GeoZoo » Zoologia » Opieka nad małpokształtnymi
Opieka nad małpokształtnymi

Opieka nad małpokształtnymi

Opieka nad małpokształtnymi w dużym stopniu zależy od ludzkiej pomocy i wiedzy. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poza tym chore czy okaleczone są często bezradne i trudno im jest przetrwać bez pomocy człowieka. Ludzkie wsparcie może uratować życie wolno żyjącym małpokształtnym.

Opieka nad małpokształtnymi dotyczy małp szerokonosych Nowego Świata i małp wąskonosych Starego Świata. Populacja małp w większości żyje na wolności w różnego typu lasach tropikalnych. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych, gdzie można podziwiać te inteligentne stworzenia. Wiele gatunków małp potrafi doskonale naśladować zachowanie człowieka. Niektóre z nich można hodować w warunkach domowych.

Opieka w Ogrodzie Zoologicznym

Opieka nad małpokształtnymi w ogrodzie zoologicznym polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Personel ZOO potrafi  odpowiednio zająć się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania małpokształtnych i wszystkich zwierząt. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację bądź są studentami.

W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. Pracownicy ZOO karmią małpokształtnych i opiekują się nimi.

Pracownicy ogrodów zoologicznych muszą zadbać o czystość pomieszczeń, a także  o kwestie techniczne i administracyjne. Małpy w naturze narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych i człowieka. Pracownicy ZOO często podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami egzotycznymi.

Niejednokrotnie w ogrodach zoologicznych, jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Nierzadko budowana jest duża otwarta  przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie przypadło do gustu  zwierzętom i zwiedzającym. Pada tam deszcz i zasadzone są drzewa owocowe, aby zwierzęta mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla małp i wszystkich mieszkańców ogrodów zoologicznych.

Małpokształtne

Domowe hodowle małpokształtnych

Opieka nad małpokształtnymi jest czasochłonna i wymaga  dużo pracy. Ma to miejsce najczęściej w przypadku rozmnażania tych niezwykle inteligentnych zwierząt. W Polsce nie brakuje miłośników zwierząt egzotycznych zwłaszcza tych, które są legalne w naszym kraju. Największą popularność z małpokształtnych zyskały małpy szerokonose Nowego Świata, które wywodzą się z rodziny płaksowatych.

Należą do niej dwie podrodziny: sajmiri i kapucynka. Oba gatunki są śliczne, sympatyczne i bardzo żywotne. Po oswojeniu są wspaniałymi towarzyszami człowieka. Małpy sajmiri ze względu na swój wygląd często nazywane są trupimi czaszkami. Małpy z tych dwóch podrodzin są zwierzętami wszystkożernymi, o które trzeba odpowiednio zadbać.

Sajmiri w naturze zamieszkuje lasy Południowej i Środkowej Ameryki, natomiast kapucynka żyje na terenach Ameryki Południowej. Zwierzęta te są wszystkożerne. To bardzo żywotne i zwinne stworzenia, które powinny być odpowiednio socjalizowane. Oswojone sajmiri czy kapucynka to wspaniali towarzysze człowieka.

Zwierzęta egzotyczne

Zwierzęta egzotyczne hodowane w Polsce wymagają zezwolenia. Należy kupioną małpę zarejestrować w Urzędzie Miasta w Wydziale Środowiska. Sajmiri lub kapucynka powinny zostać nabyte z legalnej, zarejestrowanej hodowli. Do podróżowania ze zwierzęciem potrzebny będzie paszport i chip, podobnie jak w przypadku psa czy kota.

Przed zakupem małpy należy przygotować miejsce w domu i wyprawkę dla podopiecznego.

Opieka nad małpokształtnymi to duża odpowiedzialność, która spoczywa na właścicielu małpy. Kapucynka czy sajmiri powinny być kochane  i traktowane, jak członkowie rodziny. Zwierzęta te zwykle dobrze dogadują się z psami i kotami. Jednak są bardzo psotne i szybko się nudzą. Trzeba zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Na liście małpiego wyposażenia powinna znaleźć się pokaźna klatka z wyposażeniem.

Klatka

Klatka powinna być wykorzystywana zwłaszcza w przypadku pozostawienie pupila samego w domu. W skład podstawowego wyposażenia powinny wchodzić różne kolorowe zabawki wraz z edukacyjnymi. Nie powinno zabraknąć lin, huśtawek, a zwłaszcza półek i konarów, po których małpa będzie mogła swobodnie skakać. Trzeba również zaopatrzyć się w środki czystości i pieluchy, ponieważ zwierzęta te nie dbają o porządek w mieszkaniu.

Oswajanie

Do oswojenia najlepiej nadają się młode osobniki, które wcześnie odstawione są od samicy i jej opiekunem staje się człowiek. Chętnie i szybko uczą się oraz lubią naśladować swojego właściciela. Opiekuna traktują, jak członka swojego stada. Wyszkolone małpy potrafią wspaniale pływać, malować, a także posługiwać się drobnymi przyrządami. Wyedukowane są także bardzo opiekuńcze.

W Stanach Zjednoczonych małpy kapucynki szkolone są do opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Odpowiednio wytresowane potrafią podawać różne przedmioty. Zwierzęta te są bardzo inteligentne. Należy pamiętać, że samice, jak i samce lubią miewać swoje humory. Niejednokrotnie udziela im się nastrój człowieka. W naturze dzikie kapucynki żyją od 15 do 20 lat, a w niewoli odpowiednio zadbane dożywają nawet 45 lat.

Opieka nad małpokształtnymi wymaga dużego zaangażowania i troskliwej opieki. Małpy kapucynki i sajmiri nie rozmnażają się w niewoli łatwo. Ruja trwa od 2 do 7 dni. Po zajściu w ciąże, która trwa pół roku, samica wydaje na świat jedno ewentualnie dwa osobniki. Potomkiem przez kilka miesięcy opiekuje się matka. W naturze nosi go przez 3 tygodnie na plecach, a później zajmuje się cała małpia rodzina.

Opieka nad małpokształtnymi przekłada się na ich kondycję, samopoczucie i długość życia. Większość tych zwierząt nie należy do gatunków zagrożonych. Kula ziemska traci bezpowrotnie bogactwo gatunków małpokształtnych, w skutek niszczycielskiej działalności człowieka. Gatunek ludzki narusza równowagę środowiska, w którym żyje. Ludzie dopuszczają do wymierania wielu gatunków z królestwa zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...