GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie płazów
Żywienie i zdrowie płazów

Żywienie i zdrowie płazów

Żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Płazom trzeba podawać świeży pokarm, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Żywienie i zdrowie płazów jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore płazy rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierząt nie należy leczyć samodzielnie. Prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach płazy będą zdrowe i żywotne. Zwierzęta te mają swoich wielbicieli na całej kuli ziemskiej. Płazy są jednak bardziej wymagającymi podopiecznymi, niż towarzyszące ludziom czworonogi. 

Stołówka płazów

Żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich wygląd i samopoczucie. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Warto również wiedzieć, że niektóre okazy w terrarium zjadają zwykle żywy posiłek. Należy wówczas podawać im wyłącznie żywy pokarm, ponieważ inne jedzenie nie będzie dla nich atrakcyjne.

Żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich zachowanie i wygląd. Większość płazów jest drapieżnikami. Oznacza to, że żywią się owadami i ich larwami oraz  stawonogami i pajęczakami. Chrząszcze, pająki czy gąsienice to ich szybka zdobycz. W naturze zwierzęta te upolowaną zdobycz połykają zwykle w całości.

Niekiedy lekko ją gryzą, aby łatwiej później spożyć. Małe zęby ale bez korzeni, przyrośnięte do podniebienia i szczęki, nie ułatwiają im rozdrabniania zdobyczy. Żywienie i zdrowie płazów to bardzo ważne aspekty w ich życiu, które wpływają na ich kondycję i rozmnażanie.

Nadmiar podawanego pożywienia prowadzi do otyłości, zaburzeń przemiany materii i zmian w zachowaniu.

Zwierzęta te lokalizują swoją zdobycz najczęściej przy pomocy wzroku. Płazy czatują na zdobycz lub aktywnie jej poszukują. Wśród płazów kanibalizm jest szeroko rozpowszechniony i niesie za sobą określone zagrożenia, np. pasożytami. Mniejsze ryzyko jest w przypadku spożywania jaj, które otoczone są otoczką żelową.

Nieodpowiednia higiena i zła jakość wody prowadzi do zatruć, zaburzeń metabolicznych. Może również wystąpić rozwój chorób zakaźnych i urazy wielonarządowe. Niebezpieczny dla zdrowia płazów jest niedobór związków mineralnych czy witamin. W takiej sytuacji często występują zaburzenia metaboliczne, rozrodcze, a nawet zahamowanie wzrostu.

Żywienie przymusowe

Żywienie i zdrowie płazów  wpływa na ich samopoczucie i wygląd. Hodowane w warunkach domowych mogą zaprzestać spożywania pokarmu z wielu przyczyn. Zwierzęta odmawiające pokarmu lub niedożywione należy zmusić do pobrania pokarmu. W takim przypadku potrzebna jest kontrola ilości przyjmowanych substancji odżywczych.

Poza tym trzeba również sprawdzać ilość przyjmowanych płynów. Ważne są również regularne kąpiele i opryski stworzenia. Podając pokarm czy płyny doustnie należy otworzyć szparę gębową płaza i wlewać powoli preparaty bezpośrednio do żołądka.

W aplikacji pożywienia pomagają także półpłynne mieszanki, zawierające rozdrobnione zwierzęta karmowe, mięso i ryby. Te składniki pokarmowe powinny być wymieszane z preparatami mineralnymi i witaminowymi. Sztuczne dokarmianie powinno być zakończone, gdy zwierzęta są w stanie samodzielnie zjadać pokarm.

Zdrowie płazów

Żywienie i zdrowie płazów żyjących w niewoli leży w gestii ich opiekuna. Zwierzęta te są zmiennocieplne, dlatego wymagają właściwego zakresu temperatury. Jest ona dokładnie określonego dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych.

Żywienie i zdrowie płazów to zapobieganie chorobom i leczenie różnych przypadłości. Zwierzęta te mogą zapadać na rozmaite choroby skóry i narządów wewnętrznych. Oprócz chorób istnieją błędy w utrzymaniu płazów.

Jednak najbardziej niebezpieczne dla tych zwierząt są choroby zakaźne, do których należy zaliczyć:

  • wirusy, które mogą atakować skórę i narządy wewnętrzne,
  • bakterie, które często wywołują podobne objawy, jak infekcje wirusowe
  • grzyby, które bardzo często występują u płazów i mogą zakończyć się śmiercią zwierzęcia,
  • pasożyty, które mogą atakować skórę lub narządy wewnętrzne.

Podsumowując żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich kondycję i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania płaza. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywny tryb życia. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi i wyglądu zewnętrznego płaza. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...