GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie płazów
Żywienie i zdrowie płazów

Żywienie i zdrowie płazów

Żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzętom tym należy stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Płazom trzeba podawać świeży pokarm, żeby posiadały dobrą kondycję i nie chorowały.

Żywienie i zdrowie płazów jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Należy pamiętać, że chore płazy rozpoznaje się po ich wyglądzie i zachowaniu. Zwierząt nie należy leczyć samodzielnie. Prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach płazy będą zdrowe i żywotne. Zwierzęta te mają swoich wielbicieli na całej kuli ziemskiej. Płazy są jednak bardziej wymagającymi podopiecznymi, niż towarzyszące ludziom czworonogi. 

Stołówka płazów

Żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich wygląd i samopoczucie. Dla każdego miłośnika tych zwierząt największym wyzwaniem jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. Warto również wiedzieć, że niektóre okazy w terrarium zjadają zwykle żywy posiłek. Należy wówczas podawać im wyłącznie żywy pokarm, ponieważ inne jedzenie nie będzie dla nich atrakcyjne.

Żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich zachowanie i wygląd. Większość płazów jest drapieżnikami. Oznacza to, że żywią się owadami i ich larwami oraz  stawonogami i pajęczakami. Chrząszcze, pająki czy gąsienice to ich szybka zdobycz. W naturze zwierzęta te upolowaną zdobycz połykają zwykle w całości.

Niekiedy lekko ją gryzą, aby łatwiej później spożyć. Małe zęby ale bez korzeni, przyrośnięte do podniebienia i szczęki, nie ułatwiają im rozdrabniania zdobyczy. Żywienie i zdrowie płazów to bardzo ważne aspekty w ich życiu, które wpływają na ich kondycję i rozmnażanie.

Nadmiar podawanego pożywienia prowadzi do otyłości, zaburzeń przemiany materii i zmian w zachowaniu.

Zwierzęta te lokalizują swoją zdobycz najczęściej przy pomocy wzroku. Płazy czatują na zdobycz lub aktywnie jej poszukują. Wśród płazów kanibalizm jest szeroko rozpowszechniony i niesie za sobą określone zagrożenia, np. pasożytami. Mniejsze ryzyko jest w przypadku spożywania jaj, które otoczone są otoczką żelową.

Nieodpowiednia higiena i zła jakość wody prowadzi do zatruć, zaburzeń metabolicznych. Może również wystąpić rozwój chorób zakaźnych i urazy wielonarządowe. Niebezpieczny dla zdrowia płazów jest niedobór związków mineralnych czy witamin. W takiej sytuacji często występują zaburzenia metaboliczne, rozrodcze, a nawet zahamowanie wzrostu.

Żywienie przymusowe

Żywienie i zdrowie płazów  wpływa na ich samopoczucie i wygląd. Hodowane w warunkach domowych mogą zaprzestać spożywania pokarmu z wielu przyczyn. Zwierzęta odmawiające pokarmu lub niedożywione należy zmusić do pobrania pokarmu. W takim przypadku potrzebna jest kontrola ilości przyjmowanych substancji odżywczych.

Poza tym trzeba również sprawdzać ilość przyjmowanych płynów. Ważne są również regularne kąpiele i opryski stworzenia. Podając pokarm czy płyny doustnie należy otworzyć szparę gębową płaza i wlewać powoli preparaty bezpośrednio do żołądka.

W aplikacji pożywienia pomagają także półpłynne mieszanki, zawierające rozdrobnione zwierzęta karmowe, mięso i ryby. Te składniki pokarmowe powinny być wymieszane z preparatami mineralnymi i witaminowymi. Sztuczne dokarmianie powinno być zakończone, gdy zwierzęta są w stanie samodzielnie zjadać pokarm.

Zdrowie płazów

Żywienie i zdrowie płazów żyjących w niewoli leży w gestii ich opiekuna. Zwierzęta te są zmiennocieplne, dlatego wymagają właściwego zakresu temperatury. Jest ona dokładnie określonego dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych.

Żywienie i zdrowie płazów to zapobieganie chorobom i leczenie różnych przypadłości. Zwierzęta te mogą zapadać na rozmaite choroby skóry i narządów wewnętrznych. Oprócz chorób istnieją błędy w utrzymaniu płazów.

Jednak najbardziej niebezpieczne dla tych zwierząt są choroby zakaźne, do których należy zaliczyć:

  • wirusy, które mogą atakować skórę i narządy wewnętrzne,
  • bakterie, które często wywołują podobne objawy, jak infekcje wirusowe
  • grzyby, które bardzo często występują u płazów i mogą zakończyć się śmiercią zwierzęcia,
  • pasożyty, które mogą atakować skórę lub narządy wewnętrzne.

Podsumowując żywienie i zdrowie płazów ma wpływ na ich kondycję i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania płaza. Oznaką dobrego żywienia zwierzęcia jest jego aktywny tryb życia. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi i wyglądu zewnętrznego płaza. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top