzić plan rzeczywistych czasowych wypróżnień zwierzęcia w ciągu doby.

Jak oduczyć sikania psa w domu? Jeżeli jest to szczeniak, to należy ustalić czy często wyprowadzany jest na spacer. Musi on częściej załatwiać swoje potrzeby, niż dorosły pies. Najlepiej wyprowadzać go po każdym posiłku, zabawie i drzemce. Regularne wyprowadzanie powinno odbywać się mniej więcej co dwie godziny.

Podstawowych zasad czystości należy uczyć malca sukcesywnie. Należy zawsze wyprowadzać go w to samo miejsce i nagradzać za każde oddanie moczu na dworze. Można również stosować komendy, co ułatwi komunikacje ze szczeniakiem. Odpowiednią komendą jest „Teraz” czy „Tutaj”.

Załatwienie psa nie powinno kończyć wymarzonego przez niego spaceru. Warto pamiętać, że psy są bardzo inteligentnymi zwierzętami i będą specjalnie wydłużać spacer. Nigdy nie powinno karać się czworonoga za załatwienie w domu. Żaden pies tego nie lubi.

Nie wszystkie psy uczą się w jednakowym tempie, co warto wziąć pod uwagę.

Chihuahua

Problemy z dorosłym psem

Jak oduczyć sikania psa w domu, gdy jest dorosły? Wpierw należy znaleźć podłoże takiego zachowania. Mogą być różne przyczyny i nie zawsze kontrolowane przez czworonoga. Jeżeli nawyk sikania w domu jest mocno utrwalony, to należy wyprowadzać pupila na długie i częste spacery. Powinny być one regularne i po każdym posiłku.

Można również specjalnym spray, który niweluje zapach amoniaku spryskać miejsca oddawania w domu moczu. Pies przeważnie wypróżnia się w tych samych miejscach. Sama woda z płynem nie wystarczy, ponieważ pies ma wyśmienity węch i wyczuje zapach amoniaku.

Za każdym załatwieniem się na zewnątrz pupil powinien być nagrodzony.

Jak oduczyć sikania psa w domu? Trzeba zapamiętać, że pies lubi rytuały i bez problemu wytrzymuje z załatwianiem się od spaceru do spaceru. Jest jednak jeden warunek do spełnienia, że spacery będą wystarczająco częste. Psa dorosłego również można nauczyć załatwiania się na komendę. W takiej sytuacji każdy spacer trzeba uatrakcyjnić.

Przyczyny wypróżniania w domu

Przyczyną sikania psa w domu mogą być problemy zdrowotne i wiek geriatryczny. Pies w podeszłym wieku może nie kontrolować oddawanie moczu lub musi wypróżniać się częściej. Mogą być to także powody behawioralne. Strach, fobia, stres i pobudzenie przyczyniają się do zwiększonego oddawania moczu.

Mocz jest pozostawiany na powierzchniach horyzontalnych.

W obciążających emocjonalnie sytuacjach psy mogą mimowolnie oddawać mocz. Należy również pamiętać, że moczem znakują zarówno samce, jak i samice – najczęściej podczas cieczki. Psy znakują moczem po osiągnieciu dojrzałości płciowej. Przy znakowaniu w domu moczem trzeba brać pod uwagę hiperseksualność, albo zaburzenia związane z hierarchią miedzy dwoma psami. Może być również między psem i człowiekiem.

Samce ras karłowatych i małych są szczególnie predysponowane do znakowania terenu we własnym mieszkaniu. Szczenię i nieduże pieski załatwiają się częściej niż czworonogi dojrzałe. Psy dużych ras szybciej można nauczyć wypróżniania na zewnątrz. W przypadku  niekontrolowanego oddawania moczu należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jak oduczyć sikania psa w domu? Jest na to wiele sposobów. Wpierw trzeba znaleźć przyczyny takich zachowań. Do każdego czworonoga warto jest podejść indywidualne. Trudniej oduczyć sikania psy miniaturowe i małe, niż duże. Nigdy nie wolno biciem czy krzykiem oduczać załatwiania w domu. Oddawanie moczu przez psy w domu przysparza mniej problemów niż w przypadku kotów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]